Προς το περιεχόμενο

Το Rock στην Ελλαδα και η αφομοίωση του.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιπλέον...αυτό που ΑΚΡΙΒΩΣ περιγράφει ο φίλος μας εδώ, έζησα...

Να προσθέσω, ότι παρόμοια ατμόσφαιρα ζείς και σήμερα στο -ας πούμε- Royal Albert Hall όταν παίζει ο Beck, Clapton, Gilmour....εκτός εάν αυτοί, δεν παίζουν rock ;)

...ή μπορεί οι Εγγλέζοι, να μην ξέρουν από rock 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

respect, αλλά έχω την εντύπωση πως η αναφορά στο χούφτωμα έγινε για το σημαντικό της σεξουαλικής επανάστασης, και όχι στην άρρηκτη σύνδεσή της με ροκ ακούσματα :).

 

Ναι, έτσι είναι, αλλά ο όρος "σεξουαλική επανάσταση" είναι γραφικός, διότι η ανάγκη των ανθρώπων να λαμήσουν (πως τα λέω ο μπαγάσας) είναι προ-αιώνια και δεν ανακαλύφθηκε ούτε κατωχυρώθηκε τη δεκαετία του '50. Οπότε, το να συνδέουμε ένα μουσικό ιδίωμα με την απόφαση της μέσης λευκής αμερικάνας να πάψει να παριστάνει την παρθένα, είναι κάλπικο και ανάρμοστο ως επιχείρημα (δε το λέω για το sfaku, δεν το έχω πρωτοδιαβάσει από αυτόν άλλωστε).

 

Για περισσότερες πληροφορίες (λέμε τώρα...) προτείνω το "Χειρότερα Από Σκυλιά" του  Mingus όπου αβίαστα θα διαπιστώσετε ως αναγνώστες ότι η αμερικανική κοινωνία ξεσκιζόταν απρόσκοπτα, τουλάχιστον 3.5 δεκαετίες νωρίτερα, πριν ακόμη εφευρεθεί η ηλεκτρική κιθάρα - σε αυτή τη βάση ανέφερα τον (αιωνία του η μνήμη) πατέρα μου, δηλαδή για να καταδείξω ότι η "σεξουαλική επανάσταση" είναι μία αυστηρά προσωπική υπόθεση και δεν έχει απολύτως καμία σχέση με μουσικά ιδιώματα - συντελείται δε ακόμη και σε κοινωνίες όπου δεν έχει φτάσει καν ο ηλεκτρισμός.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ πάλι άκρη δε βγάζω από αυτό το νήμα.

Ναι ντε.....

 

Γιατί δεν έχει νόημα.

Να αφομοιώσει ποιός τον τρόπο ζωής και το ιδίωμα ως ροκ;

Ας αφήσουμε το παράδοξο όπως ανέφερε και ο Trolley της πρότασης "λαϊκή αφομοίωση της ροκ"

Τι μένει λοιπόν;

Ο Έλληνας να αφομοιώσει το ροκ;

Έχεις εκ προοιμίου δύο σύνθετες έννοιες που οριοθετούνται μόνο υποκειμενικά.

Τι σημαίνει για σένα Έλληνας και τι σημαίνει για σένα ροκ. (Άσε δε το τι εννοείς με το "αφομοίωση")

 

Για το Έλληνας δεν θα μπω στον κόπο γιατί είναι μια πολυσύνθετη κοινωνική μελέτη που (αποδεδειγμένα εδώ μέσα) μόνο μπαρούτι μυρίζει.

 

Το ροκ όμως;

Ως τρόπος ζωής;

Τι εννοείς; Του ασυμβίβαστου; Του (παράδοξα) ανένταχτου; Του αμφισβητία; Του επαναστάτη; Του ανήσυχου; Του "απροσκύνητου";

Έχεις την εντύπωση ότι η συντριπτική πλειονότητα των ροκ αστέρων εμπίπτουν σε όλες τις παραπάνω κατηγορίες;

Έχεις την εντύπωση ότι όσοι καθημερινοί άνθρωποι εμπίπτουν στις παραπάνω κατηγορίες ακούνε μόνο ροκ;

 

Και για ποιό ροκ μιλάμε; Για το punk, progressive, AOR, heavy, thrash, classic,,,,,,,,;

 

Και γιατί να αφομοιωθεί στο φινάλε;

Οικειότητα και αποδοχή στην Ελλάδα υπάρχει στην ξένη ροκ/ποπ μουσική, ότι και να λες. Δεν θα μιλήσω για τους νέους που είναι δεδομένο αλλά και οι σαραντοπενηντάρηδες γονείς στις συνευρέσεις τους (και στα παιδιά τους) μιλάνε για Stones, Zeppelin, Purple, Skynyrd κλπ. Αλλά αφομοίωση τι σημαίνει; Να μιλάμε μόνο για αυτά; Εδώ δεν γίνεται στην Αμερική (η συντριπτική πλειοψηφία ακούει country/σαχλοpop) θα το κάνουμε Ελλάδα;

Ή μήπως έχεις την ψευδαίσθηση ότι στην Αμερική/Αγγλία ο κόσμος έχει αφομοιώσει τον ροκ τρόπο ζωής της ψευδαίσθησής σου; Είναι βέβαια (η μουσική) κάποιο μέρος της κουλτούρας τους. Αλλά και πάλι...Ε, και; Επειδή σου πάσαραν οι μεγάλες δισκογραφικές το όλο ροκ σετάκι της Αμερικής (στο οποίο κυρίως αναφέρεσαι) θα πρέπει ένας άλλος λαός να αφομοιώσει ντε και καλά  μια εισαγώμενη (αν όχι και απλοική για τα Μεσογειακά δεδομένα) μουσική; Αν σ'αρέσει έχει καλώς ή άλλως listen and let listen.

 

Και γιατί θα πρέπει να νοιώθω οργή εγώ για το (μιας και το ανέφερες) Βιετνάμ; Αυτό με μάρανε σε μία τρικυμιώδη Ελληνική (και Ευρωπαική αν όχι παγκόσμια) νεώτερη ιστορία; Ξεκόλλα και smell the roses.

Και μεις πονέσαμε τα μάτια μας σε άθλιες κόπιες του Woodstock (η άλλη αναφορά σου) και λιώσαμε τα lp με τις άθλιες ηχογραφήσεις και στεναχωριόμασταν που δεν ήμασταν εκεί. Αλλά μάλλον θα σε πείραζε να σου πω την άποψή μου πλέον για το Woodstock. Πάλι καλά που έσωσε τα προσχήματα ο Hendrix με την "εκτέλεση" του Εθνικού ύμνου. Για τα άλλα ας μην πούμε τίποτα. Όπως κάναν μισό εκατομμύριο "επαναστατημένοι".  ;)

 

Τώρα τι αποφάσεις έχει πάρει ο καθένας στη ζωή του και πως πορεύτηκε με αυτές, δεν θα πω το δικαίωμα (βαριά η λέξη) αλλά θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι δεν έχεις την απαραίτητη εμπειρία για να κρίνεις.

 

Σόρρυ για τον πρωϊνό λίβελλο αλλά θεωρώ εκ προοιμίου καμένο το θέμα.

Και ως καμένος σε καμένη μέρα είπα να συμμετάσχω....... πάλι.

Με τις καλημέρες μου  ;D

 

 

ΥΓ. Εγώ πάντως είχα και στιγμές που συγκινήθηκα τρομερά σε συναυλίες κλασσικής και βαρέθηκα ασύστολα σε συναυλίες ροκ. Και τούμπαλιν.

Με τα ίδια ρούχα.

Τα οποία ως γνωστόν, δεν κάνουν τον παπά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα ίδια ρούχα.

Έχω την εντύπωση, ότι εάν δεν τα πλένεις...ΑΦΤΟ ΙΝΕ rock στάση...αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρος! 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για περισσότερες πληροφορίες (λέμε τώρα...) προτείνω το "Χειρότερα Από Σκυλιά" του  Mingus

"Beneath the Underdogs". Must βιογραφία από TON μπασίστα

Κάπου έχω το penguin..

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε καταλαβες το νοημα αυτων που γραφωοποτε αν θελεις ξαναδιαβασε το.Επισης αν δε κανεις αυτα που γραφω μαλλον ανηκεις σε ενα 10% οσων πηγαινουν σε συναυλιες γτ ολοι πανω κατω αυτα που γραφω κανουμε.Τελος αυτα που κανω τα ΓΟΥΣΤΑΡΩ και δεν υποβαλλω τον εαυτο μου σε καμια διαδικασι....και αυτο ΕΙΝΑΙ ροκ!

 

Υ.Γ waterfall πιστεψε με παω στο μεγαρο περισσοτερες φορες απο οσες μπορει να αντεξει ενας μεσος ανθρωπος ;D Αλλα τι να κανω,υποχωρησεις ειναι αυτες

 

να σε ξαναρωτήσω λοιπόν..γιατί να ΘΕΣ να υποβάλεις τον εαυτό σου σε τέτοια διαδικασία??

πιο πολύ για μανία καταδίωξης μου κάνει το να περνάς τις μπύρες κρυφά πάντως ενώ επιτρέπεται να τις πάρεις κ φανερά..

 

επομένως ο ορισμός σου του τι είναι ροκ είναι το απόλυτο φαίνεσθαι..αναλύεις σε ένα ποστ τι είναι ροκ για σένα, έχοντας αναφερθεί σε δέκα γραμμές με το πως φέρεσαι/φαίνεσαι (μπύρες, ουρλιαχτά, περπάτημα) και καθόλου στη μουσική..και ταυτόχρονα έχεις βγάλει κ τα στατιστικά ποιοι δεν το κάνουν αυτό που προφανώς για σένα αυτοί είναι οι ξενέρωτοι..

 

keep rocking man!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτά που σωστά αναφέρει ο Trolley, αν θέλουμε να χρεώσουμε κάπου τη σεξουαλική επανάσταση, έστω αυτή την "και καλά" επανάσταση, τότε πρέπει να τη χρεώσουμε στο αντισυλληπτικό χάπι και τη διάδοση των αντιβιοτικών.

 

Την "επανάσταση" με τα τριπάκια και την πρέζα πάλι, μπορούμε να τη χρεώσουμε άνετα στη "ροκ κουλτούρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το thread εξυπηρετεί ψυχολογικούς σκοπούς, είναι μια προσπάθεια του ΟΡ να βρεί "όμοιούς" του που να επιβεβαιώνουν την θολή εικόνα του Εαυτού που έχει σχηματίσει, "όντως είμαι ροκ". Μάλλον περνάει κάποια κρίση "ενηλικίωσης".

 

Την "επανάσταση" με τα τριπάκια και την πρέζα πάλι, μπορούμε να τη χρεώσουμε άνετα στη "ροκ κουλτούρα".

 

Ναι καλά, το ροκ περίμεναν νομίζεις. Μην μπερδεύετε την ευκαιριακή δήθεν αφετηρία από την πραγματική αιτία.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ναι καλά, το ροκ περίμεναν νομίζεις. Μην μπερδεύετε την ευκαιριακή δήθεν αφετηρία από την πραγματική αιτία.

 

Όχι, αιτία το ροκ σίγουρα δεν ήταν, συμφωνώ. Απλά ήταν ένα πολύ πετυχημένο μέσο προώθησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ντε.....

 

Γιατί δεν έχει νόημα.

Να αφομοιώσει ποιός τον τρόπο ζωής και το ιδίωμα ως ροκ;

Ας αφήσουμε το παράδοξο όπως ανέφερε και ο Trolley της πρότασης "λαϊκή αφομοίωση της ροκ"

Τι μένει λοιπόν;

Ο Έλληνας να αφομοιώσει το ροκ;

Έχεις εκ προοιμίου δύο σύνθετες έννοιες που οριοθετούνται μόνο υποκειμενικά.

Τι σημαίνει για σένα Έλληνας και τι σημαίνει για σένα ροκ. (Άσε δε το τι εννοείς με το "αφομοίωση")

 

 

επιτέλους.. κάποιος που συζητάει..

 

μα δεν μπορώ να καταλάβω..παραπονιούνται όλοι ότι δεν υπάρχει undergound ελληνικό συγκρότημα (εξ ου και οι συνεχείς αντιστοιχίες με τα μπουζούκια φαντάζομαι) αλλά όλοι μιλάνε για τους stones - που σίγουρα δεν είναι underground..σκέφτηκε κανείς ότι τα undergound συγκροτήματα εξάλλου δε θέλουν να γίνουν γνωστά και δεν πρέπει αλλιώς δεν είναι undergound

 

σεξουαλική απελευθέρωση και ροκ από την αλλη πρέπει να είναι από τα μεγαλύτερα παραμύθια και πρώιμη μορφή μάρκετινγκ.. είναι αδύνατο μια συναυλία woodstock να έδωσε έναυσμα ο κόσμος να κάνει ελεύθερα σεξ το οποίο γινόταν ούτως ή άλλως..οι περισσότεροι έχουν μια απόμακρη εικόνα και νομίζουν ότι δεκαετία 60-70 ο κόσμος δε χούφτωνε- δε φλέρταρε και το woodstock τους άνοιξε τα μάτια.. εδώ κάτι θείες ακούς που λένε για την χ και την ψ σε κάτι χωριά που σκέφτεσαι -μα γίνονταν τότε τέτοια πράγματα? εμένα και οι 2 παππούδες μου πάντως ο ένας παντρεύτηκε 3 φορές, ο άλλος 2 και δεν είχε πάει σε συναυλία..

(για να μην παρεξηγηθώ αναφέρομαι μόνο σε αυτό το κομμάτι - φυσικά σε πολιτικές ιδέες η ροκ μουσική μέσω των στίχων πέρασε νοήματα)

 

 

Εκτός από αυτά που σωστά αναφέρει ο Trolley, αν θέλουμε να χρεώσουμε κάπου τη σεξουαλική επανάσταση, έστω αυτή την "και καλά" επανάσταση, τότε πρέπει να τη χρεώσουμε στο αντισυλληπτικό χάπι και τη διάδοση των αντιβιοτικών.

 

Την "επανάσταση" με τα τριπάκια και την πρέζα πάλι, μπορούμε να τη χρεώσουμε άνετα στη "ροκ κουλτούρα".

 

+1

 

Το thread εξυπηρετεί ψυχολογικούς σκοπούς, είναι μια προσπάθεια του ΟΡ να βρεί "όμοιούς" του που να επιβεβαιώνουν την θολή εικόνα του Εαυτού που έχει σχηματίσει, "όντως είμαι ροκ". Μάλλον περνάει κάποια κρίση "ενηλικίωσης".

 

Ναι καλά, το ροκ περίμεναν νομίζεις. Μην μπερδεύετε την ευκαιριακή δήθεν αφετηρία από την πραγματική αιτία.

 

+1

 

Όχι, αιτία το ροκ σίγουρα δεν ήταν, συμφωνώ. Απλά ήταν ένα πολύ πετυχημένο μέσο προώθησης.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου