Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια σε συνδεσμολογια Dimarzio YJM


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας παιδια εκανα ενα search στο φορουμ και βρηκα αυτο: YJM - κόκκινο στον επιλογέα, πράσινο και γυμνό στην γείωση, άσπρο και μαύρο στο push/pull όπως τα δείχνει στο δεύτερο σχεδιάκι της δεξιάς στήλης στο φυλλαδιάκι της dimarzio.Το push/pull τι ακριβως ειναι γιατι δεν καταλαβα.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To push-pull είναι ποτενσιόμετρο το οποίο λειτουργεί και ως διακόπτης, συνήθως για το split του μαγνήτη/των μαγνητών. Το πως λειτουργεί το λέει και το όνομά του. Push = σπρώχνω, pull = τραβάω.

 

Παρεμπιπτόντως, ο YJM μονός δεν είναι? Ή κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μονος ειναι και για αυτον τον λογο ρωταω.Γιατι μου φανηκε περιεργο το σπλιτ σε μονο οποτε θεωρησα οτι ειναι κατι αλλο αλλα και παλι δεν εχω στην κιθαρα μου τετοιο pot οποτε τι πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένωσε το μαύρο με το άσπρο και τύλιξε τα γυμνά άκρα τους με ταινία να μην κάνουν γη πουθενά. τα υπόλοιπα όπως τα' χεις και παίζεις :)

 

ο yjm είναι (κατά 99%) stacked humbucker, δηλαδή έχει δύο μαγνήτες τον έναν πάνω στον άλλον για να παίζει σα μονός αλλά χωρίς hum.

 

 

αν επιμένεις για coil-split ή parallel mode πάρε push pull των κατάλληλων Ohm και κάνε ότι λέει το μανουάλι :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα κανω μια ερωτηση επι της ευκαιριας?ο YJM ΕΙΝΑΙ HIGH OUTPUT 'H LOW? Eνω σε καποιο σημειο τον δειχνει high καπου αλλου τον εχω δει low....γνωριζει κανεις να πει?ας πουμε εχει αναλογο output με τον hot rails?Επισης ειναι αλλος ο YJM ΚΑΙ ΑΛΛΟς Ο hs2-3? σορρυ αν φαινονατι χαζες οι ερωτησεις αλλα δεν εχω αντιληφθει το θεμα.....αλλου λεει οτι χρησιμοποιει στην bridge θεση τον YJM και αλλου HS3

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HS3 ειναι αυτος στη γεφυρα YJM=HS1 και ειναι αυτος που χρησιμοποιει στις αλλες 2 θεσεις. Θα τους βρεις και με αλλα ονοματα (dp117, dp217). Ουσιαστικα ειναι ο ιδιος μαγνητης. Φαινεται στις τιμες οτι ειναι high output στην πραγματικοτητα ομως ειναι low (ΠΟΛΥ low) κι αυτο γιατι το εξτρα πηνιο δεν εχει επιδραση στον ηχο παρα μονο στο hum cancelling. Παιζει αλλοι μονοι να ειναι πιο Hot (σε ηχο)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HS3 ειναι αυτος στη γεφυρα YJM=HS1 και ειναι αυτος που χρησιμοποιει στις αλλες 2 θεσεις. Θα τους βρεις και με αλλα ονοματα (dp117, dp217). Ουσιαστικα ειναι ο ιδιος μαγνητης. Φαινεται στις τιμες οτι ειναι high output στην πραγματικοτητα ομως ειναι low (ΠΟΛΥ low) κι αυτο γιατι το εξτρα πηνιο δεν εχει επιδραση στον ηχο παρα μονο στο hum cancelling. Παιζει αλλοι μονοι να ειναι πιο Hot (σε ηχο)

 

 

ευχαριστουμε πολλαν :)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμπληρωματικά με τα παραπάνω δες και το pdf παρακάτω, αλλά σίγουρα οι HS-3 και ο YJM δεν είναι αυτό που λέμε high output pickup, είναι όμως μαμάτοι!!!!!

tech_data-quick_guide.pdf

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σάιτ της Dimarzio τα εξηγεί πολύ καλά. Για κάθε μαγνήτη έχει τονικά χαρακτηριστικά, sound clips και δίνει και 2 νούμερα: output σε mv  και ωμική αντίσταση σε KΩ.

 

Οι HS2,3 και YJM είναι οι πιο low output από όλους. Επίσης περιέργως για low output έχουν υψηλή ωμική αντίσταση.

 

(Εγώ είχα τον HS3 σε θέση neck αλλά με ενοχλούσε που τράβαγε πολύ τις χορδές και ήθελε να τον βάλω μακριά. Τότε δεν ταίριαζε όμως σε ένταση με τους άλλους 2 μαμίσιους της στρατ, άσε που η βίδα για το ύψος μαγνήτη σε στρατ έχει βήμα σπειρώματος σε ίντσες και δε βρίσκεις πιο μεγάλη...)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου