Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια στη δομη-στησιμο κομματιου


droneblack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειπα να αφησω τις ντροπες και να ανεβασω ενα κομματι(να το κανει ο θεος),θα ηθελα την βοηθεια σας στη δομη-στησιμο,δηλ.να προσθεσω κατι?να βγαλω κατι?να αλλαξω τη σειρα απο τα riffs?

θα ακουσετε κιθαρες-ντραμς(ειναι λουπα) μονο,δεν εχει γινει καμια μιξη `η κατι αλλο(θα τα κανει φιλος με γνωσεις ηχοληπτη)ειναι λιγο ξερο το πραμα ;D.στην συνεχεια θα μπει και το μπασο(μπορει να χρειαστω παλι βοηθεια συμφορουμιτη),ντραμς(απο φιλο),και φωνη(μαλλον εγω).αλλα πριν απο αυτα πρεπει λιγο να στρωση...

Δεκτα τα παντα.(και τα κοαλα ;D)

προειδοποιηση-ειμαι αυτοδιδακτος(αλλα βαρατε αλυπητα δεν με πτοει τιποτις ;D)

ευχαριστω για το χρονο σας! :)

https://www.box.com/s/93869b2c691dd1649c3f

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πρωτοκοψεις και τι να πρωτοπροσθεσεις ?  :D

 

καταρχην ΕΝΤΑΣΕΙΣ - η κιθαρα ειναι ψηλα τα ντραμς χαμηλα και τουμπαλιν

 

η ντραμς με τις λουπες κατανταει πολυ κουραστικο στο αυτι και εκεινο το ride μου εχει σπασει τα νευρα ;D

 

αποτομο κοψιμο για να μπουν τα πληκτρα στο 3,45 (ωραιο χωσιμο ομως μετα)

 

Εχει ωραια ριφς αλλα γενικοτερα θα προτειμουσα να χρησημοποιησεις διαφορετικου τυπου βρωμια (fuzz,crunch)

 

το κλεισημο δεν μου αρεσε - θα το ηθελα μετα απο τοσο χωσιμο που περναει στο αυτι να κλεινει αποτομα και με ενα αμερικανικο σουτιεν ακομα καλυτερα

 

Φιλικα panda  :D και γνωμη μου φυσικα.......

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

messalion ευχαριστω που μπηκες στο κοπο.

καταρχην ΕΝΤΑΣΕΙΣ - η κιθαρα ειναι ψηλα τα ντραμς χαμηλα και τουμπαλιν

θα τα στρωση ο φιλος ηχοληπτης ...\

η ντραμς με τις λουπες κατανταει πολυ κουραστικο στο αυτι και εκεινο το ride μου εχει σπασει τα νευρα
εχεις δικιο αλλα και αυτο θα αλλαξη απο ντραμερ με σαρκα και οστα  ;D,οχι λουπα.

αποτομο κοψιμο για να μπουν τα πληκτρα στο 3,45
χεχε εδω δεν ειναι πληκτρα αλλα παιχνιδη με το ebow και delay.

το κλεισημο δεν μου αρεσε - θα το ηθελα μετα απο τοσο χωσιμο που περναει στο αυτι να κλεινει αποτομα και με ενα αμερικανικο σουτιεν ακομα καλυτερα

χμμ καλη ιδεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δυνατα ακκορντα και μ αρεσει που οι κιθαρες ειναι παιγμενες in your face-πραγματι θελουν χαμηλωμα αλλα οπως ανεφερες δεν ειναι αυτο το point προς το παρον.

Νομιζω θα γινει ωραιο.

Αν μπορουσε να χει κανεις και τη μελωδια της φωνης γιατι σε τετοιου υφους κομματια

η φωνη αλλα και ο τροπος που ειναι τραγουδισμενο-οι στιχοι επισης-δινουν το στιγμα του τραγουδιου.

Μπορει με τα φωνητικα να ακουσει κανεις αλλο κομματι.

Και το σολο σου πολυ καλο.

Αν μπορεις να το βαλεις εστω και με υποτυπωδη φωνητικα-θα δειξει περισσοτερα πραγματα.

Ωραιος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gvour ευχαριστω για το feedback  :)

Αν μπορουσε να χει κανεις και τη μελωδια της φωνης γιατι σε τετοιου υφους κομματια

η φωνη αλλα και ο τροπος που ειναι τραγουδισμενο-οι στιχοι επισης-δινουν το στιγμα του τραγουδιου.

εχω στο μυαλο μου τα φωνητικα να πατανε στα ριφ,μελωδικα.εκτος αν μου βγει στην πραξη αλλιως..οι στιχοι ειναι under construction ακομα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άκουσα και εγώ και θα απαντήσω σαν ακροατής καθαρά καθώς μουσικός δεν είμαι με την καμία...  ;D

 

Μάρεσε...δεν μπορώ να πώ..πολύ όμορφες ιδέες... τι με χάλασε τώρα..

με μπέρδεψε το στύλ του, θα μπορούσε να είναι stoner, post, πιο straight ροκ ειδικά στο σόλο... αλλά σε κάποια riff σε συνδυασμό με τον raw ήχο της κιθάρας με πήγαινε προς το black metal  :o  ;D 

 

Μ'αρέσει όταν μπλέκονται τα ήδη και τα ιδιώματα γενικά απλά νομίζω χάνει focus...

Αν το πας προς post μονοπάτια ίσως καμία "μονότονη" μελωδία απο αυτές που χρησιμοποιούνται συχνά στο είδος 

 

Τυχαίο παράδειγμα τίγκα σε τέτοιες μελωδίες:

 

Θα περιμένω την εξέλιξη πάντως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα. Το ακουσα χτες το κομματι αλλα δεν προλαβα να γραψω...

Σημερα λοιπον που το ακουσα παλι μπορω να πως μου αρεσε! Οπως και να εχει ομως περιμενω να το ακουσω με μια ωραια μπασογραμμη και στρωμενο οπως λες. Προσωπικα πιστευω οτι ειναι ενα πολυ καλο κομματι!

Μπραβο!! ;)

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου