Προς το περιεχόμενο

Pink Floyd - a terribly loud pop band ;)


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που το ξεθαψες αυτο?

Ξερεις τη γινεται...εκεινη την περιοδο ο ηχος των Pink Floyd ηταν κατι δυσνοητο για την κοινοτητα των μουσικων που ακουγε κλασικη μουσικη και τζαζ και ητανε ποπ...ποπ με την καλη ενοια φυσικα αλλα και παλι ποπ ητανε(κοριτσακια απο κατω,gigs σε μικρα κλαμπ κλπ κλπ)...φυσικα στην πορεια αυτος ο ηχος ουσιαστηκα αλλαξε την Ροκ μουσικη οπως την ξερουμε...καπως ετσι εχει και η κατασταση σημερα με τους king Crimson(ο κολλημενος εγω κλασικα ;D)....Η ροκ του μελλοντος...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όμως αστείο να βλέπεις τι λένε σε μια εποχή που θεωρητικά μεσουρανούσε το ροκ (ακόμη και ως ποπ)...

Αναρωτιέμαι τι είδους εκπομπή ήταν αυτή και ποιος ήταν ο ερωτών...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις τη γινεται...εκεινη την περιοδο ο ηχος των Pink Floyd ηταν κατι δυσνοητο για την κοινοτητα των μουσικων που ακουγε κλασικη μουσικη και τζαζ και ητανε ποπ...ποπ με την καλη ενοια φυσικα αλλα και παλι ποπ ητανε(κοριτσακια απο κατω,gigs σε μικρα κλαμπ κλπ κλπ)...φυσικα στην πορεια αυτος ο ηχος ουσιαστηκα αλλαξε την Ροκ μουσικη οπως την ξερουμε...καπως ετσι εχει και η κατασταση σημερα με τους king Crimson(ο κολλημενος εγω κλασικα ;D)....Η ροκ του μελλοντος...

 

οσο αφορα το Bolt εκεινη την περιοδο η τζαζ και ιδικα η κλασσικη μουσικη ηταν σε αλλη φαση και δεν νομιζω να εχει καμια σχεση με τον τροπο που χρησιμοποιουμε αυτους του "ορους" σημερα.

 

οσο αφορα τους Pink Floyd μου αρεσουν πολυ μεχρι το και το Dark και το animals αλλα ποτε δεν μπορεσαν τα αυτια μου να δεχτουν και να ταυτισουν τους ορους "προτυπο" "προοδευτικο" "μοναδικο" μαζι τους.ισως φταει η τεραστια αγαπη μου για την "Γερμανια" η οτι εχω ψαξει και ακουσει αρκετα psychedelic/prog συγκροτηματα. Για μενα θα ειναι παντα ενα πολυ καλο psychedelic pop συγκροτημα που απλα εγραψε ωραια μουσικη"

οπαδοι του συγκροτιματος μπορειτε να με βρισετε οσο θελετε. εχω συνηθισει!  ;D

 

Υ.Γ. oi king Crimson(αλλα και οι Jehtro Tull) ειναι μια συντομη περιγραφη του τι σημαινει μουσικη  ;D

(οκ ειμαι φαν  :P )

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi king Crimson(αλλα και οι Jehtro Tull) ειναι μια συντομη περιγραφη του τι σημαινει μουσικη  ;D

(οκ ειμαι φαν  :P )

Τι σημαίνει μουσική...του τότε...γιατί σήμερα δεν στέκονται εύκολα...παρα μόνο για μουσιακούς λόγους...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει μουσική...του τότε...γιατί σήμερα δεν στέκονται εύκολα...παρα μόνο για μουσιακούς λόγους...

Μα δεν μιλαμε για τους Crimson των 90s ουτε των 80s ουτε των 70s...οι crimson του 00  αφου εχουν ορισει την progressive απο τα το 69 την εξελισουν ακομη περισσοτερο με cd οπως το construction of light και το the power to believe...προσωπικο αγαπημενο ειναι και θα παραμεινει το deception of the thrush και τα ProjeKCts...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημαίνει μουσική...του τότε...γιατί σήμερα δεν στέκονται εύκολα...παρα μόνο για μουσιακούς λόγους...

Ρε παιδι μου τι μαθαινει κανεις  :o τωρα γιατι εγω ακουω συγχρονα  γκρουπ τιγκα στις ιδεες  και τα δανεια απο εκεινη την περιοδο της μουσικης βλεπε Porcupine Tree,Tool,Mars Volta,Coheed and Cambria,Wolfmother και παει λεγοντας.Και για να εχουμε καλο ρωτημα τι μουσικη στεκεται σημερα.Ρε τι ξεπερασμενα που ειναι τα παρακατω :P :o Lark's Tongues in Aspic, King Crimson   Pink Floyd Live at Pompeii - Careful with that Axe Eugene
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τα ακούς σήμερα, γιατί δεν τα έζησες μάλλον. Και καλά κάνεις να μελετάς την ιστορία. Εγώ που είχα την τύχη να τους δώ live στα 80s...μου επιτρέπεις σήμερα να κάνω κανά 2 βήματα μπροστά···

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μου επιτρέπεις σήμερα να κάνω κανά 2 βήματα μπροστά···

Και αν επιτρεπεται τη ειναι ποιο μπροστα απ του Crimson σημερα?οι Dream Theater η οι Tool?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τα ακούς σήμερα, γιατί δεν τα έζησες μάλλον. Και καλά κάνεις να μελετάς την ιστορία. Εγώ που είχα την τύχη να τους δώ live στα 80s...μου επιτρέπεις σήμερα να κάνω κανά 2 βήματα μπροστά···

Τα ακουω τα τελευταια 17 χρονια ειμαι 35 χρονων και αυτο που βλεπω ειναι οτι οι συγχρονες μπαντες ανατρεχουν σε εκεινη την περιοδο της μουσικης για εμπνευση για να μην πω για τις μπαντες που παιζουν με vintage  ηχο αμεσα  επηρεασμενο απο εκεινη την περιοδο. 8)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου