Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία mixer, sound card, monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα φίλτατοι. Χρειάζομαι την βοήθειά σας στην εξής συνδεσμολογία. Εχω μια tascam κάρτα ήχου, us122 http://cgi.ebay.de/TASCAM-US-122-USB-AUDIO-MIDI-INTERFACE-SOUNDKARTE-TOP_W0QQitemZ180091700762QQihZ008QQcategoryZ139092QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem και ένα mixer της phonic http://hq.phonic.com/home/imagethumb.php?s=files/9/AM240-front--1218.png&w=500%TB_iframe=true&height=530&width=500

 

Στο Line out της tascam έχω συνδέσει έναν ενισχυτή audio, για να ακούω μουσική από το pc. Θα ήθελα τώρα το εξής...

Θέλω να πάρω ηχεία monitor, αλλά!!! Το mixer έχω δει ότι έχει 2 κουμπιά που λένε to main και to ctrl rm. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να συνδέσω στο mixer και τα audio ηχεία μου (μέσω ενισχυτή) αλλά και τα monitor ηχεία; Θα ήθελα πχ να μιξάρω ένα κομμάτι στα monitor, και μετά να το ακούω καπάκι και από τα ηχεία τα audio.

Μπορεί κάποιος άγιος άνθρωπος να μου πει τί συνδεσμολογία πρέπει να ακολουθήσω και τί καλώδια θα πρέπει να αγοράσω; Μανούρα ε;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι το Main Out μιας κονσόλας χρησιμοποιείται για να στείλουμε στο δικάναλο την τελική μας μίξη (DAT, CDR κλπ) αλλά φυσικά και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να στείλεις σε δεύτερο ζευγάρι ηχείων. Επειδή το Control Room Out είναι Post-Main Out (δηλαδή το main out επηρεάζει την ένταση εξόδου του control room out) θα πρέπει να καλιμπράρεις τις στάθμες ώστε να παίζουν στην ίδια ένταση. Επίσης, δεν θα μπορείς να κάνεις switching όπως τόσο εύκολα καθώς όπως είπα και πριν το ένα επηρεάζει την έξοδο του άλλου, οπότε αν θέλεις να κλείσεις τα ηχεία που έχεις συνδέσει στο main δεν μπορείς να κατεβάσεις απλά τo fader, γιατί έτσι θα κλείσει και το control room out (πρέπει δηλαδή να κλείσεις τον ενισχυτή των ηχέων). Γενικά, αν και γίνεται, είναι όντως ψιλομανούρα...

 

Τσέκαρε αυτό:

 

http://www.samsontech.com/products/productpage.cfm?prodID=1650&brandID=2

 

Κάνει αυτό ακριβώς το πράγμα, switching μεταξύ ηχείων, για 3 ζευγάρια (ή 2 ζευγάρια και subwoofer) με ανεξάρτητο volume control και on/off για το καθένα.. το βρίσκεις με 120-130 ευρώ λογικά

 

Όσο για την καλωδίωση, χρειάζεται να προσδιορίσεις αν τα monitor που θα πάρεις είναι ενεργά, τι εισόδους έχουν, τι εισόδους έχει ο ενισχυτής που ακούς ήδη, καθώς και τι έξοδοι είναι οι control room out και main out της κονσόλας :wink: καλή τύχη! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να πάρω τα tascam vlx5 τα monitor. Τα control room out και main out της κονσόλας είνα jack, δηλ. αυτά που είναι για κιθάρα.

Δηλ. για να κάνω αυτό που θέλω, πρέπει να πάρω οποσδήποτε αυτό που μου έδειξες; Αυτοί δηλ. στα studio που έχουν 3 ζευγάρια monitor, πώς την παλεύουν απορώ!

 

Y.Γ. Ο ενισχυτής που έχω είναι ο κλασσικός audio ενισχυτής, με rca εισόδους

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μία λύση στο πρόβλημά σου με αξιοπρεπέστατο ήχο για την ευτελιστική τιμή του (58ε λιανική) είναι η παρακάτω:

 

http://www.behringer.com/MON800/index.cfm?lang=ENG

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί με το πολλά ζευγάρια ηχεία την παλεύουν με αντίστοιχες (πανακριβες) υλοποιήσεις των μηχανημάτων που σου προτείνουμε εγώ και ο npap.

Εγώ προτείνω το samson αντί του behringer γιατί αξίζει να δώσεις 50 ευρουλάκια παραπάνω και να πάρεις κάτι πολύ ανώτερης ποιότητας.. (και στην κατασκευή και στον ήχο) :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα... Εγώ ήλπιζα να γίνεται αυτή η διαδικασία με την κονσολίτσα μου, αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν.... Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας παιδιά

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο ίσως άσφαιρο... Αφού ουσιαστικά αυτά που προτείνετε (αν κατάλαβα καλά) είναι σαν απλοί αντάπτορες για να μπαίνουν πολλά ζευγάρια ηχεία (χοντρά χοντρά), πώς επηρρεάζουν τον ήχο; Έχουν ας πούμε προενίσχυση;

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα μηχανήματα δεν είναι απλοί "αντάπτορες". Είναι ολόκληρο Master Section από κονσόλα και αποτελείται από ενεργά κυκλώματα που μας παρέχουν δυνατότητες routing, switching και volume control. Το volume control επιτυγχάνεται από έναν ενισχυτή μοναδιαίου κέρδους (unity gain amp) το οποίο σημαίνει ότι έχουμε ρύθμιση στάθμης από -άπειρο μέχρι 0. Δηλαδή δεν έχουμε ουσιαστική ενίσχυση, μόνο attenuation. Όταν το βάζουμε τέρμα στην ουσία είναι σαν να συνδέεουμε την πηγή μας κατευθείαν στα monitors (ή στον ενισχυτή τελος παντων). Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι παύει να είναι ενισχυτής και ένας ενισχυτής ξέρουμε καλά πως επηρεάζει τον ήχο μας (πόσο μάλλον ένας behringer ενισχυτής)... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω πού έχω μπλέξει Θέ μου...Τί καλά που ήταν τότε που το μόνο που έπαιζα ήταν τρίγωνο τα Χριστούγεννα:)

ΟΚ τότε, αφού είναι μονόδρομος η ιστορία, θα τσιμπήσω το behringer που λες.

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου