Προς το περιεχόμενο

Η strat μου... επιτελους!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο αρκετο καιρο αναμονης τελειωσε το project που ειχα ξεκινησει πριν απο κανα μηνα. Περιμενα κυριως ενα μανικι απο ανταλλαγη και ενα 7-way switching pickguard με Tonerider Classic Blues μαγνητες. Αφου μου σπασαν τα @@@ οι αμερικανοι στην αναμονη - οτι και καλα το καλο πραμα αργει και τετοιες παπαριες, τελικα μεσα στη βδομαδα την συναρμολογησα, την σεταρισα και σας παραθετω ενα μικρο δειγμα. Να σας θυμισω οτι δεν ειμαι κιθαριστας - κι ετσι εγραψα ενα μικρο θεματακι ξανα και ξανα για να δειτε τις ηχητικες διαφορες στις αντιστοιχες 7 θεσεις.

 

Με την σειρα που ακουγονται, εχουμε και λεμε:

1-οι τρεις μαγνητες μαζι,

2-bridge & neck (αυτη η θεση μ αρεσε πολυ!),

3-neck,

4-neck & middle,

5-middle,

6-middle & bridge,

7-bridge.

 

Το pickguard ειναι πολυ ομορφα και τακτοποιημενα κολλημενο - και με μια επιπλεον μοντα: το κατω tone ειναι συνεδεμενο με τον μεσσαιο αλλα και τον bridge μαγνητη και ειναι full shielded απο κατω (μονο που δεν ταιραζε απολυτα κι ας τους ειπα για τι κιθαρα προοριζεται!) - οποτε χρειαστηκε μια καινουργια τρυπα και λιγο φαγωμα εκει που ακουμπαει στο μανικι. Οι δυο επιπλεον θεσεις επιλεγονται με το volume pot το οποιο ειναι push pull - στην θεση pull ανοιγει ο bridge oπου και να ναι ο 5θεσιος. Αλλες λεπτομερειες που θα δειτε στις φωτο ειναι το string tree απο american strat, το mint green pickguard & tremolo cavity cover, τα aged parts οπου υπηρχε ασπρο πλαστικο (φυσικα και στο tremolo tip!) και το setup του tremolo οπως μου ειχε υποδειξει καποτε καποιος συμφορουμιτης, δηλ. με pull up η σολ να ανεβαινει 3 ημιτονια, η σι 2 και η μι 1 - super!

 

Το ηχητικο δειγμα:

http://www.box.net/shared/t0ayk3ri6k

 

και οι photos:

dsc4993re1.jpg

dsc4994al2.jpg

dsc4995zh1.jpg

dsc4996xn0.jpg

dsc4997tx5.jpg

dsc4998sk7.jpg

dsc5001ai6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πραγματικά ενδιαφέρον στρατ.... στο μανίκι θα προτιμούσα ίσως ένα αμερικάνικο Fender maple... με 22 φυσικά τάστα.. αντί του Μεξικανικού rosewood με 21 τύπου vintage, αλλά άλλο εγώ  ;D (έρχεται σύντομα και κάτι για μένα  ;D ;D ;D) Πάντως είναι πανέμορφη...  ;)

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα aged καπάκια έκαναν τη διαφορά (χωρίς πλάκα!!!) ;)

 

Σκέφτομαι να βάλω και στη δική μου :):)

 

Με γειεςςςςς ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετράν μπράβο! Πολύ όμορφη και πολύ καλός ήχος. Άντε και με έναν twin reverb τώρα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα aged καπάκια έκαναν τη διαφορά (χωρίς πλάκα!!!) ;)

 

Σκέφτομαι να βάλω και στη δική μου :):)

 

Με γειεςςςςς ;)

 

τα εβαλα και εγω στη δικια μου

 

ΖΟΡΙΚΑ!!!!! ;) ;) ;)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου