Προς το περιεχόμενο

Guitar rig για ατμοσφαιρικό heavy rock/metal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομιζω στην φαση που περιγραφεις για μεταλ σε λιγα λεφτα ειναι μακραν αυτα τα δυο με το πρωτο κατα την γνωμη μου να εινια ετη μπροστα

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_metal_muff.htm

 

http://www.thomann.de/gr/mxr_fullbone_metal_distortion_m116.htm

 

απο εκει και περα αν θες κατι πιο γεματο θα προτεινα να κοιτας distortion με λαμπα γιατι το drive ειναι σαφως καλυτερο αλλα οι τιμες πιο τσιμπημενες.το metal muff εχει και διακοπτη μπουστ αρα στα σολο θα βγαινεις μπροστα χωρις περαιτερω λεφτα και βγαζει απο hard rock μεχρι "ματωνουν τα αυτια μου" μεταλ

 

για το mxr δεν το συζητω...πιο μεταλ...γινεσαι ο iron man

 

σε πιο πανω λεφτα  ειναι σιγουρα το blackstar

 

δες αυτο και πιστευω θα καταληξεις καπου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το metal muff το γνωρίζω, αλλά οι απόψεις, που έχω ακούσει, διίστανται. :-\

Είναι, πάντως, μια από τις επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις αν θες να τσεκαρεις καποιο απ' τα παρακατω (νομιζω ο ζαχος οτι τα εχει για testaρισμα).Το πρωτο το εχω και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και αν δεν κανω λαθος (ας με διορθωσει καποιος) οτι βαδιζει στο ηχοχρωμα ενος βρωμικου καναλιου ενος boogie.

Και το δευτερο το εχω δοκιμασει και απλα σπερνει. Λιγο δυσκολο να μην βγαλεις τον ηχο που γουσταρεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντυπωση οτι αυτο

ειναι το joyo αντιγραφο του metal muff...μονο που κοστιζει γυρο στα 30euro. βεβαια εμενα δεν μου αρεσει...προτιμω το california σαν χρωμα και ογκο....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...επομένως ψάχνεις για ένα πεταλάκι distortion και ένα fuzz. Δεν υπάρχουν τόσο "ειδικών χρήσεων" για ένα είδος heavy rock / metal, όπως επίσης δεν υπάρχουν και "προβλεπόμενα" εφφέ. Είναι καθαρά θέμα του γούστου και μουσικού λεξιλογίου σου. Για distortion και fuzz: στυλό, δελτίο, πρακτορείο (ή μάλλον στυλό, χαρτί και ψαχτήρι του Νόιζ).  ;D Τα muff style βρωμοπέταλα θα ήταν η πρώτη επιλογή για αυτά που ζητάς, δεδομένου του μπάτζετ σου και του γεγονότος πως δεν θα παίζεις με βρώμικο ενισχυτή αλλά με καθαρό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...επομένως ψάχνεις για ένα πεταλάκι distortion και ένα fuzz... Τα muff style βρωμοπέταλα θα ήταν η πρώτη επιλογή για αυτά που ζητάς, δεδομένου του μπάτζετ σου και του γεγονότος πως δεν θα παίζεις με βρώμικο ενισχυτή αλλά με καθαρό.

 

  Το fuzz που εχω τωρα (noise floor) ειναι muff style.Απλα ειχα την εντυπωση οτι δεν ταιριαζει o fuzz ηχος σε αυτο το στυλ, γιατι ειναι λιγο χαωδης.Ισως πρεπει να του δωσω κι αλλες ευκαιριες.

  Για το θεμα του distortion εχω ριξει αρκετο διαβασμα στο φορουμ και ειχα ξεχωρισει, μεταξυ αλλων, τo msd telegun, που προταθηκε και παραπανω.

  Απλα, ψαχνω και καποιες εναλλακτικες, ειδικα για πεταλακια που εμφανιζονται στις αγγελιες, οπως τo T-Rex Bloody Mary, EHX Metal Muff, καθως και καποια της Radial.

Ειχα στο παρελθον τα Boss HM2 & BBE Crusher, αλλα δεν ημουν σε αυτη τη φαση, μουσικα, οποτε τα εδωσα.οποτε τωρα φτου κι απ'την αρχη. XD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από muff style σε muff style υπάρχουν αρκετές διαφορές (και μερικές φορές μεγάλες, σκέψου πχ. από Gilmour μέχρι Pumpkins του Siamese Dream, Jack White, Black Keys... μέχρι και στόνερ), είτε λόγω των muff versions είτε λόγω των τροποποιήσεων, όπως επίσης υπάρχουν και διαφορές στα very high gain πεταλάκια που επιχειρούν ένα μπαστάρδεμα της συνταγής του Muff.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από muff style σε muff style υπάρχουν αρκετές διαφορές (και μερικές φορές μεγάλες, σκέψου πχ. από Gilmour μέχρι Pumpkins του Siamese Dream, Jack White, Black Keys... μέχρι και στόνερ), είτε λόγω των muff versions είτε λόγω των τροποποιήσεων, όπως επίσης υπάρχουν και διαφορές στα very high gain πεταλάκια που επιχειρούν ένα μπαστάρδεμα της συνταγής του Muff.

Οπότε, ειναι θέμα δοκιμών, υποθέτω.Κάποια πρόταση από σένα σε muff style, τότε;

 

@blackie:ωραία η σειρά της AMT, θα την τσεκάρω (αν και όχι για το Ρ1, γιατί το ηχόχρωμα του 6505+ δε μου πολυαρέσει)

@aenimal:το black magic, όπως το άκουσα από το κλιπ, δε φαινεται να φτάνει σε metal ήχους, ενώ το msd το έχει πιο εύκολα.

@adamo:το metal muff είναι η έσχατη (αλλά σίγουρα όχι η καλύτερη) λύση, για μένα, μια και μου ακούγεται λίγο harsh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το black magic, όπως το άκουσα από το κλιπ, δε φαινεται να φτάνει σε metal ήχους,

 

Σου παραθετω την σελιδα απο ctc (προσοχη δεν κανω καμια διαφημηση)

 

http://www.crazytubecircuits.com/#magic

 

Δεν χανεις τιποτα παντως να τα τσεκαρεις και να βγαλεις ενα καθαρα δικο σου συμπερασμα.

 

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου