Προς το περιεχόμενο

Set-up σε πιο μαλακές χορδές. Με το tremolo τί κάνω??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε παιδιά!!

Είμαι κάτοχος της Fender Telecaster Deluxe '72 με τρέμολο.. (i know..)

Γενικά χρησιμοποιώ 10ρες χορδές αλλά είπα να πέσω στις 9ρες για δοκιμή. Αφού γίνει το set-up όπως πολύ ωραία καθοδηγεί ο Superfunk και η Fender, εφόσον πάω σε πιο μαλακές χορδές μήπως θα πρέπει να πειράξω και το tremolo?

Εννοώ αν χρειάζεται να χαλαρώσω τα ελατήρια ή anyway οτιδήποτε άλλο που, προφανώς, μου διαφεύγει.

 

Ευχαριστώ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να χαλαρωσεις τα ελατηρια αν θες να διατηρησεις το τρεμολο στη θεση που ηταν πριν.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ SF!!

Δε μου λες, μπορώ με κάποιο τρόπο να μετρήσω πόσο πρέπει να χαλαρώσουν ή  τα χαλαρώνω σε συγκεκριμένες στροφές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν υπάρχει "κανόνας" καθώς δεν είναι όλα τα ελατήρια ακριβώς ίδια μεταξύ τους. Πρέπει να χαλαρώνεις τα ελατήρια (λίγο), να ξανακουρδίζεις τις χορδές στον τόνο τους και να ελέγχεις που έχει πάει η γέφυρα. Με 1-2 προσπάθειες θα το πετύχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει τροπος,με το ματι γινονται αυτες οι δουλειες και με την "αισθηση" αν το εχεις floating.

 

Αν το εχεις ρυθμισμενο να ακουμπαει πανω στο σωμα (αν αγορασες την κιθαρα απο τον Κυριακο απο τα Κρινα ετσι το ειχα ρυθμισει) δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα μια και η μειωμενη ταση των χορδων δεν προκειται να το σηκωσει απο το σωμα,μπορεις ομως να το χαλαρωσεις λιγακι αν δεις οτι εχει σκληρηνει.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!! Κι εγώ SF αυτό σκεφτόμουν, ότι επειδή θα ναι χαμηλότερη η τάση δε θα χρειαστεί κάτι αλλά βλέπουμε, ανάλογα την αίσθηση.. Εντωμεταξύ θέλω να το δώσω δρόμο το tremolo και να βάλω hardtail γέφυρα. Μπορούμε να ρίξουμε καμιά κουβέντα εδώ ή να ανοίξω άλλο θρεντ?

Thanks again!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ θέλω να το δώσω δρόμο το tremolo και να βάλω hardtail γέφυρα.

 

δεν μπορεις να το κανεις αυτο,και ειναι και βλακεια να το κανεις ΙΜΗΟ (γιατι να θυσιασεις τη δυνατοτητα τρεμολο σε μια κιθαρα ?).

 

αν θες ομως οπωσδηποτε   να το κανεις απλα βαλε 5 ελατηρια στο τρεμολο  και σφιξτα και ουσιαστικα εχεις κανει την κιθαρα hardtail.

 

ακομα καλυτερα κανε την superfunkia πατεντα :

 

αγορασε ενα μικρο ΛΟΥΚΕΤΟ απο μπρασο  που να χωραει ΠΙΣΩ απο το tremolo block και σφινωσε το εκει ,αχρηστευοντας ουσιαστικα και μπλοκαρωντας το.

 

ετσι δηλαδη μονο που στη θεση του ξυλου θα βαλεις το λουκετακι

 

Block_Bridge.jpg

 

θα παρεις το ιδιο (και ισως και περισσοτερο) sustain με ενα hartail bridge.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nice cheat..  Φαντάζομαι με το μεταλλικό λουκέτο θα έχει και overall καλύτερο (σίγουρα πάντως διαφορετικό) sustain η κιθάρα ε? Δε μου λες αυτό το μπράσο είναι καλό για μεταλ?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου