Προς το περιεχόμενο

midi,αρμόνιο .η synth(αρχάριος) και άλλες ερωτήσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε σου λέω να πάρεις soft synth αλλά αληθινό hardware synth, το οποίο θα διαθέτει midi out, και έτσι θα μπορείς είτε να το χρησιμοποιείς μόνο του (εντάξει, με έναν ενισχυτή και ηχεία), αλλά αν βάλεις ένα midi interface ή κάρτα ήχου με midi interface ενσωματωμένο, θα μπορείς να το χρησιμοποιείς και σαν midi controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για πές μας περίπου πόσα λεφτά θες να δώσεις.....?

 

Πιστεύω για το είδος που ψάχνεις είναι πολύ προτιμότερο να πάρεις midi και ίσως κάποιο μικρό synth σαν το MicroKorg και το Alesis Micron...

 

 

Να σου πώ την αλήθεια δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.....?

 

Θες να ξανααρχίσεις μαθήματα αρμονίου και να ασχοληθείς παράλληλα με την trance ή εξ αρχής να ασχοληθείς με trance.....

 

?

Mάλλον εξ αρχής τρανς και μπίτια,γιατί σκέφτομαι ότι δε θα προλαβαίνω.Όσο για τιμή 100 με 200ευρώ,ε τώρα λίγο πάνω λίγο κάτω θα δούμε.Τι λέτε?

 

ΥΓ σόρυ για τη καθυστέρηση αλλά έλειπα σε διακοπές :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε μεγάλε με 100 με 200 euro δεν πιστεύω ότι θα βρείς κάτι....Είχες πεί ότι έχεις υπολογιστή ε?

 

Μπορείς να τσεκάρεις κάτι τέτοιο....Με ένα usb/midi κλαβιέ....

 

http://www.thomann.de/de/m-audio_keystation_61es.htm

 

και μια κάρτα ήχου σχετικά οικονομική

 

Αλλά κατα την γνώμη μου τα λεφτά είναι λίγα...

 

Μάζεψε λίγα παραπάνω να πάρεις κάτι αξιόλογο...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μεγάλε με 100 με 200 euro δεν πιστεύω ότι θα βρείς κάτι....Είχες πεί ότι έχεις υπολογιστή ε?

 

Μπορείς να τσεκάρεις κάτι τέτοιο....Με ένα usb/midi κλαβιέ....

 

http://www.thomann.de/de/m-audio_keystation_61es.htm

 

και μια κάρτα ήχου σχετικά οικονομική

 

Αλλά κατα την γνώμη μου τα λεφτά είναι λίγα...

 

Μάζεψε λίγα παραπάνω να πάρεις κάτι αξιόλογο...

 

Γιατί αυτά δε κάνουν?Ήδεν είναι καλά?

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_12_1210&products_id=682

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_12_1210&products_id=3408

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4143&osCsid=39c0e945f2316c2089f981b7d0ebbbad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνουν. Όπως κάνει και αυτό που σου πρότεινε ο NemOOO. Αλλά είναι midi clavie. Θα χρειαστείς κάρτα με midi in/out και soft synth στον υπολογιστή σου για να βγάλεις ήχο. Αν αυτό είναι που θες τελικά, κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aφού έχουν usb έτσι δεν είναι?Τι να τη κάνω τη κάρτα ήχου τότε?Επίσης υπάρχει δυνατότητα να παίξεις χωρίς τον υπολογιστή με το μιντι keyboard?Υπάρχει φθηνή λύση?Γιατί απο ότι ξέρω τα rack synths είναι ακριβά,ή κάνω λάθος?Όχι ότι θα μου χρειαστεί απλά ρωτάω!Επίσης ποιό είναι το πιο εύκολο πρόγραμμα για παραγωγή trance,ambient,electro αλλά και ρεμιξ?Εγώ έχω fl6XXL Edition,υπάρχει κάτι πιο εύκολο,ευχρηστο με τις ίδιες δυνατότητες,?γιατί μου φαίνεται αρκετά δύσκολο ιδιαίτερα στο σημείο του rec,του playlist όπου δεν μπορώ να καταλάβω πως λειτουργούν τι είναι το pattern,πως δημιουργείται ένα και γενικά πως συνδέουμε τα μέρη στο κομμάτι,και τα βάζουμε σε μια σειρά.Επίσης πως λειτουργεί το mixer και το roll piano και πως χρησιμοποιούνται?,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Εδεσσαίε, για να ξεμπερδέψει το τοπίο γιατί μάλλον έχουμε μπλεχτεί...

 

1. Το MIDI keyboard έχει USB για να μη χρειάζεσαι ξεχωριστό MIDI interface, όχι για να αντικαταστήσει την κάρτα ήχου. Με το keyboard μπορείς να περάσεις δεδομένα MIDI στον υπολογιστή σου, μετά χρειάζεσαι μια πηγή ήχου (πιθανώς κάποιο virtual instrument) για να "ντύσεις" με ήχο τα MIDI σου και τέλος, μια κάρτα ήχου για να ακούσεις όσα έφτιαξες. Και μάλιστα καλή κάρτα, όχι soundblaster και τέτοια, αν θέλεις να ακούς σωστά. ΟΚ;

 

2. Όχι, χωρίς υπολογιστή η μόνη λύση είναι να συνδέσεις κάποια εξωτερική πηγή ήχου. Το αν θα συνδέσεις ένα Korg Triton Rack ή ένα οποιοδήποτε αρμονιάκι με MIDI είσοδο, αυτό είναι δικό σου θέμα.

 

3. Δοκίμασε το Ableton Live, είναι πολύ καλό για ηλεκτρονική μουσική. Δεν ξέρω όμως αν θα σου κάνει για πολυκάναλη ηχογράφηση, είναι περισσότερο για real-time πείραγμα.

 

4. Όλα όσα θες να κάνεις και δεν ξέρεις σχετικά με το FL Studio, σίγουρα τα γράφει το manual. Αν δεν το έχεις διαβάσει λοιπόν, κάτσε πρώτα και αφιέρωσε μερικές ώρες γι' αυτό το σκοπό. Θα λυθούν οι περισσότερες απορίες σου και θα καταλάβεις ότι τελικά δεν είναι και τόσο δύσκολο το πρόγραμμα. Αν και πάλι δεν βρεις άκρη, τα ξαναλέμε...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Εδεσσαίε' date=' για να ξεμπερδέψει το τοπίο γιατί μάλλον έχουμε μπλεχτεί...

 

1. Το MIDI keyboard έχει USB για να μη χρειάζεσαι ξεχωριστό MIDI interface, όχι για να αντικαταστήσει την κάρτα ήχου. Με το keyboard μπορείς να περάσεις δεδομένα MIDI στον υπολογιστή σου, μετά χρειάζεσαι μια πηγή ήχου (πιθανώς κάποιο virtual instrument) για να "ντύσεις" με ήχο τα MIDI σου και τέλος, μια κάρτα ήχου για να ακούσεις όσα έφτιαξες. Και μάλιστα καλή κάρτα, όχι soundblaster και τέτοια, αν θέλεις να ακούς σωστά. ΟΚ;

 

2. Όχι, χωρίς υπολογιστή η μόνη λύση είναι να συνδέσεις κάποια εξωτερική πηγή ήχου. Το αν θα συνδέσεις ένα Korg Triton Rack ή ένα οποιοδήποτε αρμονιάκι με MIDI είσοδο, αυτό είναι δικό σου θέμα.

 

3. Δοκίμασε το Ableton Live, είναι πολύ καλό για ηλεκτρονική μουσική. Δεν ξέρω όμως αν θα σου κάνει για πολυκάναλη ηχογράφηση, είναι περισσότερο για real-time πείραγμα.

 

4. Όλα όσα θες να κάνεις και δεν ξέρεις σχετικά με το FL Studio, σίγουρα τα γράφει το manual. Αν δεν το έχεις διαβάσει λοιπόν, κάτσε πρώτα και αφιέρωσε μερικές ώρες γι' αυτό το σκοπό. Θα λυθούν οι περισσότερες απορίες σου και θα καταλάβεις ότι τελικά δεν είναι και τόσο δύσκολο το πρόγραμμα. Αν και πάλι δεν βρεις άκρη, τα ξαναλέμε...[/quote']

Kάλά δεν ετοιμάζομαι και για καμοιά υπερπαραγωγή για να πάρω καλή κάρτα ήχου για να ακούω όλες τις συχνότητες :D Και αυτή που έχω μια χαρά δεν είναι για το επίπεδό μου?Το ableton είναι πιο εύκολο για τη παραγωγή μουσικής,ή μόνο για ρεμίξ είναι καλύτερο?Τα ρεμίξ φτιάχνονται εύκολα σε αυτό?Ή είναι όπως στο fl?Πανδύσκολα για μένα!Επίσης μήπως μπορώ πουθενά να βρώ τραγούδια σε .flv φορμάτ?Δηλαδή που να έχουν μόνο τη φωνή σε mp3 για να κάνω κανά ρεμίξ,πιο εύκολα,γιατί είμαι άσχετος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε εδεσσαιε μην αρχίζεις κατευθείαν απο τα δυσκολα.... Ετσι όπως μας τα λές υπολογίζεις κατευθειαν να κάνεις remix...

 

Εγω σου προτείνω να πάρεις ένα midi απο αυτα που σου πρότεινα....Αν γινεται να δώσεις παρα πάνω για να πάρεις 88αρι...Πάρε και μια κάρτα ήχου σχετικά οικονομική...(αν κάνεις ενα search στο noiz θα βρείς) και άρχισε να ασχολείσαι....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου