Προς το περιεχόμενο

Προς κιθαρίστες και μπασίστες: Έγκριση κουρδίσματος.


j.g.!!!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!Έχω ηχογραφήσει ηλεκτρική κιθάρα και μπάσο για ένα μουσικό πρότζεκτ και αισθάνομαι αμφιβολία-από ακουστικής άποψης-για το κούρδισμα της ηλεκτρικής κιθάρας και του μπάσου.Ενώ έχω κουρδίσει την ηλεκτρική κιθάρα και το μπάσο σε κούρδισμα-tuning standard μέσω ενός pitch software,έπειτα εκ του αποτελέσματος ,αφού ακούσω μια ίδια μελωδία(π.χ. μια λούπα ενός μέτρου με 4 ακόρντα)ταυτόχρονα από την ηλ.κιθάρα και το μπάσο,αισθάνομαι ότι αυτό που ακούω είναι φάλτσο ή ηχητικά δυσαρμονικό.Για να καταλάβετε καλύτερα τι εννοώ θα βάλω παρακάτω ένα λινκ από μια,σε επανάληψη,οκτώ μέτρων rap λούπα,που έκανα με ηλ.κιθάρα και μπάσο κουρδισμένα σε tuning standard,για να μου πείτε αν το όλο αποτέλεσμα που έκανα με τα συγκεκριμένα έγχορδα είναι φάλτσο ή όχι!

Πριν πετάξω το λινκ παρακάτω,θέλω να διευκρινίσω κάποια πράματα,έτσι ώστε να μην γραφούν άσκοπα κάποιες συμβουλές από εσάς:

1)Στο πρότζεκτ που θέλω να κάνω έχουν ήδη ηχογραφηθεί η ηλ.κιθάρα και το μπάσο και δεν σκοπεύω να ξανά ηχογραφήσω τα συγκεκριμένα έγχορδα με άλλο κούρδισμα όπως π.χ. σε ρε δίεση.

2)Το music software  που χρησιμοποίησα για να ηχογραφήσω,μου δίνει τη δυνατότητα να αλλάξω τα pitch και τα bpm από το κάθε sample της ηλ.κιθάρας  και του μπάσου.Με βάση τη λούπα που θα ακούσετε παρακάτω,και αν τελικά ακούγονται φάλτσα το μπάσο και η ηλ.κιθάρα μαζί,πόσα pitch χρειάζεται να αυξήσω ή να ελαττώσω στο κάθε sample από αυτά;

 

Λινκ λούπας:

 

https://www.youtube.com/watch?v=zpqdj5n8prk

 

 

 

 

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι είναι σίγουρα off στην κιθάρα. Τώρα αν είναι sharp ή flat δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Νομίζω πάντως ότι είναι ξεκούρδιστες, μεταξύ τους, οι συμμετέχοντες χορδές στο ακόρντο. Παίξε λίγο πάνω κάτω cents στην τονικότητα και θα το βρεις. Αν όμως, όντως οι χορδές  είναι ΜΕΤΑΞΥ τους ξεκούρδιστες (η μία μπορεί να είναι σωστά κουρδισμένη, η άλλη όχι), δεν ξέρω κατά πόσο σώζεται.

 

Πολύ πιο εύκολο να το ξαναέγραφες πάντως. Ούτε μισό λεπτό δεν είναι η λούπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθάρα χάνει.

μπορεί να κουρντίζεις, αλλά εκεί που παίζεις είναι εκτός

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι είναι σίγουρα off στην κιθάρα. Τώρα αν είναι sharp ή flat δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Νομίζω πάντως ότι είναι ξεκούρδιστες, μεταξύ τους, οι συμμετέχοντες χορδές στο ακόρντο. Παίξε λίγο πάνω κάτω cents στην τονικότητα και θα το βρεις. Αν όμως, όντως οι χορδές  είναι ΜΕΤΑΞΥ τους ξεκούρδιστες (η μία μπορεί να είναι σωστά κουρδισμένη, η άλλη όχι), δεν ξέρω κατά πόσο σώζεται.

 

Πολύ πιο εύκολο να το ξαναέγραφες πάντως. Ούτε μισό λεπτό δεν είναι η λούπα.

 

Βασικά από ότι καταλαβαίνω θα αναφέρεσαι στο πρώτο τετράμετρο της λούπας,έτσι δεν είναι;Εκεί στο 1ο μέτρο παίζω μία basic power chord η οποία κρατάει έως το 2ο μέτρο και επίσης στο 3ο μέτρο παίζω πάλι την ίδια basic power chord η οποία κρατάει έως το 4ο μέτρο.Οι χορδές μεταξύ τους δε νομίζω  να είναι ξεκούρδιστες !Μήπως δεν κολλάνε αρμονικά-ηχητικά αυτές οι basic power chords της κιθάρας με την μπασογραμμή-bassline του μπάσου μέσα σε αυτό το 1ο τετράμετρο;Α και κάτι ακόμα...

Το πρότζεκτ,που θέλω να κάνω δεν θα έχει σχέση με ραπ.Εκεί θα υπάρχει ένας μόνιμος και σταθερός ήχος παραμόρφωσης-distortion και όχι σαν και αυτόν της λούπας!

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά!Έχω ηχογραφήσει ηλεκτρική κιθάρα και μπάσο για ένα μουσικό πρότζεκτ και αισθάνομαι αμφιβολία-από ακουστικής άποψης-για το κούρδισμα της ηλεκτρικής κιθάρας και του μπάσου.Ενώ έχω κουρδίσει την ηλεκτρική κιθάρα και το μπάσο σε κούρδισμα-tuning standard μέσω ενός pitch software,έπειτα εκ του αποτελέσματος ,αφού ακούσω μια ίδια μελωδία(π.χ. μια λούπα ενός μέτρου με 4 ακόρντα)ταυτόχρονα από την ηλ.κιθάρα και το μπάσο,αισθάνομαι ότι αυτό που ακούω είναι φάλτσο ή ηχητικά δυσαρμονικό.Για να καταλάβετε καλύτερα τι εννοώ θα βάλω παρακάτω ένα λινκ από μια,σε επανάληψη,οκτώ μέτρων rap λούπα,που έκανα με ηλ.κιθάρα και μπάσο κουρδισμένα σε tuning standard,για να μου πείτε αν το όλο αποτέλεσμα που έκανα με τα συγκεκριμένα έγχορδα είναι φάλτσο ή όχι!

Πριν πετάξω το λινκ παρακάτω,θέλω να διευκρινίσω κάποια πράματα,έτσι ώστε να μην γραφούν άσκοπα κάποιες συμβουλές από εσάς:

1)Στο πρότζεκτ που θέλω να κάνω έχουν ήδη ηχογραφηθεί η ηλ.κιθάρα και το μπάσο και δεν σκοπεύω να ξανά ηχογραφήσω τα συγκεκριμένα έγχορδα με άλλο κούρδισμα όπως π.χ. σε ρε δίεση.

2)Το music software  που χρησιμοποίησα για να ηχογραφήσω,μου δίνει τη δυνατότητα να αλλάξω τα pitch και τα bpm από το κάθε sample της ηλ.κιθάρας  και του μπάσου.Με βάση τη λούπα που θα ακούσετε παρακάτω,και αν τελικά ακούγονται φάλτσα το μπάσο και η ηλ.κιθάρα μαζί,πόσα pitch χρειάζεται να αυξήσω ή να ελαττώσω στο κάθε sample από αυτά;

 

Λινκ λούπας:

 

https://www.youtube.com/watch?v=zpqdj5n8prk

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λούπα κατέβηκε!

Ήθελα να διαγράψω το θέμα και το ξανά ανέβασα κατά λάθος.

Δεν χρειάζομαι άλλες  απαντήσεις!

Όσοι βοήθησαν,τους ευχαριστώ.

Τα λέμε!

YouTube Κανάλια 

Tzei Tzi - Drum Covers , Τ.Ε.Λ.Ο.Σ. - One Man's Band , Winter'Sweat - Music Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου