Προς το περιεχόμενο

Πρώτη Jazz προσπάθεια...


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχει θέματα χρόνου και άλλα θέματα, σαν ιδέα όμως δεν είναι άσχημη. έχει προοπτική.

 Μια γενική μου παρατήρηση, κυρίως στα όγδοα, τρίηχα κλπ αν "φρασάρεις" εκτός ρυθμού/ρυθμικών αξιών το οικοδόμημα καταρρέει.

  • Ευχαριστώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα του κομματιού είναι όμορφο.

Επαναλαμβάνω δεν ξέρω αν τα τύμπανα τα χτυπας εσύ.

Αν ναι, βρές κάτι έτοιμο. Θα πάει καλύτερα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

.

Για να σταθεί ρυθμικά το σύνολο θα πρέπει όταν μετράς να τονίζεις το 2 και όχι το 1.

 

 

Ποια όργανα θα πρέπει να τονίζω στο 2? 

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

το θέμα του κομματιού είναι όμορφο.

Επαναλαμβάνω δεν ξέρω αν τα τύμπανα τα χτυπας εσύ.

Αν ναι, βρές κάτι έτοιμο. Θα πάει καλύτερα.

 

Τα τύμπανα είναι έτοιμα, από ΕΖ2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο, πόσταρέ μου σε παρακαλώ ένα από τα κομμάτια που ακούς σαν παράδειγμα για να καταλάβω σε ποια jazz αναφέρεσαι, και να μπορέσω να γίνω πιο συγκεκριμένος.

 

Από εκεί και πέρα να σου τι θα έκανα εγώ για αρχή.

Θα έπαιρνα μέρη αντιπροσωπευτικών κομματιών που που αρέσουν, και θα προσπαθούσα ...

1. Να καταλάβω την λογική, μέσα από την ανάλυσή τους.

2. Να μιμηθώ τον τρόπο που παίζουν, αναπαράγοντας μικρές μουσικές φράσεις όσο το δυνατόν πιστότερα.

3. Μετά από τα παραπάνω (όταν τα έχεις κάνει σχετικά αρκετά για κάποιο διάστημα), θα προσπαθούσα να αντικαταστήσω ....

  α. κάποιες νότες κάθε φράσης με κάποιες άλλες (στην αρχή εκ του ασφαλούς, να ξέρω δηλαδή ότι ταιριάζουν, αλλά σταδιακά με πειραμματισμό να διαπιστώσω αν κάποιες δε ταιριάζουν) με όλα τα υπόλοιπα ίδια

  β. κάποια ρυθμικά μοτίβα με κάποια άλλα (πχ 8α με τρίηχα και το ανάποδο, 16α με 8α και το ανάποδο).

 

4. Επόμενο βήμα η ενασχόληση με τα εργαλεία (κλίμακες ακκόρντα, αρπέτζιος, κλπ) αλλά πάντα μέσα στα πλαίσια των ανωτέρω προδιαγραφών.

 

Mimic, analyze, compehend, learn, interact, improvise, interact, improvise, interact.

 

Τάδε έφη ΦΑΣΙΟΝ (2021)

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
15 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Ποια όργανα θα πρέπει να τονίζω στο 2? 

 

Τα τύμπανα είναι έτοιμα, από ΕΖ2

Τα τύμπανα παίζουν σωστά μιας κι είναι έτοιμα. Το μπάσο πατάει όμως στο 1 και θα πρέπει να παίξει πάνω τους.

Αυτή την ρυθμική αγωγή θα έχεις σε ότι όργανο παίζεις. Θα το καταλάβεις αν δεν κρατάς χρόνο στο πόδι με 4α αλλά σε μισά.

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά Στρατό!

 

Δεν γνωρίζω κανένα κομμάτι. Λίγο στο ράδιο άκουσα τελευταίες μέρες και με επηρρεασε. Μου ήρθε "έμπνευση" και είπα να δοκιμάσω να δω τι μπορώ να κανω. Τιποτα παραπανω (2-3 ώρες ασχολήθηκα). Χρειάζεται μελέτη και ανάλυση, πρώτ' απ' ολα. Εγώ απλά, είμαι βιαστικος, ως συνήθως...

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Τα τύμπανα είναι έτοιμα, από ΕΖ2

τότε τα χαλάει το μπάσο

 

τα ίδια λέμε με το Γιάννη

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Yannis Methenitis είπε

Τα τύμπανα παίζουν σωστά μιας κι είναι έτοιμα. Το μπάσο πατάει όμως στο 1 και θα πρέπει να παίξει πάνω τους.

Αυτή την ρυθμική αγωγή θα έχεις σε ότι όργανο παίζεις. Θα το καταλάβεις αν δεν κρατάς χρόνο στο πόδι με 4α αλλά σε μισά.

 

Θα το δοκιμασω

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Δεν γνωρίζω κανένα κομμάτι. Λίγο στο ράδιο άκουσα τελευταίες μέρες και με επηρρεασε.

 

 

Και δεν είχες την περιέργεια να μπεις στο tube να ακούσεις τίποτε άλλο?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου