Προς το περιεχόμενο

Κατευθείαν στο λαμπάτο ή πεταλιέρες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

+2112 fenderiarhs

εχω περασει φαση να παιζω με 10 πεταλακια μετα καρφι κ μετα παλι πολλα πεταλακια. ειναι αναλογα την εποχη! :P

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά παίζω με άπειρα πεταλάκια γιατί μου αρέσει πολύ να πειραματίζομαι με τον ήχο. Ωστόσο συμφωνώ απολύτως με αυτά που γράφτηκαν παραπάνω. Και η αλήθεια είναι ότι αμέσως σκέφτηκα τον Edge μιλώντας για εφφέ κτλ. Δε νομίζω ότι είναι ένας άχρηστος κιθαρίστας, που απλώς είναι καλός επειδή ακούγεται με το χαρκατηριστικό του delay-ay-ay-ay-ay-ay.

Από την άλλη, η ταπεινή μου γνώμη -και αυτό που συνήθως κάνω- είναι να δοκιμάζω πρώτα ό,τι παίζω καρφί στον ενισχυτή. Αν κάτι δεν ακούγεται σωστά με καθαρό ήχο, αν προσθέσω ένα delay ή ένα phaser απλώς θα προσπαθήσω να το "κρύψω" κάτω από τους τόνους εφφέ. Αυτό, όμως δεν βοηθάει και πολύ για να βελτιωθώ, δεδομένου ότι δεν είμαι και κανένας παικταράς. Όταν βρω ακριβώς αυτό που θέλω να παίξω και αφού βεβαιωθώ ότι μουσικά και ηχητικά στέκει (καρφί στον ενισχυτή), πειραματίζομαι μήπως προσθέτοντας ένα εφφέ το πάει μία σκάλα πιο πάνω. Αν όχι, no problem, γι αυτό υπάρχουν και οι διακόπτες στα πετάλια και στις πεταλιέρες, για να τα "κλείνουμε" που και που, ανάλογα με την ιδιαιτερότητα του κομματιού και τις εκάστοτε απαιτήσεις.

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παίξει αρκετή ώρα με λαμπα για να καταλάβω ακριβώς τις διαφορές αλλά κατα τα λεγόμενα (και τα γραφόμενα) έχω καταλάβει πως η λάμπα σε συνδυασμό με μια αξιοπρεπή κιθάρα φτιάχνουν τον κατ' εξοχήν κιθαριστικό ήχο! Χωρις να θέλω να τα βάλω σε αυστηρή ιεραρχία λοιπόν , λέω να ξεκινήσω απο κει κ μετά να ρθουν και τα εφφε μιας και τα περισσότερα εμπλουτίζουν τον ήχο, δεν τον δημιουργούν!

Γνώμη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Έχω βαρεθεί να ασχολούμαι περισσότερο με ήχους παρά με το να παίζω τελικά!

2) Με πορώνει η λάμπα

3) Εκεί φαίνεται για μένα η τεχνική του κάθε μουσικού.

4) Βελτιώνεις την τεχνική σου

 

 

Για τα τελευταια 2, εξασκηση χωρις πεταλια σε οποιοδηποτε καθαρο ενισχυτη (αντε λιγο reverb). Κατα προτιμηση με μετρονομο η καποιο backing track. Εκει ξεγυμνωνεσαι τελειως.

Τι να τα κανεις 2 κιλα delay και μισοκιλο phaser αμα δεν μπορεις να πιασεις το ακκορντο η να βαλεις σωστα το δαχτυλο στο ταστο και να πεσει η πενια την σωστη ωρα;

Ωραια τα λεω αμα τα εκανα κιολας καλα θα ητανε.

 

 

 

τσαμπα καιει η λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουστα ειναι αυτα ρε παιδια...Εγω εχω κ ακουσει κ ηχο απο πεταλιερα σε τρανζιστορ ενισχυτη κ μ αρεσε.

Beauty is in the eye of the beholder...

 

Αμα το ξερεις το αγγλικο ;D

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που τα γούστα του κιθαρίστα αλλαζουν συνεχώς, σήμερα θα θέλεις μονο ενισχυτή, αυριο θα παρεις πεταλάκια, μεθάυριο θα παρεις πολυεφε, μετα θα θέλεις μόνο ενισχυτή, πιο μετα θα ξαναπάρεις πεταλάκια, ακόμη πιο μετά θα παρεις το καινουργιο μοντέλο πολυεφε, κλπ είναι κάπως σαν τις εποχές του χρόνου.

 

+1 ;)

 

Εγώ περνάω τελευταία τη φάση..."Καρφί στον ενισχυτή"!!! ;D

 

*Βρε μπας και μεγαλώνω και δε το πήρα ακόμη χαμπάρι...? :-\

 

μπα απλα παιζεις ΜΟΝΟΣ σου στο σπιτι σου... ;) μολις ξαναβγεις με μπαντα στο παλκο και παιζεις ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ θα το ξεχασεις το καρφι θες δε θες.... ;) +500000 8)

Μην παιζεις πιο γρηγορα απ`οσο σκεφτεσαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά οφείλουμε να πειραματιζόμαστε με ότι έχουμε.

 

Τώρα όσον αφορά την πεταλιέρα, πιστεύω οτι οι πεταλιέρες κρύβουν τον ενισχυτή σε αντίθεση με κάποια πεταλάκια και με κάποια καλά εφέ.

 

Επίσης μετράει και το τι έχεις και το τι θέλεις να παίξεις!

 

Για μένα η εξάσκηση κατευθείαν στον λαμπάτο και ακριβώς στο διπλανό ραφάκι να παραμονεύουν κάποια overdrive, κάνας compressor και ένα πολυεφεδάκι...

 

 

my name is Brachos C. Evangelos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω και παλι. επανερχομαι τονιζοντας - κατα την προσωπικη μου παντα αποψη - οτι περα απο την καλη κιθαρα και εναν αξιοπρεπεστατο λαμπατο ενισχυτη  , το μονο που χρειαζεται καποιος ειναι λιγα πεταλακια αν φυσικα εχει βρει τι ακριβως θελει , η μια πεταλιερα την οποια ομως θα την δουλευει σαν πεταλακια μεμονωμενα. χωρις δλδ amp/cab προσομoιωσεις.

ετσι επηρεαζεται λιγοτερο ο ηχος προς τον ενισχυτη.

 

παλιοτερα ειχα εναν αρχαιο peavey Renown -2x12" -175 watts και την vg88-roland.φυσικα και εβγαζα αξιοπρεπεστατο ηχο στο return του peavey.

 

αργοτερα ηρθε ο mesa και μετα απο ΛΑΘΟΣ χρηση της πεταλιερας λογω ημιμαθειας μου , την πουλησα επειδη δεν με ικανοποιουσε και εφτιαξα set up απο μεμονωμενα πεταλια.

 

κατοπιν -λογω μαγαζιου,ευκολιας,διαφορων καταστασεων επαγγελματικης φυσεως κλπ κλπ- κρατησα τον mark 1 στο σπιτι και ειχα στο μαγαζι την gt8 παρεα με τον power engine 60. καλος συνδυασμος για την δουλεια που το ηθελα (μπουζουκια γαρ).

 

κατοπιν ο mark 1 "μετατραπηκε" σε mark iii , τα πεταλακια αναβαθμιστηκαν σημαντικα και προσφατα ηρθε και η tonelab se.

 

να σημειωσω οτι πριν απο ολα αυτα εψαχνα ΗΧΟ σε peavey bandit , hughes kettner tour reverb , fender fm 100 - κλπ κλπ κλπ.

 

ηχος = λαμπα -και αντιστροφα-

και

πεταλακια ,

ή σωστη χρηση μια καλης τιμιας και ποιοτικης πεταλιερας.

 

επρεπε - με εναν προχειρο υπολογισμο - να χαλασω συνολικα περιπου 8000 ευρω σε κιθαρες - πεταλιερες - πεταλακια - ενισχυτες και "πατεντες" μεχρι να καταλαβω πραγματικα τι θελω και πως θα καταφερω να το ακουσω.

 

βεβαια ολα αυτα ισως ειναι και υποκειμενικα , αλλα οντας κατοχος λαμπατου ενισχυτη τα τελευταια 2 χρονια και εχοντας "ποτισει" αλλα 8 χρονια πριν το αυτι μου με τρανζιστορατο ηχο , καταλαβα επιτελους τι σημαινει tube στον ηχο της κιθαρας και ποσο-πως-τι χρειαζομαι απο συγκεκριμενα εφφε.

 

σημειωνω επισης οτι στο σπιτι μελεταω με το power engine και το gt2 και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

 

(ολα τα παραπανω τα καταθετω προς βοηθεια για πιθανες σκεψεις και επιλογες αγορων των αγαπητων συμφορουμιτων , και οχι για να το παιξω ειδικος διοτι ΔΕΝ ειμαι)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Μην παρασυρεσαι απο μοτο και παραφιλολογιες που ειναι ιδιαιτερα δημοφιλεις μεταξυ κιθαριστων.....Ενα απο τα πρωτα που ερχεται στο μυαλο ειναι οτι η μουσικη ωριμοτητα, και το...............αντρικο παιξιμο  ::) ::) ::) ::)ερχεται με το παιξιμο καρφι στον ενισχυτη. Δεν υπαρχει μεγαλυτερο ψεμα απο αυτο....

 

    Ο μουσικος (και λεω μουσικος και οχι κιθαριστας) κρινεται απο το αποτελεσμα.....Αν για να εχεις το επιθυμητο αποτελεσμα πρεπει να χρησιμοποιησεις και την τεχνολογια καντο χωρις δισταγμους. Αν παλι νομιζεις οτι για τη συγκεκριμενη χρηση προτιμας κατι περισσοτερο μινιμαλιστικο τοτε μην μπεις στον πειρασμο να πατας κουμπακια, πεταλακια κ.λ.π.....Να ξερεις οτι το καλο αποτελεσμα εξαρταται ΚΑΙ απο το τι κανεις αλλα ΚΑΙ απο τι δεν κανεις......Μην εχεις τετοια ψευτοδιλληματα

 

    Και για να μιλησουμε με απτα παραδειγματα.....απο τα πλεον χαρακτηριστικα της καθε σχολης...

 

artist-a1-34-30.gif

 

 

smartsitedws.jpg

 

 

Δε νομιζω οτι καποιος απο τους δυο ειναι λιγοτερο η περισσοτερο "αντρας" η καλος μουσικος επειδη επαιζε καρφι στον ενισχυτη η μεσα απο rack με τονους εφε......

 

 

 

 

 

+++++++++++++++++++++++++10000000000......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα περισσότερα που αναφέρθηκαν. Όμως ποτέ δεν είπα ότι παίζοντας κατευθείαν σε λαμπάτο γίνεσαι 'άντρας' και μάγκας όπως αναφέρθηκε, αν είναι δυνατόν?

 

Απλά ανέφερα τι κάνω αυτή τη στιγμή (σίγουρα στο μέλλον θα ξανασπρώξω φράγκα για πεταλιέρες αν και προς το παρόν τα έχω πουλήσει όλα) και ρώτησα εσείς τι προτιμάτε.

 

Πάντως η λάμπα η ρημάδα είναι άλλο πράγμα και δυστυχώς παίζοντας με εφέ ακόμα και αν βάλεις ελάχιστο gain και παίξεις κατευθείαν στον τελικό (πάντα καταργώ το preamp του ενισχυτή όταν παίζω με εφέ) απομακρύνεσαι τελικά από τον ήχο του ενισχυτή. Βέβαια με την εμπειρία μπορείς να πετύχεις καλό αποτέλεσμα...

 

Όσο για τους Mesa Boogie τι να πω? Για τους Mark τι μπορώ να πω? Τρέλλα!!!

Και ο άτιμος ο dual rectifier που είναι προσωπικό φετίχ δυστυχώς είναι απλησίαστος σε τιμή (καλά όχι και τόσο απλησίαστος αλλά πανάκριβος...)

 

Οπότε κατέληξα στον ταπεινό Traynor YC80 ο οποίος για όποιον θέλει full λάμπα

γύρω στο χιλιάρικο προτείνω να τον σκεφτεί σοβαρά υπόψιν!! Πολύ σοβαρά!!

Έχει 2 12' Celestion και 4 Sovtek 5881 στον τελικό με 3 12AX7 στο preamp.

 

Δεν είναι Boogie αλλά ... ακούστε τον...

 

 

 

 

 

 

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου