Προς το περιεχόμενο

Το Rock στην Ελλαδα και η αφομοίωση του.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να δω την Άντζελα Δημητρίου να φοράει... σπαλομπριτζόλες ολούθε  ;D για να πιάσει τον παλμό της παγκοσμιοποίησης  ;D και τι στον κόσμο  ;D ;D ;D

 

Τρελός είσαι; Με την πείνα που έχει πέσει θα την φάνε ζωντανή, σούσι.  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις.Απλά, χρειάζεται να ορίσεις τι εννοείς ως ξεπούλημα.

 

Για μένα, δεν είναι ξεπούλημα, επειδή έχεις απήχηση, να βγάζεις πολλά χρήματα από το επάγγελμά σου.

 

Ξεπούλημα θεωρώ να πλασάρεις σκόπιμα μια ιδεολογία και τρόπο ζωής, που ξέρεις πως πουλάει, πράττοντας, στην καθημερινότητά σου, τα ακριβώς αντίθετα(ίσως, όμως, η παρούσα τοποθέτηση να είναι θέμα άλλης συζήτησης  :-\).

 

Συμφωνω στην τελευταια σου παραγραφο.. καθως και με ολα οσα λεει ο φιλος Davidof..

Επισης επειδη τυχαινω να ξερω καποιον απο μυρωνα στρατη/ονειραμα  μια χαρα συνδυαζει οικογενεια και δουλεια.. και ακουει και γαμω τις μουσικες.. αυτο που παιζει δε μου αρεσει, αλλα δεν ειχε αλλη επιλογη.. φυσικα και δε συμφωνω με αυτο που κανει και τουτο χω πει.. ειναι true ομως.. δεν το παιζει επαναστατης,ρακενδυτος κτλ με πλατες απο πισω.. στην καθημερινοτητα του ειναι ροκ.. στο γυαλι ξεφτιλα.. το παραδεχεται κι ο ιδιος.. οχι βεβαια οτι αμα το παραδεχτεις εισαι οκ, δε μου λεει τιποτα αυτο. απλα το αναφερω. Υπαρχει φιλε Τερυ ομως κι αυτο που λεει ο Davidof.. Μην βαζουμε μπροστα τον Miles Davis ή τον καθε Pastorious ας πουμε για να "νομιμοποιησουμε" την παρουσια μας σε τελειωμενα μουσικα σχηματα.. Επισης Μαραθον, θα μπορουσε καποιος να δουλευει 8-10 ωρες τη μερα και να εχει μια αξιοπρεπεστατη μπαντα που να παιζει ενεργο μουσικο ρολο στα δρωμενα.. δε χρειαζεται να βγαλεις λεφτα απο αυτο.. αν δεν εχεις βεβαια αλλη επιλογη οκ,συμφωνω

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης Μαραθον, θα μπορουσε καποιος να δουλευει 8-10 ωρες τη μερα και να εχει μια αξιοπρεπεστατη μπαντα που να παιζει ενεργο μουσικο ρολο στα δρωμενα.. δε χρειαζεται να βγαλεις λεφτα απο αυτο.. αν δεν εχεις βεβαια αλλη επιλογη οκ,συμφωνω

ετσι από περιέργεια...εσύ δουλεύεις 8-10 ώρες τη μέρα (γιατί εγώ το κάνω...) και πάς σπίτι για να παίξεις μουσική?...Και έχεις και οικογένεια κλπ κλπ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορουσε καποιος να δουλευει 8-10 ωρες τη μερα και να εχει μια αξιοπρεπεστατη μπαντα που να παιζει ενεργο μουσικο ρολο στα δρωμενα..

 

Χλωμό...

 

Βέβαια στη χώρα της προχειρότητας και της φαιδράς πορτοκαλέας, εντάξει, μια προβίτσα κάθε 15θήμερο και "πάμε για λάιβ παιδιά".

 

Αλλά για ΚΑΝΟΝΙΚΗ μουσική, 8-10ωρο, οικογένεια ΚΑΙ γκρουπ της προκοπής με την καμία.

 

Φάε λοιπόν την Άντζελα σούσι (χαχα θεϊκό), και πολύ σου είναι.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι από περιέργεια...εσύ δουλεύεις 8-10 ώρες τη μέρα (γιατί εγώ το κάνω...) και πάς σπίτι για να παίξεις μουσική?...Και έχεις και οικογένεια κλπ κλπ?

 

Σηκωνομαι 6το πρωι και δουλευω 8ωρο τουλαχιστον.. και χτυπαω και 2 προβες 3ωρες τουλαχιστον μες την εβδομαδα.. και με αρκετα ενεργη μπαντα.. με δισκογραφια,live,εξωτερικο κτλ.. θυσιες πολλες ναι.. και κουραση.. και λεφτα απο την τσεπη σου ναι.. αλλα γινεται.. και ξερω κι αλλους πολλους ετσι.. δεν ειναι καθεστως αυτο που σου περιγραφω σιγουρα αλλα υπαρχει.. κοιταξτε και λιγο παραπερα απο αυτα που σας δινουν.. το ζητημα ειναι το κατα ποσο πιστευεις αυτο που κανεις.. γραφικο ξεγραφικο ετσι ηταν παντα και ετσι ειναι.. Αν και δε θεωρω οτι επρεπε να σου απαντησω,δεν ειναι επι προσωπικου η κουβεντα.

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης Μαραθον, θα μπορουσε καποιος να δουλευει 8-10 ωρες τη μερα και να εχει μια αξιοπρεπεστατη μπαντα που να παιζει ενεργο μουσικο ρολο στα δρωμενα.. δε χρειαζεται να βγαλεις λεφτα απο αυτο.. αν δεν εχεις βεβαια αλλη επιλογη οκ,συμφωνω

Χμμμμμμ

Μάλλον γίνεται.

Αν παίζει πολλά χρόνια μαζί η μπάντα.

Αν δεν ζητείται κάτι ρηξικέλευθο από αυτή.

Αν δεν περιμένεις να βγάλεις και λεφτά (δεν μιλάω για χαρτζηλίκι) από αυτή.

 

GP27 ξέχασες τον παράγοντα οικογένεια.......  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σηκωνομαι 6το πρωι και δουλευω 8ωρο τουλαχιστον.. και χτυπαω και 2 προβες 3ωρες τουλαχιστον μες την εβδομαδα.. και με αρκετα ενεργη μπαντα.. με δισκογραφια,live,εξωτερικο κτλ.. θυσιες πολλες ναι.. και κουραση..

και εγώ...όταν ήμην 18-20 ετών...κοιμόμουν 3 ώρες μόνο και τις υπόλοιπες τις γλένταγα...αλλά δεν είμαι πιά 8)

 

Χμμμμμμ

Μάλλον γίνεται.

Αν παίζει πολλά χρόνια μαζί η μπάντα.

Αν δεν ζητείται κάτι ρηξικέλευθο από αυτή.

Αν δεν περιμένεις να βγάλεις και λεφτά (δεν μιλάω για χαρτζηλίκι) από αυτή.

τέτοιο παράδειγμα είναι ο Νέστορας...αλλά δεν μπορώ να πώ ότι άλλαξε τα μουσικά δρώμενα ούτε ότι είναι και πολύ ρόκ στη ζωή του...κανονικός μου φαίνεται ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέτοιο παράδειγμα είναι ο Νέστορας...

Εγώ έχω καλύτερο.

Με 8-6 δουλειά (και διευθυντής της εταιρείας) με οικογένεια, 1-2 live τη βδομάδα και δισκογραφία και παρουσία στο εξωτερικό.

Μιλάμε για ίνδαλμα....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ...όταν ήμην 18-20 ετών...κοιμόμουν 3 ώρες μόνο και τις υπόλοιπες τις γλένταγα...αλλά δεν είμαι πιά 8)

τέτοιο παράδειγμα είναι ο Νέστορας...αλλά δεν πορώ να πώ ότι άλλαξε τα μουσικά δρώμενα ούτε ότι είναι και πολύ ρόκ στη ζωή του...κανονικός μου φαίνεται ;D

 

Βασικα πολλοι ειναι ετσι.. και δε χρειαζεται να αλλαξεις τα μουσικα δρωμενα.. να συντηρησεις αρχικα το ροκ με την ευρυτερη εννοια λεω.. και καποιες φορες ναι.. το εχουν παει παραπερα.. και μιλαω για ατομα οχι 20χ που εχουν πολυ χρονο πιθανων στις ζωες τους..

 

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοσέβαστες προσπάθειες σε επίπεδο βιοτεχνίας. Μπράβο μάγκες, είστε μερακλήδες.

 

Η σύγχρονη μουσική όμως, η ροκ- ποπ και όλα τα παρακλάδια, δεν είναι τίποτα άλλο από ένα ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΚΟ προϊόν. Μην ξεγελιέσαι GaragePunk27 από τις ταμπέλες "επανάσταση", "αντισυμβατικότητα" κλπ. Αυτά όλα δε διαφέρουν ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ από τις ταμπέλες που έχουν οι κονσέρβες και τα ετοιματζίδικα φαγητά, που γράφουν πάνω "υγιεινή διατροφή" και "σπιτικό φαγητό". Παραμυθάκια δηλαδή.

 

Ως βιομηχανία λοιπόν η μουσική, στηρίζεται στην ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ και το ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ, το οποίο ΒΙΟΠΟΡΙΖΕΤΑΙ από αυτήν, π.χ. εκπληκτικοί παραγωγοί, πανέξυπνοι μάνατζερς κλπ. ΑΥΤΟΙ είναι που κάνουν τη διαφορά στις προηγμένες χώρες βιομηχανικής κατασκευής μουσικής.

 

Όσο λοιπόν υπάρχουν έσοδα, τόσο περισσότερα αξιόλογα άτομα προσελκύονται στο χώρο. Η βιομηχανία της Αγγλίας π.χ. έχει το κατάλληλο προσωπικό για να παράγει προϊόν υψηλής ποιότητας. Στο Ελλάντα ας φτιάξουμε πρώτα καμιά... κέτσαπ της προκοπής, που πουλάμε τις ντομάτες στους έξω, και μετά βλέπουμε και για ένα τόσο εξειδικευμένο και μελετημένο βιομηχανικό προϊόν όπως η μουσική.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου