Προς το περιεχόμενο

Γνωμη για distortion


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα παρε το Metal Muff της Electro-Harmonix...Παιζεις τα παντα...Απο θρασοντεθ μεχρι μπλουζ...Και ας το λενε Metal Muff ;D ;D ;D

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν νομιζω πως θα του κάνει ιδιαίτερα το μεταλ μαφ, το έχω το

πετάλι κ ειναι απο τα πιο αγαπημένα μου και το κύριο distortion μου

αλλα δεν είναι για hi gain ήχους, το έχω ξεκοκαλίσει το συγκεκριμενο πετάλι

και έχω καταλήξει πως ταιριάζει σε πιο οργανικούς ήχους και στις σωστές

ρυθμίσεις είναι απο τα λίγα μεταλοπέταλα που αφήνουν την κιθάρα να

αναπνεύσει. Αλλά νομίζω ο φίλος μας χρειάζεται μια πιο πνιχτή σφιχτή παραμόρφωση

για πιο ακραία πράγματα όπου αν θέλει να παίξει κάτι πιο light σε στυλ metallica

κατεβάζει απλώς το morph του metal master k είναι έτοιμος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κιθαρα την εχω κουρδισει πιο χαμηλα αλλα εχω 10αρες χορδες... Δεν θα ειναι πολυ χοντρες οι 11αρες ???

Οσο για το πεταλι πολυ ωραιο αλλα ακριβο ρε φιλε.. Καμια πιο φθηνη λυση;

 

Αφού έχεις ήδη 10αρες δεν είναι και τόσο πρόβλημα οι 11αρες, με την προυπόθεση όμως να κουρδίσεις 1 1/2 τόνο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω πως θα του κάνει ιδιαίτερα το μεταλ μαφ, το έχω το

πετάλι κ ειναι απο τα πιο αγαπημένα μου και το κύριο distortion μου

αλλα δεν είναι για hi gain ήχους, το έχω ξεκοκαλίσει το συγκεκριμενο πετάλι

και έχω καταλήξει πως ταιριάζει σε πιο οργανικούς ήχους και στις σωστές

ρυθμίσεις είναι απο τα λίγα μεταλοπέταλα που αφήνουν την κιθάρα να

αναπνεύσει. Αλλά νομίζω ο φίλος μας χρειάζεται μια πιο πνιχτή σφιχτή παραμόρφωση

για πιο ακραία πράγματα όπου αν θέλει να παίξει κάτι πιο light σε στυλ metallica

κατεβάζει απλώς το morph του metal master k είναι έτοιμος.

Κοιτα...Ισως φταιει ο ενισχυτης σου η να μην σου αρεσει και χαρακτηρας του πεταλιου αλλα και γω με τις καταλληλες ρυθμισεις παιζω θρας, πιο παλιο χεβυ ακομα και γκλαμ και παλιομπλουζιες... Ισως πρεπει να ψαχτεις λιγο περισσοτερο... Ας πουμε τωρα εχω το treble 2 o'clock το mid 9-10 o'clock τα μπασα 12 o'clock και παιζω θρας...Θελει παρα πολυ ψαξιμο αυτο το πεταλι...Παντως φιλε Ανεστη αξιζει μια ''αυτιά'' το πεταλι...Και μετα αποφασιζεις μονος σου...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε μεχρι στιγμης εχουμε το metal muff και το metal master τα οποια και θα παω να ακουσω... καμια αλλη προταση; καμια γνωμη για  το hardwire που αναφερω στην αρχη;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε μεχρι στιγμης εχουμε το metal muff και το metal master τα οποια και θα παω να ακουσω... καμια αλλη προταση; καμια γνωμη για  το hardwire που αναφερω στην αρχη;;

 

Αφού εντελώς λανθασμένα απορρίφθηκε η αλλαγή ενισχυτή εξοικονομώντας χρήματα από την αγορά πεταλιού και από την πώληση του παρόντος...

 

Κάνε μια αναζήτηση σε παλαιότερα θέματα του φόρουμ για heavy distortion πετάλια που ενίοτε "μεταλλίζουν"... υπάρχει άφθονο υλικό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εκπληκτικό πετάλι είναι και το Fullbore Metal της MXR:

http://www.jimdunlop.com/product/m116-fullbore-metal

 

Επίσης, όπως προαναφέρθηκε, ένας δυνατός λαμπάτος με καλό και δυνατό gain θα σου δώσει απίστευτο ήχο. Πολλές "βαριές" μπάντες στηρίζουν εκεί τον ήχο τους και όχι σε πετάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όλα τα παραπάνω...ρίξε μιά ματιά και στο PisdiYAUwot της Emma Electronics. Yπερευέλικτο πετάλι για πολλά και διαφορετικά ακούσματα (hard rock μέχρι extreme metal) και κοστίζει 200 euro. http://www.emmaelectronic.com/products/PisdiYAUwot/PisdiYAUwot.html

 

Ακόμα ένα ωραίο βιντεάκι:

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής αυτός δεν μπορεί να γίνει όσο βόθρος θες  8)

 

Το muff δεν μπορεί να τζιτζικίσει σε επίπεδα slipknot....τίμιο αλλά μουντό για όσα θες.Μόνο του σίγουρα δεν στέκεται.Για boost να το δεις βέβαια.

 

 

ΥΓ Την κιθάρα σου δεν την ξέρω αλλά υποθέτω οτι έχει διπλό στη γέφυρα, ε? Αλλιώς αντίο αρμονικές...ότι πετάλι ενισχυτη κτλ κτλ και να εχεις.

 

Έχω ακούσει στριγκλίσματα zakk wylde από φίλους με single coil.Φιλικά σου λέω ότι πρέπει να δουλέψεις την τεχνική σου.

 

Φίλε ανέστη τα δύο πρώτα που σου γράφω δυστυχώς ισχύουν.Προτάσεις δεν έχω να σου κάνω πολλές γιατί ασχολούμαι με το μπάσο κυρίως αλλά στο search του φόρουμ θα βρεις άπειρα όπως ο βλάδυ σάνδεϊ είπε.  :)

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου