Προς το περιεχόμενο

Αναζητηση PAF pickups


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταια με τρωει να αλλαξω μαγνητες στην Gibson LP Traditional που εχω στην κατοχη μου. Η συγκεκριμενη φοραει Classic 57+ Brdge kai Classic 57 Neck.

 

Δε ξερω τι ακριβως, δε το εχω προσδιορισει με σαφηνεια αλλα κατι με χαλαει στους συγκεκριμενους. Υποψη οτι πριν παρω την αποφαση αλλαξα την καλωδιωση σε 50ς, εβαλα CTS pots, 500k Volume & orange drops capacitors αλλα παλι δεν αλλαξα γνωμη.

 

Ποιους  PAF προτεινεται για Gibson LP .? Υποψη πως οι μαγνητες που θα βαλω θα θελα να καλυπτουν ενα ευρος απο blues μεχρι hard rock παιξιματα.

 

Στο ματι εχω βαλει τους bareknuckle the mule. καποια αποψη για τους συγκεκριμενους?

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σε αυτο το καναλι θα βρεις τους γνωστοτερους PAF στην ιδια κιθαρα και ενισχυτη αρα πιστευω θα μπορεις να εχεις μια γενικη γνωμη.και εγω ειχα το ιδιο θεμα και κατεληξα στους seymour duncan APH1.Ο bridge ειναι καλουλης αλλα ο neck ειναι απλα επικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο το καναλι θα βρεις τους γνωστοτερους PAF στην ιδια κιθαρα και ενισχυτη αρα πιστευω θα μπορεις να εχεις μια γενικη γνωμη.

 

καπου σ'εχασα εδω..τι εννοεις?

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καναλι youtube ενος τυπου που εχει δοκιμασει και εχει βιντεοσκοπησει μερικα απο τα πιο γνωστα μοντελα μαγνητων τυπου PAF χρησιμοποιωντας την ιδια κιθαρα και ενισχυτη σε καθε βιντεο αλλαζοντας μονο μαγνητες.ετισ θα δεις ουσιαστικα τι διαφορα κανει στον ηχο ο καθε μαγνητης.εχει και τους mule μεσα καπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καναλι youtube ενος τυπου που εχει δοκιμασει και εχει βιντεοσκοπησει μερικα απο τα πιο γνωστα μοντελα μαγνητων τυπου PAF χρησιμοποιωντας την ιδια κιθαρα και ενισχυτη σε καθε βιντεο αλλαζοντας μονο μαγνητες.ετισ θα δεις ουσιαστικα τι διαφορα κανει στον ηχο ο καθε μαγνητης.εχει και τους mule μεσα καπου.

 

η ξεχασες να κανεις λινκ το καναλι η δε μου το δειχνει εμενα...

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έχω εγώ τους Mule σε calibrated set bridge+neck (χωρίς καπάκια) εδώ και τρία-τέσσερα χρόνια. Έχω γράψει παλαιότερα για αυτούς. Πρέπει όμως να γίνεις πιο συγκεκριμένος για το τι δεν σου αρέσει ακριβώς σε αυτούς που ήδη έχεις. Είναι κάπως αδύναμοι; Τους θες να έχουν καλύτερη απόκριση σύμφωνα με τις δυναμικές του παιξίματός σου; Συχνοτικά τι δεν σου κάθεται καλά; Toυς θες πχ. πιο "αεράτους" στα ψηλά; Kαι σε τι ενισχυτή παίζεις;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κάπως αδύναμοι; Τους θες να έχουν καλύτερη απόκριση σύμφωνα με τις δυναμικές του παιξίματός σου;

 

καπως ετσι θα το ελεγα...

 

οπως επισης δε μου αρεσουν οταν τους ακουω με distortion.,,μου ακουγονται αδειοι θα ελεγα...

 

θα θελα εναν παφ να ειναι γεματος, ευκρινεια, δυναμικες αλλα να μπορει να πιανει και vintage αλλα και 80ς hard rock ηχο.

 

οι 57 μου απο οτι καταλαβα παιζουν καλυτερα σε σκαφος παρα σε solid

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a, ξεχασα,

 

παιζω κυριως σε εναν μονταρισμενο Marshall class 5

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε ενα ψαξιμο για WCR.

Εχω εδω και χρονια τους Crossroads που ειναι πιστο αντιγραφο vintage PAF.

Τους ειχα αρχικα στην Epi 335 μου και εδω και περιπου ενα χρονο τους εχω στην LP μου.

 

Μ' αρεσει παρα πολυ ο neck και ισως αν ξανα-αγοραζα να επαιρνα εναν ελαφρως ισχυροτερο bridge, οπως π.χ ο WCR Darkburst που ειναι λιιιγο πιο Hot απο τον Crossroads, αλλα παντα στο PAF ballpark.

 

καπου εδω εχω κλιψ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=187091.0

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου