Προς το περιεχόμενο

Πρώτη Jazz προσπάθεια...


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι εντελώς άσχετος από jazz. Δεν έχω ποτέ ακούσει στη ζωή μου. Τελευταίες μέρες κάτι με έχει πιάσει και ξεκίνησα να ακούω λίγο, και ταυτόχρονα προσπαθώ να παίξω με jazz ύφος. Μέχρι που έγραψα ένα κομμάτι jazz.... και ηρέμησα (ο θεός να το κάμει κομμάτι). Το βάζω στην κατηγορία αυτή, διότι υπάρχουν πολλά λάθη, και σε πολλά σημεία δεν ξέρω καν τι κάνω. Είναι καθαρά αυτοσχεδιαστικό (κιθάρα και μπάσο), ενώ έβαλα και λίγα πλήκτρα για να γίνει κάπως πιο ανθρώπινο.

 

Δεν ξέρω εάν συνεχίσω να ακούω ή ακόμα και να παίζω. Θα δείξει...

 

 

jazz.mp3

 

  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλησω για το πρωτο 1:30 λεπτο γιατι απο εκει κ μετα αυτο που παιζει το μπασο ειναι αστοχο κ δεν μπορω να ακουσω κ τα υπολοιπα οργανα λογω αυτου

 

Αν το swing feel σου ηταν λιγο πιο συνεπες (που για πρωτη προσπαθεια μια χαρα ηταν χαχα) θα μιλαγαμε για... επος. Απιστευτα κολληματικο κ παιχνιδιαρικο. Το timing στο μπασο (κυριως) αλλα κ στα πληκτρα στο θεμα μετα το 30 θελουν λιγο δουλιτσα για να αναδειχτει το συνκοπεσιο. Δηλαδη εκει που μπαινει το θεμα D-C- B- G η B-C μου ακουγονται λιγο πιο straight eights απ'οτι θα πρεπει.

 

Παρολα αυτα το εχω ακουσει ηδη ποσες φορες γιατι ειναι σουπερ απλο κ το τραγουδαω ολη την ωρα. Μπραβο!

  • Ευχαριστώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Πήρες μάσκα, πήρες βατραχοπέδιλα, τον αναπνευστήρα γιατί τον ξέχασες...; 😘

 

Εγώ θα μιλούσα για σωσίβιο πρώτα, γιατί δεν είναι εύκολο να κολυμπήσεις αν δεν πατώνεις στην αρχή, και πας βαθιά.

 

Γιώργο μου, θα πρότεινα να "ψάξεις" λίγο περισσότερο τι και πως*, και να ξαναπροσπαθήσεις.

Μου φαίνεται σαν ένα αμάλγαμα τυχαιότητας, με μια προσπάθεια προσομοίωσης jazz αισθητικής.

Πάρτα ένα ένα, και αργά, να τα καταλαβαίνεις πρώτα, και μετά να τα προσπαθείς.

 

Υπάρχει παρ' όλα αυτά μια μελωδική (όχι όμως και ρυθμική) συνέπεια στο εγχείρημα, και αν μάθεις πώς να την χειρίζεσαι σε ένα ανάλογο περιβάλλον, νομίζω ότι θα τα καταφέρεις να είναι αρκετά πειστικό το αποτέλεσμα.

 

* Πώς (και τι) παίζει το μπασοτύμπανο

  Πώς (τι, πότε, γιατί, κλπ) παίζει η κιθάρα και τα πλήκτρα

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'στε καλά ωρε παλικάρια! Για το σωσίβιο και λίγα λες. Το βασικό μου πρόβλημα ήταν ότι δεν ξέρω τι πρέπει να παίζω, ούτε πότε (μέσα στο μετρο) θα παίξω το κάθε τι. Γι' αυτό όλα έπεσαν το ένα πάνω στο αλλο. Επίσης, το γρηγορο μέρος είναι μια εικόνα της αντίληψης που έχω για την τζαζ. Την ακούω και νομίζω πως ο καθένας παίζει ο,τι του κατέβει. Ε, αυτό έκανα και εγώ...😄

 

Θα κάνω αυτό που πρότεινε ο dim, δηλαδή να γράψω κάτι ροκ ή μπλουζ, και να βάλω μέσα κάποιες τζαζ πινελιές, ή ένα μικρό τζαζ μέρος. Θα πάει καλύτερα έτσι η δουλειά....

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Θα κάνω αυτό που πρότεινε ο dim, δηλαδή να γράψω κάτι ροκ ή μπλουζ, και να βάλω μέσα κάποιες τζαζ πινελιές, ή ένα μικρό τζαζ μέρος. Θα πάει καλύτερα έτσι η δουλειά....

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε, θα πρότεινα να ασχοληθείς λίγο να καταλάβεις την λογική πίσω από όλα αυτά.

Τα υπόλοιπα θα έρθουν μετά πιο εύκολα και φυσιολογικά, αν καταλάβεις την λογική από πίσω.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εγώ θα μιλούσα για σωσίβιο πρώτα, γιατί δεν είναι εύκολο να κολυμπήσεις αν δεν πατώνεις στην αρχή, και πας βαθιά.

 

Γιώργο μου, θα πρότεινα να "ψάξεις" λίγο περισσότερο τι και πως*, και να ξαναπροσπαθήσεις.

Μου φαίνεται σαν ένα αμάλγαμα τυχαιότητας, με μια προσπάθεια προσομοίωσης jazz αισθητικής.

Πάρτα ένα ένα, και αργά, να τα καταλαβαίνεις πρώτα, και μετά να τα προσπαθείς.

 

Υπάρχει παρ' όλα αυτά μια μελωδική (όχι όμως και ρυθμική) συνέπεια στο εγχείρημα, και αν μάθεις πώς να την χειρίζεσαι σε ένα ανάλογο περιβάλλον, νομίζω ότι θα τα καταφέρεις να είναι αρκετά πειστικό το αποτέλεσμα.

 

* Πώς (και τι) παίζει το μπασοτύμπανο

  Πώς (τι, πότε, γιατί, κλπ) παίζει η κιθάρα και τα πλήκτρα

Επιμενω πως το θεμα απο το 0:30 κ μετα ειναι σουπερ. Οχι σαν τζαζ κομματι, σαν ενα ομορφο, απλο κ παιχνιδιαρικο θεμα. Ρυθμικα δεν ειναι καλο. Αλλα αν το κρινεις σαν συνθεση μπορει ανετα να το κρατησει κ οταν το ψαξει λιγο παιχτικα οπως του προτεινεις κ εσυ να επιστρεψει κ... να του φερθει καλυτερα.

 

Γενικα εγω με το που το ακουσα δε το εκρινα ουτε σα ν'ακουω τζαζ κομματι, ουτε σα ν'ακουω τζαζ παιχτη. Ρυθμικα ειναι τοσο προφανες αυτο που δε μπηκα καν στη διαδικασια αυτη. Ομως κατευθειαν μου εκανε εντυπωση πως σαν θεμα εχει νοημα κ ειναι κ ωραιο. Πχ αν ειχε αλλον αερα ρυθμικα κ παιχτικα ανετα στεκει σαν jingle. Κ δε το θεωρω υποτιμητικο αυτο για πρωτη προσπαθεια.

Τωρα απο το 1:30 κ μετα ειναι αστοχο τελειως οπως ειπα.

 

Παιχτικα ισχυουν ολα οσα λες, αλλα θεωρησα πως ηθελε να κρινουμε το θεμα κ οχι το παιξιμο κ πως σε αλλη περιπτωση θα ανεβαζε πχ ενα take πανω απο ενα standard η παιξιμο πανω απο καποια changes κ backing track. Επειδη λοιπον ετσι το ακουσα (σαν jingle οπως ανεφερα κ πιο πανω) αγνοησα τα ρυθμικα κ παιχτκα .. ατοπηματα κ ξαναδηλωνω πως η μελωδιουλα αυτη τα σπαει.. 😀

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billaraskats27 είπε

Αλλα αν το κρινεις σαν συνθεση μπορει ανετα να το κρατησει κ οταν το ψαξει λιγο παιχτικα οπως του προτεινεις κ εσυ να επιστρεψει κ... να του φερθει καλυτερα.

 

 

 

Αυτό ακριβώς εννοούσα!

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Γιώργο μου, θα πρότεινα να "ψάξεις" λίγο περισσότερο τι και πως*, και να ξαναπροσπαθήσεις.

 

το σβήσεις

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λέει και sarotseN, θα το σβήσω (το γρήγορο μέρος), και θα κρατήσω τύμπανα και πλήκτρα που είναι η βασικη μελωδία, ώστε να χτίσω επάνω. Θα ξαναγραψω μπάσο, εάν καταφέρω να φανταστώ κάνα ριφ που να ταιριάζει, και στο τέλος λίγη απλή κιθάρα. Θα κάνω μια μικρή έρευνα περι swing, και θα προσπαθήσω να γκρουβαρω καλύτερα. Όπου κολλήσω, εδώ είμαστε...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου