Προς το περιεχόμενο

Όχι άλλο κάρβουνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον πριν ξεκινησω αυτο το θεμα θελω να διευκρινισω οτι δεν εκπροσωπο κανεναν Ελληνα εμπορο και ουτε θελω να κανω διαφημηση. Απλα θελω να παραθεσω τα αποτελεσματα μιας "ερευνας αγορας". Νομιζω οτι οι πολυαγαπημενοι μας Ελληνες εμποροι αρχιζουν να συμορφωνονται. Παρακατω καποιες τιμες συγκρισεις με Ελληνα μαγαζατορα και thomann.

 

Fender American Standard, Thmn 949+23 μεταφ.=972, Eλλαδα 1299 - 20% εκπτωση μετρητοις = 1029.

Vox tonelab Se, Thomn 549 + 23 Μεταφ. = 572, Ελλαδα 530 - 15% εκπτωση μετρητοις = 450

Fender Hot Rod Deville, Thom 925 + 23 μεταφ = 948, Ελλαδα 1285 - 20% εκπτωση μετρητοις = 1028

Gallien Krueger 400rb/115 Thoman 895 + 56 μεταφ.(Ειναι πανω απο 20 κιλα) = 949, Ελλαδα 900 ευρω χωρις εκπτωση. Ετσι λοιπον καλο ειναι να μην κοιταμε τις μονο τις τιμες στα site των αντιπροσωπων αλλα να εχουμε στο νου οτι στις τιμες μετρητοις παντα παιζει μια εκπτωση 15 η μερικες φορες και 20%. Καποια πραγματα μπορει να βγαινουν λιγο ακριβοτερα αλλα οταν μιλαμε για μια διαφορα της ταξεως των 50 ευρω, νομιζω οτι πρεπει να σκεφτουμε το γεγονος οτι μια παραγγελια απο εξω κανει καποιες μερες να ερθει, ιδικα εαν ειμαστε απο επαρχια. Σιγουρα δεν ειναι για ολα τα προιοντα ετσι, υπαρχουν προιοντα που οι εδω τα παραφουσκωνουν αλλα υπαρχουν και αρκετα που ειναι σε λογικες τιμες, "Ευρωπαικες". Και εγω προσωπικα οταν ψωνιζω απο εδω προτιμω να αποφευγω τους αντιπροσωπους πχ Στολλας, Βοn Studio, Zozef και να πηγαινω σε retailers που παντα μπορεις να πετυχεις καλυτερες τιμες και καλυτερα παζαρια και στρογγυλοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστά μιλάει ο fleamail,και αν κάτι δεν σου βγει καλό ξέρεις που να πας να βάλεις τις φωνές(άλλο να ρίχνεις μπινελίκια στην γλώσσα μας,οχι οτι πετυχαίνεις πάντα κάτι βέβαια).κοιτάς –διαλέγεις –ακούς -παζαρεύεσαι-αγοράζεις το παίρνεις και φεύγεις το δοκιμάζεις σπίτι σου ,όλα real time και την ίδια μέρα .καλός ο Θωμάς(thomann)αλλά με καλή ερευνά προηγουμένως και σε κάποια προϊόντα...πχ.soundcraft compact 4=144+23 μεταφορικα = 167 από thomann-155 από bon studio με φπα,το παίρνεις και φεύγεις την ίδια μέρα.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και αν κάτι δεν σου βγει καλό ξέρεις που να πας να βάλεις τις φωνές ...

 

Δεν μου έχει τύχει, αλλα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν κάτι είναι ελλατωματικό στο Thomman θα μου το αλλάξουν άμεσα, ενω οι εδω αντιπρόσωποι ... ίσως να με "δυσκολέψουν" ή να "μη με πιστέψουν".

 

Τωρα για το θέμα της εκπτωσης ... εγω θα προτιμούσα μια τελική τιμη με ΦΠΑ, όπως στο σουπερμαρκετ. Ουτε παζάρια, ουτε παρακάλια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα για το θέμα της εκπτωσης ... εγω θα προτιμούσα μια τελική τιμη με ΦΠΑ' date=' όπως στο σουπερμαρκετ. Ουτε παζάρια, ουτε παρακάλια ...[/quote']

 

 

Σ' αυτό συμφωνώ!Κοιτάς στη βιτρίνα,βλέπεις τιμή,αποφασίζεις.Όχι σούξου-μούξου και ιστορίες....

 

 

Πάντως ένα ακόμα έξοδο που πρέπει να υπολογιστεί για αγορές από τον thomann είναι αυτό του εμβάσματος (περίπου 20 ευρώ) γιαόσους δεν έχουν ή δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν πιστωτική κάρτα.

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρώ άτιμο να μην αναφέρουν φπα. εξάλλου δεν είναι δικά τους χρήματα αυτά .ανάλογος την πολιτική του καθενός .όταν πληρώνεις μετρητοίς δεν παρακαλάς ,απαιτείς καλύτερη τιμή .απτήν άλλη δεν είναι και τόσο δίκαιο-τίμιο να δοκιμάζεις τα προϊόντα στα μαγαζιά της Ελλάδας και να τα παραγγέλνεις από έξω .

χρειάζεται μεγάλη υπομονή μέχρι να σου έρθει το προϊών αν παραγγείλεις απ'εξω και αν κάτι είναι ελαττωματικό ,ναι μεν θα στο αλλάξουν αλλά θα τραβήξει χρονικά αυτή η διαδικασία έστω και αν φταίει το ταχυδρομείο μόνο ,η ταλαιπωρία θα υπάρξει .δεν έχει τύχει να ψωνίσω κάτι ελαττωματικό ποτέ(να μην ήταν αυτό που περίμενα έχει τύχει φυσικά)εκτός απτών υπολογιστή μου που είχε πρόβλημα στο σκληρό και ομολογώ πως των αντικατέστησαν χωρίς μα-μου αμέσως και το πήρα έτοιμο την επόμενη μέρα .η αγορά αυτή έγινε από Ελλάδα από γνωστό κατάστημα της στουρνάρη,

Με προσοχή παιδιά τα χρήματα μας έξω .δεν αντέχει η χώρα….

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου έχει τύχει, αλλα είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν κάτι είναι ελλατωματικό στο Thomman θα μου το αλλάξουν άμεσα, ενω οι εδω αντιπρόσωποι ... ίσως να με "δυσκολέψουν" ή να "μη με πιστέψουν".

 

Τωρα για το θέμα της εκπτωσης ... εγω θα προτιμούσα μια τελική τιμη με ΦΠΑ, όπως στο σουπερμαρκετ. Ουτε παζάρια, ουτε παρακάλια ...

 

 

έχει δίκιο φίλος...

 

 

εχω παραγγείλει το Yamaha CS6x από Thomman στα 900 ευρώ

 

Τιμή Νάκα για μοντέλο που έχει μείνει στοκ και έχει περάσει επισκευή από ζημιά κατά μεταφορά ήταν 1200 ευρώ..

 

Οι γερμανοί σε περίππτωση ζημιάς υπόσχονται 4 βδομάδες full refund...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ένα ακόμα έξοδο που πρέπει να υπολογιστεί για αγορές από τον thomann είναι αυτό του εμβάσματος (περίπου 20 ευρώ) γιαόσους δεν έχουν ή δεν θέλουν να χρησιμοποιήσουν πιστωτική κάρτα.

 

Μπορεί κανείς να πάει να αγοράσει debit card visa απο την τράπεζα και να κάνει τις αγορές του χωρίς φόβο. Δεν είναι πιστωτική κάρτα αλλα φορτωμένη με ένα ποσό και μπορεί κανείς να την χρησιμοποιήσει μέχρι να εξαντληθεί το ποσό που έχει μέσα. Δεν γνωρίζω αν έχει καποια εξτρα χρέωση ούτε ποιες τράπεζες την εκδίδουν, αλλα είναι κάτι ευκολο να βρεθεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο που πρέπει να έχετε πλέον υπόψη: για τα μαγαζιά, είτε μετρητοίς αγοράσετε είτε με πιστωτική κάρτα είναι ένα και το αυτό. Στην περίπτωση της πιστωτικής, το μαγαζί παίρνει απευθείας ολόκληρο το ποσό από την συμβεβλημένη τράπεζα και από εκεί και πέρα είναι θέμα τράπεζας (οι τόκοι πάνε στην τράπεζα δηλαδή). Μη νομίζετε δηλαδή ότι "εγώ ρε φίλε σου τα δίνω ντούκου και επιτόπου όλα τα λεφτά, κόψε μου κάτι". Και με την πιστωτική σας το ίδιο του κάνετε.

 

Παλαιότερα που δεν υπήρχε η ευκολία με τις κάρτες, είχε νόημα για το μαγαζί η έκπτωση στα μετρητά. Τώρα, δεν υπάρχει καμμία απολύτως διαφορά (για το μαγαζί).

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα λένε οι έμποροι για να τους λυπηθούμε :wink: καμμια τράπεζα δεν χρεώνει προμήθεια στους εμπόρους,δεν χρειάζεται άλλωστε μια και "γδύνει " τους κατόχους των πιστωτικών που δεν εξοφλούν όλο το ποσό που χρωστάνε με το ασύληπτο επιτόκιο που χρεώνει κάθε μήνα...

για τη valeur εχεις δίκιο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου