Προς το περιεχόμενο

hughes and kettner-red box classic


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑΙΔΙΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ  ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ DI -ΒΟΧ ΣΕ LIVE H ΣΕ ΠΡΟΒΑ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ  ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ PREAMP  H KAI ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρήση με preamp:

Preamp out(send)--> Red box Line in

Red box XLR out--> Mixer Mic in

 

Για χρήση με καμπίνα:

Power amp  out (speaker out)-->Red box "From speaker output" in

Red box "To speaker cabinet" out ---> Καμπίνα

Red box XLR out--> Mixer Mic in

 

Αν το mixer έχει phantom power ενεργοποίησέ το γιατί το πετάλι είναι active (χρειάζεται ρεύμα για να λειτουργήσει), αν το mixer δεν έχει phantom power, τοποθετείς ξεβιδώνοντας τη βάση του μία μπαταρία 9V.

 

(Καλωσήρθες στο forum! αν θέλεις, μη γράφεις με κεφαλαία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το συγκεκριμένο di mιας και διάβασα ότι έχει από τα καλύτερα speaker simulation, μια ερώτηση:

Εκτός από την κλασσική χρήση, δηλαδή παρεμβολή ανάμεσα στον ενισχυτή και το ηχείο/καμπίνα του ώστε να βγαίνει στην κονσόλα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί -εννοείται όχι ταυτόχρονα, και σαν di για ηλεκτρακουστική κιθάρα (με ηλεκτρικά)?

Το ρωτάω γιατί όταν συνδέω την ηλ/ακουστική μου απ΄ευθείας στην κονσόλα έχω λίγο βουητό, φαντάζομαι από γείωση ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα το συγκεκριμένο di mιας και διάβασα ότι έχει από τα καλύτερα speaker simulation, μια ερώτηση:

Εκτός από την κλασσική χρήση, δηλαδή παρεμβολή ανάμεσα στον ενισχυτή και το ηχείο/καμπίνα του ώστε να βγαίνει στην κονσόλα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί -εννοείται όχι ταυτόχρονα, και σαν di για ηλεκτρακουστική κιθάρα (με ηλεκτρικά)?

Το ρωτάω γιατί όταν συνδέω την ηλ/ακουστική μου απ΄ευθείας στην κονσόλα έχω λίγο βουητό, φαντάζομαι από γείωση ..

 

Το Red box classic όχι.

Το Red box pro ναί.

Ο λόγος είναι ότι στο πρώτο δεν απενεργοποιείται το cab sim, ενώ στο δεύτερο απενεργοποιείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, απ'ότι φαίνεται εδώ http://87.106.71.220/oma/huke/images/redbox.jpg ,  μόνο το pro έχει διακόπτη και για το speaker simulation αλλά και για το input (line/speaker out), αλλά μια ηλεκτρακουστική βγάζει line out ή μικρότερο output?

 

Υπάρχει κάποιο άλλο di που να μπορεί να με καλύψει και στις δύο περιπτώσεις να προτείνει κανείς? Ειδικά από τα φτηνά?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, απ'ότι φαίνεται εδώ http://87.106.71.220/oma/huke/images/redbox.jpg ,  μόνο το pro έχει διακόπτη και για το speaker simulation αλλά και για το input (line/speaker out), αλλά μια ηλεκτρακουστική βγάζει line out ή μικρότερο output?

 

Υπάρχει κάποιο άλλο di που να μπορεί να με καλύψει και στις δύο περιπτώσεις να προτείνει κανείς? Ειδικά από τα φτηνά?

 

 

- Line, αν παίρνει μπαταρία.

 

- http://www.thomann.de/gr/behringer_gi100_ultra-g.htm

Έχει διαφορετικό cab sim απ'το red box, αν έχεις δυνατότητα ακουσέ το πριν το πάρεις, να δείς αν σ' αρέσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις, τα behringer πάντα φαίνονται ενδιαφέροντα στην τιμή τους σχεδόν αναλώσιμα είναι οπότε θα το τσεκάρω οπωσδήποτε.

 

Όταν λες διαφορετικό cab sim τι εννοείς? Παράδειγμα 4x12 με 1χ12 ή κάτι άλλο από φιλοσοφία σχεδιασμού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση ακομα για το Classic μιας και ενδιαφέρει και εμενα.

Αν συδέσω κατευθείαν κιθάρα χωρις pre amp ένα καθαρό σημα δίνει? Σε στύλ καθαρού ενισχυτη πχ... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση ακομα για το Classic μιας και ενδιαφέρει και εμενα.

Αν συδέσω κατευθείαν κιθάρα χωρις pre amp ένα καθαρό σημα δίνει? Σε στύλ καθαρού ενισχυτη πχ... ???

 

Nope.

 

Αυτό μπορείς να το κάνεις με το Behringer του link στο προηγούμενο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου