Προς το περιεχόμενο

Fender Neck Pickup


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια Fender USA Lonestar 1997 με δύο Texas Special και έναν Seymour Duncan Pearly Gates διπλό στη θέση bridge.

 

Λοιπόν, επειδή δεν παλεύεται ο βόμβος του Texas special στη θέση neck, θέλω να βάλω έναν διπλό σε μέγεθος μονού στη θέση neck.

 

Παίζω πολύ στη θέση 4 στυλ funk και θέλω εκεί να έχω καλό καθαρό ήχο.

 

Έχετε καμμία πρόταση;;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα τον little 59 απο seymour duncan. Απο τους καλυτερους διπλους(σε θεση μονου) που εχω ακουσει γενικα. Πιστευω πως ειναι εγγυηση για καθαρο ηχο αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα σε ικανοποιησει για funk καταστασεις. Φυσιολογικα θα σε καλυπτει. Παντως τσεκαρε τον γιατι εξιζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου θελεις τη θεση 4 γιατι δεν βαζεις εναν απλο rwrp στην μεσαια θεση να ησυχασεις και να συνεχισει να ακουγεται σαν στρατ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τεξας σπέσιαλ κανονικά, έχουν τον μεσαίο RWRP, συνεπώς η θέση 4 που θες, θα έπρεπε να είναι αθόρυβη... Μήπως προκαλεί το θόρυβο κάτι άλλο; (πετάλι, τρφοδοτικό, ρεύμα του σπιτιού σου..κλπ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τεξας σπέσιαλ κανονικά, έχουν τον μεσαίο RWRP, συνεπώς η θέση 4 που θες, θα έπρεπε να είναι αθόρυβη... Μήπως προκαλεί το θόρυβο κάτι άλλο; (πετάλι, τρφοδοτικό, ρεύμα του σπιτιού σου..κλπ..)

 

Εχω την εντυπωση (προφανως χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι η lonestar φοραει 2 "απλους" texas specials χωρις τον μεσαιο rwrp.

 

Ωραιο avatar btw! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη θέση 4 θα συμφωνήσω με τους παραπάνω.

Αν θες πάντως να αλλάξεις μαγνήτες και από ό,τι λες θέλεις ήχο κοντά σε στρατ, θα σε συμβούλευα  να πας σε κάποιον Bill Lawrence NF, Dimarzio Area ή Seymour Duncan Stack.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση (προφανως χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι η lonestar φοραει 2 "απλους" texas specials χωρις τον μεσαιο rwrp.

 

Ωραιο avatar btw! ;D

 

Κι εγώ έχω την εντύπωση (επίσης χωρίς να είμαι σίγουρος), ότι δεν υπάρχουν διαφορετικά versions των T.S..

Thanks για το Avatar... ;)

 

Για stacked και Noiseless, προσωπικά διαφωνώ. Επιμένω στο να τσεκάρεις κ άλλες αιτίες που μπορεί να σου προκαλούν θόρυβο. Στην τελική, αν είσαι 100% σίγουρος για τους μαγνητες,να πάρεις ένα πιο καλής ποιότητας και πιο ήσυχο σετ μονών..Πάντα με τον μεσαίο RWRP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση (προφανως χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι η lonestar φοραει 2 "απλους" texas specials χωρις τον μεσαιο rwrp.

Λάθος. ο μεσαίος είναι RWRP. Στη Lonestar οι μόνες θέσεις που έχουν "θόρυβο" είναι η 1&3.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέση 1 : Διπλός Seymour Duncan --> Αθόρυβη

Θέση 2 : Αθόρυβη

Θέση 3 : Texas Special --> Πολύ βόμβος (μόνο σε κάποια μαγαζιά και όχι π.χ. στο σπίτι μου)

Θέση 4 : Αθόρυβη

Θέση 5 : Texas Special --> Πολύ βόμβος (μόνο σε κάποια μαγαζιά και όχι π.χ. στο σπίτι μου)

 

Παίζω με drive στη θέση 1 χωρίς πρόβλημα.

Παίζω στις θέσεις 2 και 4 με clean ήχο χωρίς πρόβλημα.

Παίζω στη θέση 5 με drive ή clean ήχο, με πολύ βόμβο (μόνο σε κάποια μαγαζιά).

 

Αυτό είναι το πρόβλημα. Θέλω να αλλάξω τον neck μαγνήτη, με κάποιον Noiseless, χωρίς να χάσω το καλό καθαρό της θέσης 4.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στην δίκη μου φεντερ εχω του scn οι οποίοι έχουν τελεία καθαρά και είναι εντελώς αθόρυβοί είτε με καθαρό ήχο είτε με βρώμικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου