Προς το περιεχόμενο

Το Rock στην Ελλαδα και η αφομοίωση του.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή το βιντεάκι με το rock 1988 - η άλλη όψη δεν είναι ολόκληρο..let me help ya...

 

 

ορίστε όλα σε ένα νοικοκυρεμένα.. πολύ ωραίο ντοκιμαντέρ (και όχι ντοκιμανταίρ)..κυρίως μιλάει ο πουλικάκος..έχει μέσα και south..γενιά του χάους.. αξίζει να το δει κανείς..ειδικά στο τέλος αυτό που λέει ο πουλικάκος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 165
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επειδή το βιντεάκι με το rock 1988 - η άλλη όψη δεν είναι ολόκληρο..let me help ya...

 

 

ορίστε όλα σε ένα νοικοκυρεμένα.. πολύ ωραίο ντοκιμαντέρ (και όχι ντοκιμανταίρ)..κυρίως μιλάει ο πουλικάκος..έχει μέσα και south..γενιά του χάους.. αξίζει να το δει κανείς..ειδικά στο τέλος αυτό που λέει ο πουλικάκος..

 

Δεν ειπα οτι ειναι ολοκληρωμενο φιλε Nick, ανεφερα οτι εχει αλλα 4 volumes.. thanks παντως.. οντως αξιζει και ειναι η επιτομη για μενα καθως αναφερει αρκετα συγκροτηματα που αφομοιωσαν τοσο καλα το ροκ που δεν καταλαβαινεις οτι ειναι Ελληνικα.. οπως oi Yell O Yell..

trolley σωστο ειναι ετσι οπως το θετεις αλλα νομιζω οτι σου απαντησα ακριβως απο πανω πως εννοω την αφομοιωση  ;)

atrue73 ναι εννοω οτι υπήρξαν μουσικοί που επέλεξαν μια σταδιοδρομία δύσκολη με μοναδικό προνόμιο την αίσθηση ότι δεν έχουν ξεπουληθεί δεν ειπε κανεις οτι εχει κανει τον κοσμο καλυτερο.. πιο πλουσιο μουσικα σιγουρα.. αλλα μην κατηγορουμε και τη μουσικη που ξυπνησε εκατομμυρια ανθρωπους για την σημερινη παγκοσμια καταντια..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια δεν είναι στους Sex Pistols.

Η αλήθεια είναι σε αυτά που γράφει ο φίλος funky_bassman.

 

Το ροκ δεν είναι ούτε στάση ούτε τρόπος ζωής.Είναι ένα είδος μουσικής που είτε σου αρέσει είτε όχι.

Δηλαδή π.χ εγώ που είμαι ας πούμε ένας γιάπις γραβατωμένος τι με εμποδίζει το βράδυ που γυρνάω σπιτάκι μου να χτυπιέμαι με τα φιλαράκια μου παίζοντας το whole lotta love  ??? ???

 

 

 

 

Μπορεις να παιζεις οτι μουσικη γουσταρεις φιλε.. μουσικη ειναι.. το προβλημα αρχιζει οταν καποιος που ειναι καβατζωμενος οικονομικα αρχιζει να το παιζει underground, οτι δινει την ψυχη του γι αυτο κτλ.. απειρες τετοιες περιπτωσεις.. αυτο εννοω για τροπο ζωης..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να παιζεις οτι μουσικη γουσταρεις φιλε.. μουσικη ειναι.. το προβλημα αρχιζει οταν καποιος που ειναι καβατζωμενος οικονομικα αρχιζει να το παιζει underground, οτι δινει την ψυχη του γι αυτο κτλ.. απειρες τετοιες περιπτωσεις.. αυτο εννοω για τροπο ζωης..

 

εδώ όταν λες ''κάποιος καβατζωμένος οικονομικά'' αναφέρεσαι σε μουσικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα αρχιζει οταν καποιος που ειναι καβατζωμενος οικονομικα αρχιζει να το παιζει underground, οτι δινει την ψυχη του γι αυτο κτλ..

Άμα είσαι καβατζωμένος οικονομικά...μπορείς να το παίζεις όπως θές...νομίζω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε GaragePunk

 

Το θέμα, όπως σωστά είπε ο «θείος Νόντας», είναι τεράστιο. Από εκεί και πέρα όπως το έζησα και το αντιλαμβάνομαι εγώ έχει ως εξής:

 

Το ροκ και τα παρακλάδια του σε αυτήν την χώρα, από τα τέλη των 60'ς που έκανε την εμφάνιση του στην Ελλάδα (υπό την μορφή εγχώριων συγκροτημάτων), ήταν σε μια underground κατάσταση. Μια μουσική για λίγους, σε μια χώρα που βασίλευε ένα όργανο: Το μπουζούκι.

 

Αυτή η πραγματικότητα είχε ως αποτέλεσμα η ροκ κοινότητα να «σεχταροποιηθεί» και για να επιβιώσει να αποκτήσει αυτό που αναφέραμε ως «ροκ σαν τρόπος ζωής».

 

Εδώ το mainstream ήταν νταρα ντα νταν (λαϊκά άσματα), αυτά έπαιζαν στα ραδιόφωνα της εποχής, στην πλειοψηφία των μαγαζιών, σχεδόν παντού. Δεν ήταν Αμερική ή Αγγλία που αν άνοιγες το ράδιο θα άκουγες Stones ή Zeppelin...

 

Και έτσι πορεύτηκε η κατάσταση για αρκετό καιρό- σχεδόν περιθωριακά.

 

Στα 80ς το πράγμα κάπου χαλάρωσε- εκεί προς τα μέσα του 80. Κάτι που η Ελλάδα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο ήρθε πιο κοντά στον υπόλοιπο πλανήτη, εκείνες τις ηρωικές εποχές έζησα και συμμετείχα στην «άνοιξη» της εγχώριας Metal σκηνής.

 

Όμως κάπου εκεί, άλλαξε και το μουσικό τοπίο στην χώρα: Κάπου τα πράγματα έγιναν pop/rock (ένεκα των δυτικών επιρροών) και η ροκ κοινότητα των μουσικών, άρχισε να βγάζει μεροκάματο δίπλα σε «φίρμες».

 

Από εκεί και πέρα ο καθείς πήρε τον δρόμο του. Και όσο τα πράγματα άλλαζαν περαιτέρω άλλοι έγιναν σεσιονάδες, άλλοι τα παράτησαν και άλλοι έγιναν ποζεράδες (όπως τους αναφέρεις)- καθώς δημιουργήθηκε και εδώ μουσική «βιομηχανία» και υπήρξε ζήτηση για ιθαγενείς μπάντες.       

 

Από εκεί και πέρα, το ροκ είναι μια υπέροχη μουσική, για τρόπο ζωής χλωμό το κόβω και σίγουρα κάποιοι λίγοι ίσως και να βγάζουν τα προς το ζην χάρις σε αυτό (αν και έχω πολλές αμφιβολίες για αυτό το τελευταίο σε αυτήν την χώρα).

 

Όμως στην τελική ανάλυση, είναι η «αποσυμπίεση» πολλών από εμάς.

 

Και το επιμύθιο μου έχει ως εξής: Ότι ψάχνεις, βρίσκεις... Θα ψάξεις «lifestyle» μουσικούς; Δικοί σου. Θα αναζητήσεις τους «καλούς, αλλά θαμένους» και αυτοί εκεί έξω είναι. Και trust me έχω δει μπόλικους που έχουν «αφομοιώσει» το ροκ εξαιρετικά.

 

Και μάλιστα εδώ στο Noiz έχουμε και μπόλικους τέτοιους  ;)       

     

 

Σε γενικες γραμμες ετσι ειναι τα πραγματα Terry.. το θεμα ομως ειναι γιατι εφτασαν εκει.. ενω υπηρχαν/υπαρχουν πολλες και καλες μπαντες.. και αρκετες φορες πολυ καλυτερες απο αυτες που μας πασαρουν απο το εξωτερικο καθε χρονο.. δεν ειπα να γινει η Ελλαδα η Αμερικη των Βαλκανιων.. αλλα θα μπορουσε να ειναι σοβαρη αναφορα τουλαχιστον στην Ευρωπη σαν ροκ μουσικη σκηνη ας πουμε.. Παιζει ρολο βεβαια και το ετεροκλητο των μουσικων παραδοσεων στη χωρα.. ειμαστε ανατολη,με δυση, με βαλκανια.. με Αφρικη.. οποτε δυσκολο να αφομοιωθει κατι τοσο δυτικο στην πραγματικη του διασταση..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είσαι καβατζωμένος οικονομικά...μπορείς να το παίζεις όπως θές...νομίζω...

 

Ναι οκ, αλλα δεν εισαι true.. αυτο λεω.. και αυτο αργα η γρηγορα θα φανει.. εννοω γενικα NIck οποιον το παιζει κατι με πλατες.. στην μουσικη παντα.. ναι..

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, αλλα δεν εισαι true.. αυτο λεω.. και αυτο αργα η γρηγορα θα φανει.. εννοω γενικα NIck οποιον το παιζει κατι με πλατες.. στην μουσικη παντα.. ναι..

 

να πω την αλήθεια δε σε καταλαβαίνω ακριβώς.. είναι σα να λες ότι κάποιος που έχει λεφτά δεν μπορεί/του απαγορεύεται να κάνει κάτι undergound..τι σχέση η οικονομική κατάσταση κάποιου με το τι δρόμο επιλέγει στη μουσική??

 

γι αυτό σε ρώτησα πριν αν αναφέρεσαι σε οικονομικά καβατζωμένους ΜΟΥΣΙΚΟΥΣ, υπό την έννοια ότι πχ. έβγαλαν λεφτά και μετά το παίζουν όπως θέλουν.. αλλά εσύ το εννοείς γενικά στη μουσική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω την αλήθεια δε σε καταλαβαίνω ακριβώς.. είναι σα να λες ότι κάποιος που έχει λεφτά δεν μπορεί/του απαγορεύεται να κάνει κάτι undergound..τι σχέση η οικονομική κατάσταση κάποιου με το τι δρόμο επιλέγει στη μουσική??

 

δεν απαγορευεται τιποτα φυσικα.. εχει καποια σεχεση ομως κι αυτο, σε ζητηματα συμπεριφορας και αξιοπρεπειας στον αλλο που ερχεται να σε δει.. μη μεινουμε ομως σε αυτο,ας μιλησουμε μουσικα καθαρα

Ελλαδιστανός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ροκ μουσική, παγκοσμίως, αντιστάθηκε και κόντραρε το σύστημα, όσο και η εκπομπή του Λαζόπουλου την Ελληνική πραγματικότητα ...  ;D ;D ;D

Όχι απλά δεν κατάφερε τίποτα αλλά αντιθέτως ήταν (άθελα, ίσως) και ένας από τους μεγαλύτερους συμμάχους του…

Είμαι λίγο αργός στο γράψιμο ,για αυτόν τον λόγο και δεν θα επεκταθώ

 

Σε αυτο το thread με καλυψαν (οπως συνηθως  :))  οι Audiokostas, Trolley, atreu73

Superfunk (πως και δεν εγραψες τιποτα ακομα...? ;D ;D ;D)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου