Προς το περιεχόμενο

Όχι άλλο κάρβουνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσο για τιμες fixed με φπα' date=' που ζητησε ο γερασιμος, αυτο δεν ειναι πρακτικα εφικτο διοτι υπαρχουν διαφορες κατηγοριες ανθρωπων που δεν πληρωνουν φπα, ή δεν τους νιαζει το φπα διοτι δεν ειναι οι τελικοι αγοραστες, ή πληρωνουν λιγοτερο απο 18%.[/quote']

 

Όχι ο Γεράσιμος, ο Angelos :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έλεος, η δουλειά μου είναι . Να σκανάρω ένα εκκαθαριστικό να στο στείλω με mail;

 

ακόμα λοιπόν μια παγκόσμια προτοτυπία στην ΑΠΑΤΗ απο τις Ελληνικές τράπεζες (πουθενα στον κόσμο,τουλάχιστον στις χωρες που εχω ζήσει) δεν κρατάνε τέτοια προμηθεια οι "καρτες",αλλα βεβαια και πουθενα στον κόσμο δεν χρεώνουν & τετοια απαράδεκτα επιτόκια :(

 

α,ρε Ελλάδα ΠΡΩΤΗ και στις τραπεζικές κομπίνες... :cry:

 

(βεβαια αυτό δεν θα με κανει να ψωνίζω απο εδω,Θωμας & πάλι Θωμάς! :wink: ) (για να μην αναφερθω σε αγορες απο ΗΠΑ....που συμφέρουν ακόμα και αν σε "πιάσουν" στο τελωνειο,πραγμα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ σπάνιο...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγα και καλα :wink:

 

1 ευρω= 1,37 δολλαρια (και σαν οικονομολόγος σου ΕΓΓΥΩΜΑΙ ότι θα γίνει 1 ευρω= 1,45 με 1,5 δολλάρια μέχρι τελος του χρονου)

 

βαλε και 30 με 120 δολλάρια για μεταφορικά για οτιδήποτε απο πεταλάκι μεχρι κιθάρα με US POST OFFICE EXPRESS MAIL SERVICE (κανει εγγυημενα 3-4 μερες και σου ερχεται σπίτι σου)

 

τωρα τα του τελωνείου

 

ΤΟ "ΚΛΕΙΔΙ" ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ AΠO USA ΜΕ US POST OFFICE GLOBAL EXPRESS MAIL SERVICE KAI OXI FEDEX η UPS!!

 

 

αν στο στείλει ιδιώτης τον βαζεις και δηλώνει αξια 50 δολλαρια και δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις φόρο (το δεμα φτανει στη Γερμανια(μια & τα Αμερικάνικα ταχυδρομεία σταμάτησαν εδω και 1 χρονο να συνεργάζονται με τα ελληνικά στα δεματα & τα στελνουν ολα σε ιδιωτική εταιρεία στη Γερμανια για distribution) απο όπου και περνάει τελωνείο και σιγα μη κάτσει να σκάσει ο Γερμανος τελωνειακός για το διαφυγόντα ΦΠΑ της Ελλάδας :D ) και ανοίξει το δεμα)

Mετα το δεμα ερχεται Ελλάδα σαν κανονικη εισαγωγη απο Γερμανια και σου παραδείδεται σπιτι σου απο την ACS χωρις άλλες επιβαρύνσεις,..

 

αν τωρα ψωνισεις απο μαγαζί τοτε δεν μπορείς να αποφύγεις το τιμολόγιο αλλα και να το "πιάσουν" στο Γερμανικο τελωνείο (που μαλλον θα σκυλοβαρεθούν πάλι..) θα πληρώσεις φορο & δασμο ως εξης

 

((αξια προιοντος+μεταφορικα) χ 3,5 % δασμο εισαγωγης) χ 18% ΦΠΑ

 

Κανε τους υπολογισμούς σου και αποφάσισε... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν λιγους μηνες αγορασα μια καρτα ηχου απο USA

η τιμη της ηταν χαμηλοτερη (-170 EURO) απο οποιοδηποτε EU online store.

 

μιλησα μαλιστα και με τον αποστολεα και του ειπα "MARK IT AS GIFT" στειλτω ως δωρο.οταν ηρθε ομως εδω ελλαδα η καρτα...με παιρνει μια καρι*λα τηλεφωνο και μου λει...150 Ευρω ΦΟΡΟΣ....μα μια καρτα ηχου λεω ειναι και ειναι δωρο.....κ μου λει οτι εχει αγοραστικη αξια (απο τον αποστολεα) 250US DOLLARS + υπαρχει μια στανταρντ ταριφα καπου 100-120 Ε + το 18%...τα πληρωσα τι να εκανα...παλι φτηνοτερη μου βγηκε κατα 20Ε...σιγα τα λαχανα θα μου πεις.

 

αλλα ρωτησα και μου ειπε ενας φιλος οτι αν εβαζε αξια δεματος, ο αποστολεας, κατω απο 100Ε τοτε δε θα πληρωνα φορο.

 

ετσι ειναι....???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτο και πρεπει να βαζει αγοραστικη αξία 50 δολλάρια,οτι ειναι πάνω απο 50-100 δολλάρια φορολογείται..

αυτο βέβαια μπορεί να γίνει μόνο αν αγοράσεις απο ΙΔΙΩΤΗ (απο διάφορα φόρουμ,το Harmony Central και το ebay) αν αγοράσεις απο μαγαζί ΔΕΝ μπορουν να εκδωσουν "ψευτικο" τιμολόγιο και ετσι μάλλον θα φορολογηθείς

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα λεμε στο καταστημα να γραψει πως ειναι δωρο πανω στο δεμα η πως στοιχιζει 50 ευρω?superfunk μηπως εννοεις + και οχι χ στα νουμερα που λες?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα λεμε στο καταστημα να γραψει πως ειναι δωρο πανω στο δεμα η πως στοιχιζει 50 ευρω?superfunk μηπως εννοεις + και οχι χ στα νουμερα που λες?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα λεμε στο καταστημα να γραψει πως ειναι δωρο πανω στο δεμα η πως στοιχιζει 50 ευρω?superfunk μηπως εννοεις + και οχι χ στα νουμερα που λες?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου