Προς το περιεχόμενο

Συνδεση 2 midi controllers σε ενα DAW με ταυτοχρονη χρηση 2 διαοφ


Dimigo88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρηιμοποιω cubase 5 για live αλλα και για home recording. Το παραπονο μου ειναι οτιο δεν μπορω να εχω συνδεμενα 2 midi controllers  και να παιζει το καθε ενα με διαφορετικο VST.

Θα μου ηταν μεγαλυ χαρα να περασω αυτο το εμποδιο.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται εύκολα εφόσον το midi interface που χρησιμοποιείς έχει2 εισόδους (midi in ).

Συνδέεις τον κάθε controller σε μία είσοδο, και κατόπιν επιλέγεις απο το cubase στο κάθε midi channel άρα και στο κάθε διαφορετικό vst instrument διαφορετικό midi input.

Π.χ. midisport in A & midisport in B.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γίνεται εύκολα εφόσον το midi interface που χρησιμοποιείς έχει2 εισόδους (midi in ).Συνδέεις τον κάθε controller σε μία είσοδο, και κατόπιν επιλέγεις απο το cubase στο κάθε midi channel άρα και στο κάθε διαφορετικό vst instrument διαφορετικό midi input.

Π.χ. midisport in A & midisport in B.

 

Σωστός. Και να μην έχει, παίρνεις ένα τέτοιο

http://www.thomann.de/gr/maudio_midisport_uno.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά... μπορείς να χρησιμοποιήσεις κ δεύτερο midi interface. Σε αυτή την περίπτωση επιλέγεις την αντίστοιχη midi είσοδο απο το κανάλι του daw.

Περιορισμός δέν υπάρχει, όσα midi interfaces και να χρησιμοποιείς όσα inputs κι άν έχει το καθένα, το cubase τα "βλέπει" όλα και μπορείς να τα χρησιμοποιείς ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Περιορισμός δέν υπάρχει, όσα midi interfaces και να χρησιμοποιείς όσα inputs κι άν έχει το καθένα, το cubase τα "βλέπει" όλα και μπορείς να τα χρησιμοποιείς ταυτόχρονα.

Βασίλη, νομίζω ότι το cubase sx 2.3 που έχω εγώ φτάνει μέχρι 16 διαφορετικά midi ταυτόχρονα (αν θυμάμαι καλά) , όχι ότι δεν είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LK δουλεύω με το Cubase 5 πια, και δέν θυμάμαι τι έπαιζε με τις παλιότερες εκδόσεις. Ίσως και το 5άρι να βλέπει έως 16 midi inputs, προσωπικά έχω συνδέσει έως και 4 interfaces, το ένα εκ των οποίων είναι 2Χ2, άρα συνολικά 5 inputs. Το πρόγραμμα τις έβλεπε  όλες. Τώρα για την περίπτωση του φίλου μας που ρωτάει εδώ, νομίζω ότι και λιγότερες απο 16 θα του είναι υπεραρκετές  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου