Προς το περιεχόμενο

Πρώτη Jazz προσπάθεια...


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

 Χρειάζεται μελέτη και ανάλυση, πρώτ' απ' ολα. Εγώ απλά, είμαι βιαστικος, ως συνήθως...

 

δεν κάνεις μελέτη, δεν αναλύεις, είσαι βιαστικός, δεν κάνεις μελέτη, δεν αναλύεις, είσαι βιαστικός, είσαι βιαστικός...

 

Θα στο ξαναπώ, σου λείπει μπόλικη τζαζ παιδεία. Ακούσματα.

Το ότι, έκανες μια τεράστια πρόοδο τα τελευταία 2-3 χρόνια οφείλεται στο ότι ΕΙΧΕΣ ακούσματα ροκ και τα εμπλούτισες.

Με τη τζαζ δεν είναι το ίδιο. Χρειάζεσαι πολύ υπόβαθρο. 

 

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Και δεν είχες την περιέργεια να μπεις στο tube να ακούσεις τίποτε άλλο?

 

Όχι. Καμία. Βέβαια, δεν μπαίνω να ακούσω τίποτα. Ούτε ροκ. Μόνο παίζω, πλέον, δεν ακούω μουσική. Ακούω τη μουσική στο κεφάλι μου και θέλω να την βγάζω από εκεί μέσα, με το να παίζω.

 

Ξέρω ότι θα πρέπει να ακούσω, για να μπορώ να αναπαραγω κάτι, αλλά I can't help it....

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν κάνεις μελέτη, δεν αναλύεις, είσαι βιαστικός, δεν κάνεις μελέτη, δεν αναλύεις, είσαι βιαστικός, είσαι βιαστικός...

 

Θα στο ξαναπώ, σου λείπει μπόλικη τζαζ παιδεία. Ακούσματα.

Το ότι, έκανες μια τεράστια πρόοδο τα τελευταία 2-3 χρόνια οφείλεται στο ότι ΕΙΧΕΣ ακούσματα ροκ και τα εμπλούτισες.

Με τη τζαζ δεν είναι το ίδιο. Χρειάζεσαι πολύ υπόβαθρο. 

 

 

Συμφωνώ 100% 

Βέβαια, δεν μπορώ να με πιέσω. Πειραματίζομαι συνεχώς.

Πριν λίγες μέρες πειραματιζομουν με bossa nova ενορχηστρωση στην κλασική κιθάρα.

Αύριο μπορεί να γραφω τραπ 😁

 

Σίγουρο είναι ότι ξεκίνησα μαθήματα με κατεύθυνση προς τζαζ δρόμους και θα συνεχίσω. Έχω τον Robben Ford στο νου, όπου παίζει μπλουζ με τζαζ γεύση.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Όχι. Καμία. Βέβαια, δεν μπαίνω να ακούσω τίποτα. Ούτε ροκ. Μόνο παίζω, πλέον, δεν ακούω μουσική. Ακούω τη μουσική στο κεφάλι μου και θέλω να την βγάζω από εκεί μέσα, με το να παίζω.

δεν γίνεται αν δεν ακούς. 

Δεν μπορείς να μπείς σε κάποιο ιδίωμα αν δεν το ακούς.

 

9 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Σίγουρο είναι ότι ξεκίνησα μαθήματα με κατεύθυνση προς τζαζ δρόμους και θα συνεχίσω. Έχω τον Robben Ford στο νου, όπου παίζει μπλουζ με τζαζ γεύση.

 

 

μ αρέσει που ξεκινάς από τα εύκολα....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Σίγουρο είναι ότι ξεκίνησα μαθήματα με κατεύθυνση προς τζαζ δρόμους και θα συνεχίσω. Έχω τον Robben Ford στο νου, όπου παίζει μπλουζ με τζαζ γεύση.

 

 

Έχεις ξεκινήσει πολύ σωστά κατά την γνώμη μου.

Και λόγω μαθημάτων, αλλά και λόγω στόχου.

Είναι σίγουρα το πρώτο και ευκολότερο (για κάποιον που ακούει/παίζει blues/rock) βήμα να μπεις σ΄ αυτό τον χώρο.

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως για εμένα η τζαζ είναι εύκολη (μην γελάτε🤣  εγώ έτσι νιώθω για εμένα🚀)  να την γράψω, να την σκεφτώ.  Την καταλαβαίνω.

 Να την παίξω δυσκολεύομαι αλλά άμα γράφεις μέτρο μέτρο.........................😃

 Άμα έχεις σκοπό να εκπαιδευτείς ξεκίνα να μελετάς λίγο κάποια jazz progression και πάνω σε αυτά προσάρμοσε τις μελωδίες σου και αυτό πιο πολύ, πρόσεξε τα ρυθμικά σου και προσάρμοσε εκεί την ενορχήστρωση, μελέτα λίγο τι περιλαμβάνει συνήθως η τζαζ ενορχήστρωση και μετά θα είσαι μια χαρά.

 Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο.

 Και το βασικότερο όπως ειπώθηκε και ισχύει για κάθε είδος μουσικής, πολύ άκουσμα, λιώσε να ακούς.

 Αν πιάνει το αυτί τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα.

 χαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

και μετά θα είσαι μια χαρά.

 

μετά από καμια δεκαριά χρόνια.

χ αχαχαχαχαχαχαχα🤣

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι με την αφέλεια που με διακρίνει, αναρωτιέμαι....

 Αφού δεν ακούς (δεν αγαπάς...) αυτή τη μουσική, γιατί θες να την παίξεις;

Θα μου πεις "για να διευρύνω τους ορίζοντες μου στην κιθάρα" .... όμως στην μουσική που ακούς, σου αρέσει και είσαι εξοικειωμένος με αυτήν υπάρχουν πολλά πράγματα ακόμη να ανακαλύψεις.. 

 Εάν είναι το χόμπι μας να γίνει αγγαρεία (εντάξει βαριά λέξη, αλλά επειδή πέρασα αυτό που περνάς τώρα είναι η κατάλληλη), το χάσαμε το παιχνίδι πατριώτη...

My..

220px-2_eurocent_common_1999.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2-5-1. Αυτό είναι μακράν το πιο χρήσιμο βίντεο για εισαγωγή στη τζαζ. Η τζάζ ειναι ακόρντα και οι λειτουργίες τους, δηλαδή το πως οδηγεί το ένα στο άλλο. Προσωπικά μου αρέσει η "παραδοσιακή" τζαζ, με vocals και μέχρι το 50-60, πριν αναλάβουν οι κιθαρίστες να την κάνουν αυτό το πράμα που δεν ακούγεται και μοιάζει σαν να παίζουν ολοι στην τύχη.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Εγώ πάλι με την αφέλεια που με διακρίνει, αναρωτιέμαι....

 Αφού δεν ακούς (δεν αγαπάς...) αυτή τη μουσική, γιατί θες να την παίξεις;

 

Δεν ακούω τίποτα, έτσι και αλλιώς. Δεν σημαίνει ότι δεν αγαπώ τίποτα. Ακουγα παλαιότερα. Και τα ακουσματα μου εχουν μείνει. Και η μουσική που παίζω είναι βασισμένη σε αυτά.

Και από τζαζ μου έχουν μείνει καποιοι ήχοι στο μυαλό. Το βρίσκω ενδιαφέρον και θέλω να μπορώ να παίξω με τον τρόπο αυτόν. Κάποια στιγμή θα τα καταφέρω. Βέβαια, άλλο το να παίξω τζαζ κιθάρα, και άλλο το να συνθέσω παίζοντας αρκετά όργανα...

1 λεπτό πριν, JimmyPap είπε

πριν αναλάβουν οι κιθαρίστες να την κάνουν αυτό το πράμα που δεν ακούγεται και μοιάζει σαν να παίζουν ολοι στην τύχη.

 

Αυτον το ήχο είχα στο νου και γιαυτο δεν μου άρεσε ποτέ να ακούω τζαζ. Το θεωρώ ακαταλαβιστικο.

 

Προσφατα, ανακάλυψα το πιο ολντσκουλ με τα φωνητικά και τις ωραίες μελωδιες και μου κίνησε πάλι το ενδιαφέρον.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

πριν αναλάβουν οι κιθαρίστες να την κάνουν αυτό το πράμα που δεν ακούγεται και μοιάζει σαν να παίζουν ολοι στην τύχη.

 

 

Δηλαδή?

Ποιο είναι αυτό το πράγμα?

Οι κιθαρίστες το έκαναν?

Για δώσε παραδείγματα γιατί δεν σε πιάνω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Δεν ακούω τίποτα, έτσι και αλλιώς. Δεν σημαίνει ότι δεν αγαπώ τίποτα. Ακουγα παλαιότερα. Και τα ακουσματα μου εχουν μείνει.

Εγώ στη θέση σου για έπαιρνα πιο μελωδικές jazz ιδεες θα άκουγα μουσική του 60 από αμερικάνικες τηλεοπτικές σειρές της εποχής. Έχουν πολύ ωραία θέματα για να πάρεις ιδέες αρμονίας και μελωδίας.

 Εγώ το ονομάζω  αυτό το είδος, jazz φανφάρα, όχι για να το κοροϊδέψω αλλά επειδή έχει πολύ πνευστό ή και vocals που βοηθάνε το μυαλό ακουστικά να ξεκολλήσει και να καταλάβει τα patterns.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου