Προς το περιεχόμενο

FireWire Κάρτα Ήχου & Κάμερα Μαζί?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλό μήνα και καλή πρωτομαγιά και καλά μυαλά την άλλη Κυριακή και.....

 

Λοιπόν, σκέφτομαι να αναβαθμιστώ λίγο στο θέμα της κάρτας ήχου και επειδή δεν έχω καταλήξει στο αν θα είναι USB ή FireWire θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

Αν τελικά η κάρτα που θα πάρω είναι FireWire θα μπορεί να δουλέψει στην ίδια "1394a PCI" με μία κάμερα που έχω πάνω, δηλαδή ο ένας controller (της κάρτας) θα δουλέψει σωστά ή θα έχω απώλειες?

 

Και ας πούμε ότι την βάζω και στο άλλο PC μου που ενώ έχει on-board 1394a έχει και μία PCI FW για την ίδια κάμερα, εκεί τι παίζει?

 

Tip: Οι δύο συσκευές (κάμερα και κάρτα ήχου) θα χρειαστεί κάποια στιγμή να δουλέψουν ταυτόχρονα. 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλό μήνα,

δεν είμαι ειδικός αλλά σύμφωνα με αυτό το άρθρο http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=581 δεν υπάρχει περιορισμός στην κάρτα ήχου αλλά μόνο στην κάμερα (να είναι USB). Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι και θέμα καρτας ήχου firewire  και θέμα κάμερας.

 

Μερικές φορές οι  κάρτες ηχου λένε ρητα οτι δεν  το προτεινουν  να μοιράζονται το firewire bus ταυτοχρονα ασχετα αν ειναι σχεδιασμενο για να μιλάνε πολλοί απο πάνω. Αλλοι δεν το αναφερουν καθόλου.

 

π.χ η Μ-audio 410 δεν προτεινε  ουτε καμερα ουτε storage  γιατι ήθελε ολο το bandwidth του firewire δικό της. Δυο ξεχωριστες καρτες firewire  για τις δυο ξεχωριστές συσκευές μπορει να ελυναν αυτό το πρόβλημα αλλα ενδέχεται να δημιουργησουν αλλο.

 

Ελεγξε η καρτα ηχου που θα παρεις να δεις τί λεει σχετικα με αλλες συσκευες πανω στο firewire.

 

To ιδιο και για την καμερα.

 

Καλο  μήνα να έχουμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλό μήνα,

δεν είμαι ειδικός αλλά σύμφωνα με αυτό το άρθρο http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=581 δεν υπάρχει περιορισμός στην κάρτα ήχου αλλά μόνο στην κάμερα (να είναι USB). Ελπίζω να βοήθησα.

:o :o Μου έστειλες link από δικό μου άρθρο!!! :o :o ;D ;D 

Οπότε να σου πω ότι ξέρω τα περί USB, αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο δύο διαφορετικές FireWire συσκευές θα μπορούσαν να μοιραστούν τον ίδιο controller και περισσότερο ήθελα απ'τις απαντήσεις να δω αν κάποιος το έχει κάνει. Thanks πάντως ;D

 

Ειναι και θέμα καρτας ήχου firewire  και θέμα κάμερας.

 

Μερικές φορές οι  κάρτες ηχου λένε ρητα οτι δεν  το προτεινουν  να μοιράζονται το firewire bus ταυτοχρονα ασχετα αν ειναι σχεδιασμενο για να μιλάνε πολλοί απο πάνω. Αλλοι δεν το αναφερουν καθόλου.

 

π.χ η Μ-audio 410 δεν προτεινε  ουτε καμερα ουτε storage  γιατι ήθελε ολο το bandwidth του firewire δικό της.

Όλο το bandwidth δικό της? Μάλιστα, άρα υπάρχει θέμα.

 

Δυο ξεχωριστες καρτες firewire  για τις δυο ξεχωριστές συσκευές μπορει να ελυναν αυτό το πρόβλημα αλλα ενδέχεται να δημιουργησουν αλλο.

Η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν το έχω ψάξει, δηλαδή τι πρόβλημα μπορούν να βγάλουν? Χμ...

Καλό Μήνα!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

:o :o Μου έστειλες link από δικό μου άρθρο!!! :o :o ;D ;D 

 

Να κάτσεις...να σε διαβάσεις..... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουλάω μια κάρτα ήχου με firewire. Αν σ'ενδιαφέρει ρίξε μία ματιά εδώ.

http://smart.noiz.gr/details.php?id=84070

Μπορείς να τη δοκιμάσεις κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o Μου έστειλες link από δικό μου άρθρο!!! :o :o ;D ;D 

Οπότε να σου πω ότι ξέρω τα περί USB, αυτό που δεν ξέρω είναι κατά πόσο δύο διαφορετικές FireWire συσκευές θα μπορούσαν να μοιραστούν τον ίδιο controller και περισσότερο ήθελα απ'τις απαντήσεις να δω αν κάποιος το έχει κάνει. Thanks πάντως ;D

 

και επισήμως είμαι βλάκας! χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου