Προς το περιεχόμενο

Bill Lawrence Fans: Microcoils


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Με την αφορμή των 80ων γενεθλίων του παππού (την ημέρα της Εθνικής μας επαιτείου... τυχαίο?), κυκλοφόρησαν οι από καιρό αναμενόμενοι νέας σχεδίασης μαγνήτες του.

 

Ο Bill δουλεύει σε ανάλογες ιδέες από τη δεκαετία του '90. Πριν 3 χρόνια είχαν εμφανιστεί τα πρώτα πρωτότυπα, και, πιθανώς λόγω και της κατάστασης της υγείας του μόλις τώρα έγιναν διαθέσιμα τα πρώτα κομμάτια παραγωγής, για Tele και Strat.

 

Αντιγράφω από το φόρουμ του Lawrence, για τα τεχνικά της υπόθεσης:

 

Bill's micro-coil is a rethinking of tradition for a more efficient pickup. The construction utilizes a small, densely wound coil of fine wire with far fewer winds and optimized dimensions, making the coil form far less susceptible to noise and delivering a stronger voltage output than conventional designs. The space freed up by the coil allows for a precisely tuned magnetic structure utilizing neodymium magnets without string pull. The micro-coil has incredible sensitivity to the smallest vibrations of the string, every note offering a gorgeous full voicing with a strong fundamental and glistening, undampened highs.

 

One of the benefits of the low inductance micro-coil design is you can place the resonance where you want for each pickup by using capacitors. This method results in freeing the sound from influence of the cable capacitance, whereas traditional designs depend on it to establish resonance - exactly why many people think cables sound different. The only "sound" a cable has is how the cable capacitance interacts with the pickup inductance to establish the resonance. You will also find you can get a nice warm resonance for the bridge position (between about 2.4 - 2.8 kHz, depending on your amp and guitar) but keep the highs. Having a warm resonance no longer means taking away from the top end response, partially due to the much lower inductance.

 

The micro-coil makes the controls on the guitar more useful. Turning down the volume pot alters the volume without affecting tone. One of the coolest things Bill does with his setup is use a capacitor on the tone pot to drop the resonance down to around 1.9 kHz. This makes the voltage output to go up 2-3x, useful for a powerful, driving distortion tone with a full voice that retains sensitivity to dynamics and playing technique. You can easily use different values for sounds most useful to you.

 

 

Bill's also releasing a Keystone design with a similar approach. It won't be quite as noise resistant, but it does offer the most beautiful take on the classic "bell tone".

 

There are some other surprises coming up, but as we all know, Bill's always planning something

 

http://guitarsbyfender.yuku.com/topic/9976/Bill-s-new-micro-coil-design

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είμαι πολύ περίεργος.

(BTW μακάρι στα 80 μου να μπορώ να κάνω κι εγώ τέτοια πράγματα)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πολύ περίεργος.

(BTW μακάρι στα 80 μου να μπορώ να κάνω κι εγώ τέτοια πράγματα)

 

Το ήξερα ότι θα απαντήσεις εσύ... που είναι όμως οι άλλοι fans του γέρου?  ;D

 

Εμένα με ενθουσιάζει που ο παππούς έχει την δική του... "ατζέντα" σε ό,τι αφορά στη σχεδίαση μαγνητών ηλ. κιθάρας (και μπάσσου... και lap steel... but I digress).

 

Σε κάποιους μπορεί να μην "κάνει κλικ" το τελικό αποτέλεσμα (π.χ. "θέλω μαγνήτες με ήχο SRV"  ::)) όμως δεν μπορούμε παρά να τον παραδεχτούμε σαν δημιουργό.

 

Πολύ περισσότερο όταν πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση που χρεώνει (ακόμα και για custom δουλειές!)... τα μισά απ'ότι οι "μεγάλοι και διάσημοι" (πρώην μαθητές του? ;)).

 

Τους microcoils σκοπεύω να τους προμηθευτώ προσεχώς και θα μεταφέρω εντυπώσεις εν'καιρώ. Χρωστάω (και χρωστάς!) εντυπώσεις και από τους Strat L-series!  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... που είναι όμως οι άλλοι fans του γέρου?  ;D

 

κάνουμε τις πάπιες και βάζουμε παραγγελίες στα κρυφά για να το παίζουμε έξυπνοι αργότερα  :P :P :P :P

 

ωραία πράγματα .... στα υπόψη για την επόμενη στρατούλα  ;D

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρο περιμενα τις πληροφοριες απο τον παππου και τωρα που βγηκαν ειμαι μεσα για ενα σετακι !!

 

Να ετοιμασουμε μαζικη αγορα απο τον παππου ???

 

Κωστα αφου εχουμε την σωστη στρατ για δοκιμες χαχαχα σε μια απο τις 2 ιδιες που εχουμε θα αφησουμε τους Κstones και στην αλλη θα βαλουμε τους micro για την συγκριση χαχαχα ψηνεσαι ????

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρωστάω (και χρωστάς!) εντυπώσεις και από τους Strat L-series!  ;)

Από την άλλη εβδομάδα. Είναι στον τεχνικό. Θα έρθουν περασμένοι στη στρατ με το brass nut. But that's another story... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρο περιμενα τις πληροφοριες απο τον παππου και τωρα που βγηκαν ειμαι μεσα για ενα σετακι !!

 

Να ετοιμασουμε μαζικη αγορα απο τον παππου ???

 

Τελευταία υπάρχουν διαθέσιμοι σχεδόν όλοι οι μαγνήτες (ίσως είναι σε έλλειψη κάποιο χρώμα καπακιού). Μαζική αγορά => μεγάλο πακέτο και κόστος => σίγουρη συνταγή για δασμούς τελωνείου!  ;)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λεει και ο ποιητης λοιπον.....

 

Ολοι για εναν και ο καθενας για την παρτη του !!!! χαχαχαχαχαχα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για τους λατρεις του Παππου που ψαχνουν reviews και πληροφοριες.....

 

http://guitarsbyfender.yuku.com/forums/12/Bill-Lawrence-Wilde-Sounds?page=2

 

Και...καλο καψιμο........!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου