Προς το περιεχόμενο

Φοβερό Bass Solo


geodimitri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λάτρης του κυρίου Satriani καθώς είμαι, παρακολουθούσα κάποιες συναυλίες του στο youtube και έπεσα πάνω σε αυτόν τον καταπληκτικό μπασίστα που είχε. Τον Stu Hamm.

Θα ήθελα λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας ένα σόλο του που με εντυπωσίασε.

 

Stuart Hamm - "Bass solo" (Live in Paris)

 

Να σημειωθεί ότι είμαι κιθαρίστας και μπορεί ο ενθουσιασμός μου να προέρχεται από την άγνοιά μου στον τομέα του μπάσου.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειναι λαθος ο ενθουσιασμός σου.Ο τύπος είναι από τους κορυφαίους σεσιοναδες μπασιστες(αυτος και ο bill sheenan,που έπαιζε και στους mr big).Ο Hamn έχει παίξει και με τον Michael Schenker μεταξύ αλλων και με τον Paul Gilbert αν θυμαμαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο βασικότερος εκπρόσωπος κατ' εμέ της κατηγορίας shredder στο μπάσο (μαζί με sheehan).

 

Επίσης υπάρχει και το γνωστό inside joke στα live όπου το κοινό τον επευφημεί γιουχάροντας ( γιατί το booo ακούγεται σαν stuuu ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίος και τεράστιος ο παίκτης- αλλά αυτό είναι γνωστό τοις πάσι   8)

 

Μου άρεσε η μετάβαση του από το Kubicki στο Urge. Σλαπομηχανή το Κubicki, δεν λέω, αλλά το Urge έχει πιο «οργανική» χροιά.

 

Το Urge II που έχει στο βίντεο δεν το έχω πιάσει στο χέρι, αλλά το προηγούμενο μοντέλο ήταν φανταστικό (δεν θα έλεγα όχι σε ένα)- όχι βέβαια ότι θα με χάλαγε να είχα στην άκρη (έτσι για να μου βρίσκεται) και «κουμπικάκι»  ;D    

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μου αρέσουν πολύ όλοι οι μπασίστες που κατά καιρούς έχει ο Satriani.

Αγαπημένοι μου βέβαια είναι ο κύριος του οποίου πόσταρα και το βίντεο, Stu Hamm και ο Dave LaRue.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά μου αρέσουν πολύ όλοι οι μπασίστες που κατά καιρούς έχει ο Satriani.

Αγαπημένοι μου βέβαια είναι ο κύριος του οποίου πόσταρα και το βίντεο, Stu Hamm και ο Dave LaRue.

 

+1

 

Ενώ αντίθετα δεν πέταξα και την σκούφια μου με αυτόν τον τελευταίο που έχει. Όχι ότι είναι κακός, αλλά σε σχέση με τους παραπάνω, είναι απλά ένας... μπασίστας  ;D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

+1

 

Ενώ αντίθετα δεν πέταξα και την σκούφια μου με αυτόν τον τελευταίο που έχει. Όχι ότι είναι κακός, αλλά σε σχέση με τους παραπάνω, είναι απλά ένας... μπασίστας  ;D 

Ο Allen Whitman (ο τελευταίος που λες) αν παρατηρήσεις παίζει σχεδόν πάντα με πάνω πένες. Τον παρατηρούσα σε κάποια βίντεο και μου έκανε μεγάλη εντύπωση.

 

Εμένα πάλι δε με ενθουσιάζει ιδιαίτερα ο Matt Bissonette. Ωραίος παίκτης, αλλά σε σχέση με τους υπόλοιπους...δεν.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου