Προς το περιεχόμενο

Κατευθείαν στο λαμπάτο ή πεταλιέρες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντα καταργώ το preamp του ενισχυτή όταν παίζω με εφέ

 

Για αυτο χανεις τον ηχο σου... ;)

Κακη κινηση μη την κανεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

συνδεοντας το πολυεφε σου με το return του ενισχυτη και χρησιμοποιωντας τα μοντελλα του για προενισχυση απλα χανεις τον ΜΙΣΟ σου ενισχυτη (η προενισχυση του ειναι ο μισος χαρακτηρας του) ;)

 

Ακομα και η συμβατικη χρηση effect loop (δηλ να βαζεις τα modulation & delays στη λουπα) εμενα με ενοχλει προσωπικα τα προτιμω ΟΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ απο τον ενισχυτη. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΑ ΜΠΡΟΣΤΑ απο τον ενισχυτη. 

κατ' εμε αυτο ειναι ''εφαρμοσιμο'' οταν χρησιμοποιεις ΜΟΝΟ το καθαρο καναλι του ενισχυτη σου

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα,για αυτο και εχω σταματησει εδω και χρονια να χρησιμοποιω τα βρωμικα καναλια των ενισχυτων μου κι ας ειναι εξαιρετικα (Boogie Mark series,Koch studio tone ).

 

Παντα παρατηρουσα οτι το κλασσικο μεταλοφιουζιουναδικο σετ απ τυπου SATRIANI / VAI  οπου χρησιμοποιουνται συνηθως τα gain των ενισχυτων & κορυφαια ψηφιακα πολυεφε στις λουπες μου ακουγονταν "κλινικα".

 

Ενω ο προσωπικος μου ηρωας EDGE που χρησιμοποιουσε τα ΙΔΙΑ ψηφιακα εφε ΜΠΡΟΣΤΑ απο τους ενισχυτες του εβγαζε εναν πολυ πιο ζεστο και οργανικο ηχο.

 

Εκανα δοκιμες και με πεταλια και με πεταλιερες και οποτε εβαζα ακομα και ψηφιακη πεταλιερα ΜΠΡΟΣΤΑ απο εναν ενισχυτη (ακομα και πολυκαναλο) η "ζεστη" επανερχονταν  (για αυτο αλλωστε χρησιμοποιω την Tonelab ΜΠΡΟΣΤΑ απο τους ενισχυτες μου)

 

Αυτο νομιζω οτι συμβαινει γιατι με αυτον τον τροπο τα συνηθισμενα ψηφιακα εφε (ακομα και σε μορφ η ΠΕΤΑΛΙΩΝ μια και π.χ τα περισσοτερα delay πεταλια ειναι ψηφιακα) παιρνουν  "χρωμα" και απο την προενισχυση του ενισχυτη και χανουν την υπερβολικη "ευκρίνεια" που αποκτουν στη λουπα.

 

Δοκιμασε το μπορει και να σου αρεσει ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το χω παρατηρησει κι εγω

παντα οταν προσπαθω να φτιαξω ηχο ειναι με βαση παντα το πως δεχεται η προενισχυση του λαμπατου το εφφε που βαζω καθε φορα. ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη χρηση η μη του βρωμικου καναλιου διαφωνω εν μερει με τη προηγουμενη προσεγγιση. Για να μην παρεξηγηθω οφειλω να διευκρινισω προηγουμενως κατι και να πω πως χρησιμοποιω και τις δυο μεθοδους. Νομιζω οτι το μεν slight overdrive, αυτος ο clean but dirty ηχος που "σπαει" ελαφρως ειναι πιο επιτυχημενο με πεταλια μπροστα απο ενισχυτη......απο την αλλη προσωπικη μου εκτιμηση απο οσες δοκιμες εχω κανει μεχρι στιγμης ειναι πως κανενα πεταλι (αν εχετε καποιο υποψιν σας που να το κανει προτεινετε) δεν ακουγεται τοσο αληθινο και τοσο organic σε high gain ηχους οσο ενα dist. καναλι ενος καλου ενισχυτη........ολα τα πεταλακια σου αφηνουν μια αισθηση.......πεταλιου...... :) :)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ακουγεται τοσο αληθινο και τοσο organic σε high gain ηχους οσο ενα dist. καναλι ενος καλου ενισχυτη

 

σε αυτο εχεις απολυτο δικιο,αν ομως δεν σε ενδιαφερει ο high gain ηχος εισαι οκ με την προσεγγιση που περιεγραψα πριν ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι το μεν slight overdrive, αυτος ο clean but dirty ηχος που "σπαει" ελαφρως ειναι πιο επιτυχημενο με πεταλια μπροστα απο ενισχυτη......

 

απο την αλλη προσωπικη μου εκτιμηση απο οσες δοκιμες εχω κανει μεχρι στιγμης ειναι πως κανενα πεταλι (αν εχετε καποιο υποψιν σας που να το κανει προτεινετε) δεν ακουγεται τοσο αληθινο και τοσο organic σε high gain ηχους οσο ενα dist. καναλι ενος καλου ενισχυτη........ολα τα πεταλακια σου αφηνουν μια αισθηση.......πεταλιου...... :) :)

 

Έχεις απόλυτο δίκιο, κι εγώ έχω τα ακριβώς ίδια συμπεράσματα... και στο πρωτο, και στο δεύτερο. Δηλαδή πάω ένα βήμα παραπέρα από αυτό που πολύ σωστά λεει ο Superfunk, δλδ ότι χάνεται ο μισός χαρακτήρας του ενισχυτή, και όχι μόνο τα βάζω μπροστά αλλά κάνω και το πρώτο που λες, με ελαφρυυυυυυ κορεσμό  - drive. Συνήθως τα dirt πετάλια είναι κάπως "ξερά" και αυτή η κίνηση πάντα τα "γλυκαίνει", αρκεί βεβαίως να μην μπει πολύ στη μέση το υπάρχον drive του ενισχυτή (εκτός από πολύ άγριες καταστάσεις...  ;) )

 

Και στο δεύτερο που λες συμφωνώ απόλυτα, αλλά το επεκτείνω κι όχι τόσο σε high gain ήχους. Βεβαίως, με όλα αυτά είμαι καταδικασμένος να βάζω όλα τα chorus-delay klp στο effects loop γιατί επειδή υπάρχει ήδη ελαφρύ drive από αυτόν, εκείνα "βρωμίζουν". Και λέω ότι είμαι "καταδικασμένος" γιατί αρκετές φορές μου βγάζουν θόρυβο ενώ αν μπουν μπροστά ποτέ...  :(

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου