Προς το περιεχόμενο

Κατευθείαν στο λαμπάτο ή πεταλιέρες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι οι κιθαρίστες έχουμε έρθει στο σημείο αυτό. Να πάιξω κατευθείαν στον ενισχυτή, οπότε θα έχω ένα αληθινό κιθαριστικό ήχο με δυναμικές κλπ ειδικά σε λαμπάτους ενισχυτές ή να χρησιμοποιήσω εφέ ώστε να έχω πιο μεγάλη ποικιλία στους ήχους?

 

Τον τελευταίο καιρό έχω επιλέξει να παίζω στον ενισχυτή κατευθείαν για τους ακόλουθους λόγους:

1) Έχω βαρεθεί να ασχολούμαι περισσότερο με ήχους παρά με το να παίζω τελικά!

2) Με πορώνει η λάμπα

3) Εκεί φαίνεται για μένα η τεχνική του κάθε μουσικού.

4) Βελτιώνεις την τεχνική σου

 

Όμως από την άλλη αν χρησιμοποιείς πεταλιέρες έχεις άλλα πλεονεκτήματα. Για παράδειγμα μπορείς να κάνεις άπειρα πράγματα για να γεμίσεις ένα τραγούδι με έναν ατμοσφαιρικό ήχο με delay και reverb λόγου χάρη. Φαντάσου να πας να το κάνεις με έναν ήχο in your face κατευθείαν! Μάλλον δεν θα δουλέψει... Επίσης ένας ωραίος ήχος σε βοηθάει να ακούγεσαι πανέμορφα με απλά πραγματάκια... Και βέβαια θεωρώ δεδομένο ότι και για εφέ μιλώντας, θα αφιερώσει κάποιος χρόνο για να φτιάξει καλό και όσο γίνεται λιγότερο ψεύτικο ήχο...

 

Εσείς τι θα επιλέγατε και γιατί?

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν η τεχνολογια ΔΕΝ γινει αυτοσκοπος

αν ξερεις τι ακριβως λειπει απο τον ηχο σου

αν χρησιμοποιησεις την πεταλιερα ΜΟΝΟ για αυτα που χρειαζεσαι

 

τοτε ναι , βρισκεις-φτιαχνεις αυτο που θελεις και τερμα.

 

ενας φιλος μου ειχε πει καποτε :

"αν θελεις να καταλαβεις τι ακριβως παιζεις και ποσο καλος μουσικος εισαι , κατσε παιξε μονο με την κιθαρα σου και εναν λαμπατο ενισχυτη.μην κρυφτεις πισω απο γκαζια και delay"

 

;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς τι θα επιλέγατε και γιατί?

 

θα επελεγα αυτο που ΟΛΟΙ οι μεγαλοι κιθαριστες κανουν δηλ. να παιζω ΜΟΥΣΙΚΗ και οχι "κιθαρα" ;)  (με αλλα λογια θα γινομουν "δουλος" του ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ υπηρετωντας το με τον οσο το δυνατον ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ηχο (ξερο ή εφεδιαρικο)  οπως καθε κιθαριστας ΟΦΕΙΛΕΙ να κανει αν σεβεται τον εαυτο του και το τραγουδι..)

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απο την το τι θέλεις να κάνεις ή απο το ποιές είναι οι ανάγκες που σου προκύπτουν απο εξωτερικούς παράγοντες, πχ δουλιά, μπάντα, ρεπερτόριο, χόμπυ, πορτοφόλι κλπ ... δεν νομίζω ότι υπάρχει κανόνας που να λέει αυτό ή εκείνο. Ολα έχουν την χάρη τους και τον κόπο τους. Ποιος μπορεί να πεί οτι αυτό είναι καλλίτερο απο το άλλο ?

 

Ασε που τα γούστα του κιθαρίστα αλλαζουν συνεχώς, σήμερα θα θέλεις μονο ενισχυτή, αυριο θα παρεις πεταλάκια, μεθάυριο θα παρεις πολυεφε, μετα θα θέλεις άλλο ενισχυτή, πιο μετα θα ξαναπάρεις πεταλάκια, ακόμη πιο μετά θα παρεις το καινουργιο μοντέλο πολυεφε, κλπ είναι κάπως σαν τις εποχές του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που τα γούστα του κιθαρίστα αλλαζουν συνεχώς, σήμερα θα θέλεις μονο ενισχυτή, αυριο θα παρεις πεταλάκια, μεθάυριο θα παρεις πολυεφε, μετα θα θέλεις μόνο ενισχυτή, πιο μετα θα ξαναπάρεις πεταλάκια, ακόμη πιο μετά θα παρεις το καινουργιο μοντέλο πολυεφε, κλπ είναι κάπως σαν τις εποχές του χρόνου.

 

+1 ;)

 

Εγώ περνάω τελευταία τη φάση..."Καρφί στον ενισχυτή"!!! ;D

 

*Βρε μπας και μεγαλώνω και δε το πήρα ακόμη χαμπάρι...? :-\

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περνάω τελευταία τη φάση..."Καρφί στον ενισχυτή"!!! ;D

 

*Βρε μπας και μεγαλώνω και δε το πήρα ακόμη χαμπάρι...? :-\

Παίρνεις Gibson, θέλεις κι άλλη ::) ::), παίζεις καρφί... Λυπάμαι, αλλά η απάντηση στο ερώτημά σου είναι ΝΑΙ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 ;)

 

Εγώ περνάω τελευταία τη φάση..."Καρφί στον ενισχυτή"!!! ;D

 

*Βρε μπας και μεγαλώνω και δε το πήρα ακόμη χαμπάρι...? :-\

 

Και εγω σε αυτή την φάση είμαι, αλλα με ενισχυτή που έχει delay.

 

Επίσης είμαι σίγουρος ότι εχω μεγαλώσει ...

 

... όχι όμως αρκετά γιατί κάπου στο βάθος του μυαλού μου θέλω μια Tonelab LE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που τα γούστα του κιθαρίστα αλλαζουν συνεχώς, σήμερα θα θέλεις μονο ενισχυτή, αυριο θα παρεις πεταλάκια, μεθάυριο θα παρεις πολυεφε, μετα θα θέλεις μόνο ενισχυτή, πιο μετα θα ξαναπάρεις πεταλάκια, ακόμη πιο μετά θα παρεις το καινουργιο μοντέλο πολυεφε, κλπ είναι κάπως σαν τις εποχές του χρόνου.

 

+1 ;)

 

Εγώ περνάω τελευταία τη φάση..."Καρφί στον ενισχυτή"!!! ;D

 

*Βρε μπας και μεγαλώνω και δε το πήρα ακόμη χαμπάρι...? :-\

 

μπα απλα παιζεις ΜΟΝΟΣ σου στο σπιτι σου... ;) μολις ξαναβγεις με μπαντα στο παλκο και παιζεις ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ θα το ξεχασεις το καρφι θες δε θες.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Μην παρασυρεσαι απο μοτο και παραφιλολογιες που ειναι ιδιαιτερα δημοφιλεις μεταξυ κιθαριστων.....Ενα απο τα πρωτα που ερχεται στο μυαλο ειναι οτι η μουσικη ωριμοτητα, και το...............αντρικο παιξιμο  ::) ::) ::) ::)ερχεται με το παιξιμο καρφι στον ενισχυτη. Δεν υπαρχει μεγαλυτερο ψεμα απο αυτο....

 

    Ο μουσικος (και λεω μουσικος και οχι κιθαριστας) κρινεται απο το αποτελεσμα.....Αν για να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα πρεπει να χρησιμοποιησεις και την τεχνολογια καντο χωρις δισταγμους. Αν παλι νομιζεις οτι για τη συγκεκριμενη χρηση προτιμας κατι περισσοτερο μινιμαλιστικο τοτε μην μπεις στον πειρασμο να πατας κουμπακια, πεταλακια κ.λ.π.....Να ξερεις οτι το καλο αποτελεσμα εξαρταται ΚΑΙ απο το τι κανεις αλλα ΚΑΙ απο τι δεν κανεις......Μην εχεις τετοια ψευτοδιλληματα

 

    Και για να μιλησουμε με απτα παραδειγματα.....απο τα πλεον χαρακτηριστικα της καθε σχολης...

 

artist-a1-34-30.gif

 

 

smartsitedws.jpg

 

 

Δε νομιζω οτι καποιος απο τους δυο ειναι λιγοτερο η περισσοτερο "αντρας" η καλος μουσικος επειδη επαιζε καρφι στον ενισχυτη η μεσα απο rack με τονους εφε......

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω απολυτα με τον fenderiarhs  ;)

θα ηταν τοσο μονοτονη η μουσικη χωρις πειραματισμο και τα διαφορα εφεκτς

 

 

 

'στο καρφι'

;D ;D ;D

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου