Προς το περιεχόμενο

Προβλημα σε MA50C .


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια ..

 

οπως λεει και ο τιτλος υπαρχει ενα προβλημα στον λαμπατο ενισχυτη marshall MA50C που εχω .. τον εχω 1 χρονο και 1 μηνα σχεδον και πριν λιγο καιρο μου εμφανισε ενα περιεργο προβλημα : οταν παιζω ( σε οποιαδηποτε ενταση ) στο πισω μερος του ενισχυτη κοντα στο τροφοδοτικο ακουγεται ενα ενοχλητικο "τζζζζ" . Αυτος ο περιεργος ηχος ειναι αναλογος της εντασης που παιζω , δηλ. οταν παιζω σε  μεγαλη ενταση ακουγεται και αυτο δυνατα ( οχι ομως τοσο οσο να περναει την ενταση την οποια παιζω ) ενω οταν παιζω σε χαμηλη ενταση ακουγεται λιγοτερο αλλα και παλι ακουγεται . Ειναι ο πρωτος λαμπατος μου ενισχυτης αλλα τον προσεχω παρα πολυ και οταν τον κλεινω και οταν τον ανοιγω , χωρις πολλες μετακινησεις κλπ . Υποψιν οτι ενας φιλος με ακριβως τον ιδιο ενισχυτη εχει ακριβως το ιδιο προβλημα μονο που αυτος δεν εχει κλεισει ουτε 6 μηνες με τον ενισχυτη του . Μπορειτε να μου πειτε τι προβλημα ειναι αυτο και πως λυνεται ; (αν λυνεται; )

 

ευχαριστω εκ των προτερων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να ξεκινησω λεγοντας οτι δεν ειναι και ο καλυτερος λαμπατος που θα μπορουσες να παρεις...κατα δευτερο, που τον συνδεεις τον ενισχυτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να ξεκινησω λεγοντας οτι δεν ειναι και ο καλυτερος λαμπατος που θα μπορουσες να παρεις...κατα δευτερο, που τον συνδεεις τον ενισχυτη?

αν ο ενισχυτης δεν ειχε παρουσιασει το συγκεκριμενο προβλημα θα ελεγα οτι ειναι παρα πολυ καλος για τα λεφτα του και τι εννοεις με το " που τον συνδεεις τον ενισχυτη ? " δηλ. θες να σου πω αν τον συνδεω σε πριζα η πολυμπριζο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηματολόγιο:

 

α)Πρίζα ή πολύπριζο;

β)Μήπως τον έχεις κοντά σε καμιά ηλεκτρική συσκευή οποιαδήποτε είδους;

γ)Μήπως σου πεσε ποτέ το ρεύμα όποτε έπαιζες;

δ)Μήπως τον έχεις κοντά σε κάποια γραμμή ρεύματος;

ε)Μπας σου κάηκε καμιά λάμπα;

 

Καμιά φορά μπορεί να φταίει κάτι εντελώς χαζό καθώς μια χάλια ηλεκτρολογική

εγκατάσταση σπιτιού μπορεί να σου δημιουργεί παράσιτα και να μην φταίει το

μηχάνημα.

 

 

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηματολόγιο:

 

α)Πρίζα ή πολύπριζο;

β)Μήπως τον έχεις κοντά σε καμιά ηλεκτρική συσκευή οποιαδήποτε είδους;

γ)Μήπως σου πεσε ποτέ το ρεύμα όποτε έπαιζες;

δ)Μήπως τον έχεις κοντά σε κάποια γραμμή ρεύματος;

ε)Μπας σου κάηκε καμιά λάμπα;

 

Καμιά φορά μπορεί να φταίει κάτι εντελώς χαζό καθώς μια χάλια ηλεκτρολογική

εγκατάσταση σπιτιού μπορεί να σου δημιουργεί παράσιτα και να μην φταίει το

μηχάνημα.

 

 

τον εχω σε πολυμπριζο , ειναι ενας αλλος ενισχυτης εκει διπλα και συνηθως εχω μπαταριες εκει τριγυρω ( δεν ξερω αν αυτα επιρρεαζουν ) , δεν μου εχει πεσει ποτε το ρευμα οταν επαιζα , τι εννοεις αν τον εχω κοντα σε καποια γραμμη ρευματος ? και πως ελεγχω το αν μου καηκε καμια λαμπα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια ..

 

οπως λεει και ο τιτλος υπαρχει ενα προβλημα στον λαμπατο ενισχυτη marshall MA50C που εχω .. τον εχω 1 χρονο και 1 μηνα σχεδον και πριν λιγο καιρο μου εμφανισε ενα περιεργο προβλημα : οταν παιζω ( σε οποιαδηποτε ενταση ) στο πισω μερος του ενισχυτη κοντα στο τροφοδοτικο ακουγεται ενα ενοχλητικο "τζζζζ" . Αυτος ο περιεργος ηχος ειναι αναλογος της εντασης που παιζω , δηλ. οταν παιζω σε  μεγαλη ενταση ακουγεται και αυτο δυνατα ( οχι ομως τοσο οσο να περναει την ενταση την οποια παιζω ) ενω οταν παιζω σε χαμηλη ενταση ακουγεται λιγοτερο αλλα και παλι ακουγεται . Ειναι ο πρωτος λαμπατος μου ενισχυτης αλλα τον προσεχω παρα πολυ και οταν τον κλεινω και οταν τον ανοιγω , χωρις πολλες μετακινησεις κλπ . Υποψιν οτι ενας φιλος με ακριβως τον ιδιο ενισχυτη εχει ακριβως το ιδιο προβλημα μονο που αυτος δεν εχει κλεισει ουτε 6 μηνες με τον ενισχυτη του . Μπορειτε να μου πειτε τι προβλημα ειναι αυτο και πως λυνεται ; (αν λυνεται; )

 

ευχαριστω εκ των προτερων..

 

Είναι μηχανικός συντονισμός άρα μπορεί να είναι κάτι απ τα παρακάτω:

-κάποια λυχνία έχει αρχίσει να "πεθαίνει" με αποτέλεσμα να χαλαρώσει το νήμα της και να κάνει αυτό το συντονισμό. Αν αρχίσει να ανεβοκατεβαίνει η ένταση ή το gain και ν ακούγονται διάφορα περίεργα απ το μεγάφωνο, τότε θα θέλει αλλαγή η λυχνία.

Για να βρεις ποια είναι, με ανοικτό ενισχυτή και volume- χωρίς κιθάρα επάνω, χτυπάς ελαφρά με ένα μολυβάκι μία μία τις λυχνίες κι ακούς απ το μεγάφωνο πόσο θόρυβο κάνουν. Λογικά πρέπει να κάνουν ελάχιστο κι εκείνη που κάνει το περισσότερο είναι η ελαττωματική!

-ο μετασχηματιστής εξόδου ή τροφοδοσίας δεν πατά καλά στο σασί, μπορεί να έχει χαλαρώσει κάποια βίδα ας πούμε και να ακούγεται αυτό το τρίξιμο. Φτιάχνεται εύκολα αν σφίξεις τις βίδες στήριξης.

- το μεταλλικό κουτί του reverb τρίζει λίγο που είναι νορμάλ. Δεν είναι πάντα σφικτά βιδωμένο στο σασί/καμπίνα αλλά πάντα ακούγεται λιγάκι γιατί τα ελατήρια του συντονίζονται.

http://marshallvintagemodern.com/viewtopic.php?f=36&t=9135

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου