Προς το περιεχόμενο

midi,αρμόνιο .η synth(αρχάριος) και άλλες ερωτήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο παρελθόν,είχα πάει 2 χρόνια πιάνο κλασσικό,ήμουν πολύ μικρός τότε (9χρόνων όταν σταμάτησα),δε μου άρεσαν τα κλασσικά κομμάτια και έτσι σταμάτησα.Τότε έπαιζα σε ένα αρμόνιο (το οποιό έχω ακόμα) CASIO Tonebank 2100 και όχι σε πιάνο(Ευτυχώς που δε πήραμε!).Τώρα όμως κατάλαβα το λάθος μυο και αποφάσισα(παρά το βαρύ μου πρόγραμμα,7 ώρες φροντιστήριο την εβδομάδα)(1ή λυκείου)να αρχίσω αρμόνιο αυτή τη φορά,όχι στο δημοτικό(μόνο) ωδείο που διαθέτει η πόλη μου αλλά σε μια δασκάλα που κάνει ιδιαίτερα,για να μπορώ να κάνω όποτε μπορώ(δηλαδή το ελάχιστο 2 ώρες μάθημα την εβδομάδα) με σκοπό να μάθω να παίζω στο ΄τελος του χρόνου τραγούδια διάφορων Ελλήνων ερμηνευτώνκαι να ασχοληθώ με trance music μόνος μου αν τα καταφέρω.Μαθήματα μουσικής θα αρχίσω μετάτον 15αύγουστο,γιατί θα είμαι διακοπές,όπου θα δουλεύω σε καφέ για να καλύψω μέρος του budget(Χαλκιδική)(το άλλο οι γονείς μου)Και τώρα σας ρωτώ:1)Πώς βλέπετε τις σκέψεις μου?2)Με τι να ξεκινήσω?3)Τι να προσέξω?4)Θα τα καταφέρω,ή θα πάνε χαράμι τόσα λεφτά άν πάρω κάτι και ο κόπος που θα ρίξω?5)για ένα καλό ξεκίνημα?6)Με το δικό μου(πολύ παλιό :evil: trance music δε βγαίνει με τίποτα),να πάρω ένα καλό αρμόνιο?,(δε ξέρω τι κυκλοφορεί),ένα midi που θα πρέπει να χω πάντα ανοικτό το pc και δε ξέρω αν θα με βοηθήσει στην εκμάθηση?ή να πάρω ένα φθηνό synth/workstasion?Τα workstasion δεν έχουν ποτέ ηχεία?(έχω δει νομίζω ένα korg synth με ηχεία)Αλλά και χωρίς ηχεία δε μου είναι πρόβλημα καθώς έχω έναν ενισχυτή με εισόδους rca αλλά όλα τα workstasions έχουν κάτι άλλες που εγώ πρώτη φορά τις βλέπω.Γίνεται να συνδεθούν αυτά με τις L/R MONO ή κάτι τετοια πού έχουν στο aux που είναι rca?

 

Υ.Γ:Συγγνώμη αν σας μπέρδεψα ή σας κούρασα αλλά πρώτη φορά ασχολούμαι με την μουσική και το synth σοβαρά! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλώς ήλθες στο noiz.

 

Μέσα από τις πολλές ερωτήσεις σου προσπαθείς να έχεις ένα είδος μακροπρόθεσμης πρόβλεψης για το αν οι προσπάθειές σου θα στεφθούν από επιτυχία. Όμως... επιτυχία είναι η ίδια η προσπάθεια. Η επιθυμία σου να θέλεις να ασχοληθείς με τη μουσική δεν πρόκειται να υποχωρήσει εύκολα, παρά τις (σίγουρες) απογοητεύσεις και πίκρες.

 

Οπότε, στην ουσία δεν υπάρχει δίλλημα. Αν ήσουν το είδος του ανθρώπου που αναλογίζεται την πιθανότητα να ΜΗΝ ασχοληθεί, δεν θα είχες κάνει όλες αυτές τις σκέψεις, ούτε όλες αυτές τις ερωτήσεις.

 

Σου εύχομαι καλή πορεία.

 

Πέραν αυτών, ήταν λάθος σου που έβαλες όλες τις ερωτήσεις παρέα. Τώρα θα είναι δύσκολο να σου απαντήσουν οι υπόλοιποι φίλοι εδώ. Γενικά θα σου πω ότι το είδος της μουσικής που σε ενδιαφέρει φτιάχνεται με synthesizers και στις μέρες μας τα καλύτερα synthesizers είναι σε μορφή λογισμικού, άρα θα χρειαστείς έναν υπολογιστή. Παρότι υπάρχουν μερικά αυτονομημένα hardware synths που "μετράνε" πολύ στο χώρο που σε ενδιαφέρει, δεν μοιάζουν καθόλου με αρμόνια, δεν έχουν μεγάφωνα και δεν θα σου επιτρέψει κανένα από αυτά να πειραματιστείς στην ίδια έκταση που θα πειραματιζόσουν με τον υπολογιστή.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις,αλλά ήθελα πολύ καιρό τώρα να τα πω σε κάποιον αλλά δυστηχώς στη πόλη μου δε ξέρω κανένα να ασχολείται με αυτά,οπότε τα κρατούσα μέσα μου.Θα ήταν πολύ καλό άμα κάποιος θα μπορούσε να διαβάσει τις πολλές πολλές ερωτήσεις μυο! :D Πάντως με χαροποίησε ιδιαίτερα τα λόγια που μου είπες για ενδιαφέρον μου και τα σχετικά.Όσο για τα άλλα?Ας τα διαβάσει κάποιος!please :oops: και σόρυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πέρσυ άρχισα να παίζω πλήκτρα αλλά με περισσότερο καιρό μαθήματα σε πιάνο 6 χρόνια....

 

Προσωπικά μάζεψα 600 Euro και πήρα το Juno D της roland το οποίο είναι κάτι all around για αρχή....

 

Για το είδος μουσικής που θές να ασχοληθείς ισως είναι καλύτερα να αγοράσεις κάποιο midi κλαβιέ και μια κάρτα ήχου και κάποιο αντίστοιχο software (το οποίο πιθανά να μην χρειαστείς στην αρχη γιατί μπορεί να είναι μαζί με το midi) kai να ασχοληθείς με τον υπολογιστή....Και είναι πολύ πιθανό να σου βγεί και ποιο φθηνό....

 

Βασικά για πές μας έχει υπολογιστή? Τι χαρακτηριστικά....

 

EDIT: TO juno-d έκανε πέρσυ 600 euro νομίζω τώρα μπορείς να το βρείς στο εξωτερικό πιο φτήνα...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βέβαια έχω.Το pc περιέχει !ΑΜD ATHLON 64mb 3200+,1gb ram Samsung,MSI K8N Neo2 Platinum,Nvidia 6800 ultra.Kαλός είναι?Εγώ θα προτιμούσα κάτι hardware με έξοδο usb,καταλαβαίνετε για να μπορώ να το χρησιμοποιώ παντού και χωρίς υπολογιστή,αλλά όταν είμαι σπίτι να το μετατρέπω μέσω του υπολογιστή σε τέρας.Ωσ αυτόνομο αρμόνιο θα μπορεί να λειτουργεί χωρις τη χρήση του υπολογιστή με τον ενισχυτή που σας είπα?Αυτό το Roland καλό είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής σου είναι μια χαρά. Hardware synth με usb (ώστε να λειτουργεί και σαν controller) έχω υπ'όψιν μόνο αυτό:

http://www.access-music.de/events/11-2004/virusti_basics_polar.php4

 

Το έχει ένας φίλος και μπορώ να σου πω ότι όταν το χρησιμοποιείς με το usb δεν έχει πάντα καλή συμπεριφορά, τα τρωει τα κοληματάκια του, και είναι και ακριβό (γύρω στα 3000).

 

Η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα όργανο όχι πολύ ακριβό, αφού ούτως ή άλλως αργότερα θα καταλάβεις μόνος σου ποιο είναι αυτό που σου ταιριάζει πραγματικά, και για την ώρα πρέπει απλά να παίξεις.

Επίσης να πάρεις ένα midi interface το οποίο θα προσφέρει επικοινωνία μεταξύ ΗΥ και synth, ώστε το τελευταίο να το χρησιμοποιείς και σαν controller για μουσικά προγράμματα.

 

Φυσικά, θα χρειαστείς και κάρτα ήχου, η οποία μπορεί να διαθέτει midi interface, και έτσι να τα πάρεις 2 σε 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα καλύψουμε τις ερωτήσεις σου ξεχωριστά ....

 

Σχετικά με το rave πράγμα που λές:

 

 

http://www.madtracker.org/download.php

 

http://www.kvraudio.com/

 

 

 

Το πρώτο link είναι ενα sequencer

 

 

To δεύτερο είναι ενα φόρουμ (σαν το noiz καλή ώρα) που είναι γεμάτο με όλα τα plugin-όργανα που μπορείς να φορτώσεις στο sequencer και να παίξεις ( ακόμα και με το πληκτρολόγιο).

 

 

Αυτά τα δύο link νομίζω οτι θα σε βοηθήσουν για να αρχίσεις να γράφεις trance, ή ό,τι άλλο θέλεις.

 

 

Φιλικά,

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής σου είναι μια χαρά. Hardware synth με usb (ώστε να λειτουργεί και σαν controller) έχω υπ'όψιν μόνο αυτό:

http://www.access-music.de/events/11-2004/virusti_basics_polar.php4

 

Το έχει ένας φίλος και μπορώ να σου πω ότι όταν το χρησιμοποιείς με το usb δεν έχει πάντα καλή συμπεριφορά' date=' τα τρωει τα κοληματάκια του, και είναι και ακριβό (γύρω στα 3000).

 

Η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα όργανο όχι πολύ ακριβό, αφού ούτως ή άλλως αργότερα θα καταλάβεις μόνος σου ποιο είναι αυτό που σου ταιριάζει πραγματικά, και για την ώρα πρέπει απλά να παίξεις.

Επίσης να πάρεις ένα midi interface το οποίο θα προσφέρει επικοινωνία μεταξύ ΗΥ και synth, ώστε το τελευταίο να το χρησιμοποιείς και σαν controller για μουσικά προγράμματα.

 

Φυσικά, θα χρειαστείς και κάρτα ήχου, η οποία μπορεί να διαθέτει midi interface, και έτσι να τα πάρεις 2 σε 1.[/quote']

Nαι όμως τίθεται και θέμα φορητότητας καθώς αν πάρω soft synth δε θα μπορώ να το κουβαλήσω ούτε στο δίπλα δωμάτιο!Επίσης δε ξέρω αν τα midi keyboard κάνουν για εκμάθηση,και αν θα μπορέσω να το χρησιμοποιήσω για το μάθημα.Τι λέτε?Κάτι άλλο ίσως?Τα άλλα θέματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πές μας περίπου πόσα λεφτά θες να δώσεις.....?

 

Πιστεύω για το είδος που ψάχνεις είναι πολύ προτιμότερο να πάρεις midi και ίσως κάποιο μικρό synth σαν το MicroKorg και το Alesis Micron...

 

 

Να σου πώ την αλήθεια δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.....?

 

Θες να ξανααρχίσεις μαθήματα αρμονίου και να ασχοληθείς παράλληλα με την trance ή εξ αρχής να ασχοληθείς με trance.....

 

?

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παρεις ενα αρμονιο για την μελετη σου(να εχει pitch bend και modulation wheels) το οποιο μεσω midi θα το συνδεεις με το pc σου για να φτιαχνεις τα περι trance.

Πιστευω οτι ειναι η καλυτερη λυση.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου