Προς το περιεχόμενο

συνέντευξη Βαγγέλη Παπαθανασίου


Minoru

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρίσκω ενοχλητική αυτή την υπαινικτική επιχειρηματολογία για κρυφά / μη-εύληπτα / κάποτε-η-ανθρωπότητα-θα-καταλάβει στοιχεία στις συνθέσεις του, ειδικώς από τη "Μυθωδία" και έως τη "Ροζέττα".

 

Ειδικώς, όταν εδώ έχουμε απλώς μία επανάληψη διαφόρων δικών του κλισέ, τόσο σε ηχητικό, όσο σε δομικό, όσο σε συνθετικό πλαίσιο. Έβαλα να ακούσω το νέο δίσκο, αφού διάβασα τη συνέντευξη, αβέβαιος για το τι θα άκουγα... αλλά πρόκειται απλά για καλόγουστα κομμάτια μουσικής - τίποτε περισσότερο.

 

Αν του χρειάζονται δέκα χρόνια και μία αποστολή στην άκρη του ηλιακού συστήματος για να εμπνευστεί αυτά τα κοινότυπα soundtrack για τα ντοκυμανταιρ της ΝΑΣΑ, ε... εγώ τι περισσότερο να πω;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκω ενοχλητική αυτή την υπαινικτική επιχειρηματολογία για κρυφά / μη-εύληπτα / κάποτε-η-ανθρωπότητα-θα-καταλάβει στοιχεία στις συνθέσεις του, ειδικώς από τη "Μυθωδία" και έως τη "Ροζέττα".

 

Ειδικώς, όταν εδώ έχουμε απλώς μία επανάληψη διαφόρων δικών του κλισέ, τόσο σε ηχητικό, όσο σε δομικό, όσο σε συνθετικό πλαίσιο. Έβαλα να ακούσω το νέο δίσκο, αφού διάβασα τη συνέντευξη, αβέβαιος για το τι θα άκουγα... αλλά πρόκειται απλά για καλόγουστα κομμάτια μουσικής - τίποτε περισσότερο.

 

Αν του χρειάζονται δέκα χρόνια και μία αποστολή στην άκρη του ηλιακού συστήματος για να εμπνευστεί αυτά τα κοινότυπα soundtrack για τα ντοκυμανταιρ της ΝΑΣΑ, ε... εγώ τι περισσότερο να πω;

 

Επιτελους το ειπε καποιος!

Αναρωτιεμαι πως δεν επεσαν να σε φανε.

Τον εκτιμω πολυ τον συγκεκριμενο καλλιτεχνη αλλα και εγω δεν ενθουσιαστηκα πολυ με τον δισκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επιτελους το ειπε καποιος!

Αναρωτιεμαι πως δεν επεσαν να σε φανε.

Τον εκτιμω πολυ τον συγκεκριμενο καλλιτεχνη αλλα και εγω δεν ενθουσιαστηκα πολυ με τον δισκο

Θα μπορούσα να γράψω πολλά, αλλά η ώρα πέρασε ... Ο δίσκος είναι απλά ανεκτός. Και ο Παναγιώτης καλά τα έγραψε. Παρόλα αυτά, ο άνθρωπος που εμπνεύστηκε το 666 ή το Blade Runner, θα έχει πάντα τον απόλυτο σεβασμό μας.

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Θα μπορούσα να γράψω πολλά, αλλά η ώρα πέρασε ... Ο δίσκος είναι απλά ανεκτός. Και ο Παναγιώτης καλά τα έγραψε. Παρόλα αυτά, ο άνθρωπος που εμπνεύστηκε το 666 ή το Blade Runner, θα έχει πάντα τον απόλυτο σεβασμό μας.

Μα φυσικά. Αυτό δεν αλλάζει (ο σεβασμός για τις προηγούμενες δουλειές του). Αλλά ταυτόχρονα δε μπορεί αυτός ο σεβασμός να μας τυφλώνει για τις τελευταίες του δουλειές.

 

Εγώ να σημειώσω ότι ποτέ μου δεν απόλαυσα τον Παπαθανασίου. Για κάποιο λόγο δε μου καθόταν καλά... Εν συγκρίση με τον Jean Michel Jarra για παράδειγμα που μου καθόταν μια χαρά... :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φυσικά. Αυτό δεν αλλάζει (ο σεβασμός για τις προηγούμενες δουλειές του). Αλλά ταυτόχρονα δε μπορεί αυτός ο σεβασμός να μας τυφλώνει για τις τελευταίες του δουλειές.

 

Εγώ να σημειώσω ότι ποτέ μου δεν απόλαυσα τον Παπαθανασίου. Για κάποιο λόγο δε μου καθόταν καλά... Εν συγκρίση με τον Jean Michel Jarra για παράδειγμα που μου καθόταν μια χαρά... :-/

 

Συμφωνώ απολύτως. Όπως λένε "τα στερνά κρίνουν τα πρώτα".

Πολλές φορές, ειδικά για καλλιτέχνες που παρουσίασαν το magnum opus τους σε εποχές πολύ διαφορετικές (δημιουργικά) από τις σημερινές, δεν είναι πάντοτε δυνατόν να καταλάβεις αν ήταν η δική τους ιδιοφυϊα ή η ίδια η εποχή, το momentum κλπ που τους έκανε διάσημους. Ακούγεται μίζερο, αλλά ισχύει - ειδικά αν δει κανείς πώς καταληγουν πολλά από τα είδωλά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιεμαι πως δεν επεσαν να σε φανε.

 

O Vangelis είναι το προσωπικό μου μουσικό είδωλο.

 

Ονόμασα την πρώτη μου επιχείρηση με τίτλο από άλμπουμ του.

 

Για δεκαετίες, αν κάτι έγραφε πάνω "Vangelis" πρώτα το αγόραζα και μετά ρώταγα "τι είναι".

 

Είναι ο λόγος για τον οποίο ακούμπησα πλήκτρα στη ζωή μου.

 

Έχω ήδη πει ότι αν έλθει μέρα που μάθω κάτι δυσάρεστο για τον άνθρωπο, θα την κηρύξω προσωπική και επαγγελματική αργία, δια βίου.

 

Οπότε τι να "με φάνε", είμαι ήδη φαγωμένος.... :) :)

 

Με το θάρρος του γνήσιου οπαδού, έγραψα τα παραπάνω για τη Ροζέττα και τις αοριστολογίες της συνέντευξης.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

666 κύριοι...τέλος συζήτησης.

 

(και προσέξτε: μην εκμεταλλεύεστε την απουσία του Καταρράκτου και γράφετε κακιούλες για τον Βαγγέλα !  ;D)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αγοράσει τον δίσκο ακόμη, αλλά μου χτυπάει άσχημα να εμφανίζεται με συνεντεύξεις κ.α. όταν έχει να παρουσιάσει (πουλήσει) μια καινούργια δουλειά, ενώ τον υπόλοιπο καιρό τους λεγόμενους fans, δηλαδή τους ανθρώπους που τον ακολουθούν και καλούνται να πληρώσουν λεφτά από τη τσέπη τους είτε για να αγοράσουν έναν δίσκο είτε για να παρακολουθήσουν μια συναυλία, τους αγνοεί εντελώς, με διάφορες σοφιστικέ δικαιολογίες.

 

Θεωρώ ότι ένας καλλιτέχνης είναι και δημόσιο πρόσωπο, οπότε έχει την υποχρέωση εφόσον απευθύνεται σε ένα κοινό από το οποίο ζητάει να αγοράσει τη μουσική του, να διατηρεί μια minimum επαφή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αγοράσει τον δίσκο ακόμη, αλλά μου χτυπάει άσχημα να εμφανίζεται με συνεντεύξεις κ.α. όταν έχει να παρουσιάσει (πουλήσει) μια καινούργια δουλειά, ενώ τον υπόλοιπο καιρό τους λεγόμενους fans, δηλαδή τους ανθρώπους που τον ακολουθούν και καλούνται να πληρώσουν λεφτά από τη τσέπη τους είτε για να αγοράσουν έναν δίσκο είτε για να παρακολουθήσουν μια συναυλία, τους αγνοεί εντελώς, με διάφορες σοφιστικέ δικαιολογίες.

 

Θεωρώ ότι ένας καλλιτέχνης είναι και δημόσιο πρόσωπο, οπότε έχει την υποχρέωση εφόσον απευθύνεται σε ένα κοινό από το οποίο ζητάει να αγοράσει τη μουσική του, να διατηρεί μια minimum επαφή.

 

 

 

ο άνθρωπος είναι 73 χρονών και έχει στο παρελθόν του θαυμαστά έργα.

Νομίζω μπορεί να κάνει ότι του αρέσει. Γιατί να κραταέι μια μίνιμουμ επαφή ?

Για να παραμείνουμε φίλοι, για να μας λέει τα νέα του?

Ο άνθρωπος έβγαλεε καινούργια μουσική και είναι στην διαδικασία προώθησης του δίσκου του

μας αρέσει - δεν μας αρέσει ο δίσκος ή οι συνεντεύξεις του και

κανείς δεν μπορει να του καταλογίσει κάτι για αυτό .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου