Προς το περιεχόμενο

Ηardtail strat vs Τremolo strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να φτιαξω μια strat, και επειδη δεν χρησιμοποιω ποτε τρεμολο, λεω να φτιαξω μια hardtail.Θα ηθελα τη γνωμη των guru του forum για τις οποιες ηχητικα διαφορες μεταξυ hardtail και τρεμολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι σίγουρος ότι δεν θα χρησιμοποιήσεις tremolo, τότε σίγουρα hardtail και αν μπορείς string-through.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Strat χωρις τρεμολο. Τζατζικι χωρις γιαγουρτι :)

 

Πλακα κανω, απλα νομιζω οτι το τρεμολο ειναι μερος του ηχου της στρατ, αν και ειχα και hardtail και ημουν πολυ ευχαριστημενος

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες hardtail γιατι δεν πας σε τελε? οι hardtail εχουν περισσοτερο sustain και πιο γεματο τονο

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι σίγουρος ότι δεν θα χρησιμοποιήσεις tremolo, τότε σίγουρα hardtail και αν μπορείς string-through.

δεν θα τελεκαστεριζη ομως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες hardtail γιατι δεν πας σε τελε? οι hardtail εχουν περισσοτερο sustain και πιο γεματο τονο

 

+1000

 

ο μονος λογος για να παρεις στρατ ειναι το τρεμολο (του οποιου το φυσικο reverb  ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας για τον ηχο "strat" που ξερουμε) αλλοιως παρε tele που εχει και καλυτερο bridge μαγνητη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τele εχω! Αν ειναι να ακουγετai σαν tele...τοτε ακυρο!

 

Σαν tele με αδυναμο bridge μαγνητη (και πιο πριμο neck) ακουγεται,απλα εχεις και τις in between θεσεις αλλα δεν ακουγονται και σπουδαια,αν θες κλασσικο ηχο στρατ παρε στρατ (αν δε γουσταρεις το τρεμολο βαλε και τα 5 ελατηρια και ρυθμησε το ωστε να ακουμπαει στο σωμα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ή πάρε αυτή που είναι και σε τιμή ΣΚΑΝΔΑΛΟ (ειδικά για Αμερικάνα με τα νίτρο της), καλοφτιαγμένη, προσεγμένη και όχι και τόσο high gain machine όπως νομίζουν όλοι: http://www.dv247.com/guitars/fender-billy-corgan-stratocaster-electric-guitar-olympic-white--54834

 

Υπάρχουν επίσης μερικοί που προτιμούν την πρόσβαση στα ψηλά τάστα που τους παρέχει η στρατ ενάντια σε αυτή μιας Telly...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω 2 strat που τις έχω κάνει hardtail και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον ήχο. Στα clips μπορείς να βρεις κομμάτια που έχω γράψει με αυτές για να πάρεις μια γεύση.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου