Προς το περιεχόμενο

Τρίξιμο χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες! Ύστερα από λίγο ψάξιμο,κι επειδή μπερδεύτηκα ακόμα περισσότερο σχετικά με το θέμα του τριξίματος των χορδών σε ηλεκτρική κιθάρα, θα ήθελα να ρωτήσω και να μάθω κάποιες παραπάνω πληροφορίες (και να ξεμπερδευτώ!).

Λοιπόν, πριν από κανα μήνα είχα πάει την κιθάρα για service (Καγμάκης, από εκεί που την αγόρασα). Μιλάμε για μια Jackson RR3 προσεγμένη (την προσέχω λίγο καλύτερα από τα μάτια μου :Ρ), για την καθιερωμένη αλλαγή χορδών και ένα ελαφρύ set up. 1 χρόνο αγορασμένη.

Ό,τι ζήτησα μου το κάνανε,αλλά έκαναν και κάτι που δεν το ζήτησα και που δεν ξέρω τι συμβαίνει,γιατί υπάρχει ή οτιδήποτε: οι χορδές τρίζουν! Κάθε φοράω που πατάω τα τάστα οι χορδές τρίζουν πάρα πολύ....Δεν ακούγεται στον ενισχυτή, δεν έχει καμία διαφορά στον ήχο, αλλά τρίζουν παραυτα...Και δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό! Διαβάζοντας καταλαβαίνω ότι έχει χαμηλώσει η απόσταση μεταξύ χορδών και τάστου, που σημαίνει πιο ελαφρύ πάτημα στα τάστα->μικρότερη απόσταση->για μεγαλύτερη ταχύτητα (μπορεί να λέω και αρλούμπες μην βαράτε!) αλλά δεν ξέρω αν είναι όλα καλά ή αν καταστρέφω την κιθάρα μου και δολοφονώ τίποτα άλλο!

Να σημειωθεί ότι παίζω κυρίως metal! Απλά το τρίξημο είναι λιγάκι ενοχλητικό (Γτ κυρίως κάνω ασκήσεις το βράδυ και ακούγεται πολύ άσχημα) αλλά με το που μπει ο ενισχυτής δεν περνάει καθόλου το τρίξιμο στον ήχο! (Μέχρι και live έκανα χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα).

Τα φώτα σας παρακαλώ! Εάν υπάρχει και κάποιο παλιότερα θέμα το οποίο να εξηγεί καλύτερα και τι συμβαίνει,και το οποίο -ο τυφλός- δεν είδα, ευπρόσδεκτο και συγχωρέστε με!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φοράω που πατάω τα τάστα οι χορδές τρίζουν πάρα πολύ....Δεν ακούγεται στον ενισχυτή, δεν έχει καμία διαφορά στον ήχο, αλλά τρίζουν παραυτα...

Μην σε απασχολει..Δεδομενου οτι δεν περνα κατι στον ενισχυτη να εισαι χαρουμενος...δοκιμασε να παιξεις με ποιο ελαφρυ τουσε...τοτε παιζει και να μην τριζουν οι χορδες και εσυ να παιζεις πολυ πιο Up...Θα εκπλαγεις με το τι αποτελεσματα μπορει να φερει ενα καλο σεταρισμα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα το ιδιο προβλημα σε Ibanez RG στην ΜΙ-ΣΙ-ΣΟΛ ανοιχτες χορδες ακομα και στα πατηματα. συνειδητοποιησα οτι αυτες οι 3 χορδες ηταν στραβιες δηλαδη ηταν ζικ ζακ σαν φυδι.. παρατηρησε το μηπως σε βοηθησει καλη τυχη!  :)

 

υ.γ. σε εμενα δεν τασταρανε απλα τριζανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην σε απασχολει..Δεδομενου οτι δεν περνα κατι στον ενισχυτη να εισαι χαρουμενος...δοκιμασε να παιξεις με ποιο ελαφρυ τουσε...τοτε παιζει και να μην τριζουν οι χορδες και εσυ να παιζεις πολυ πιο Up...Θα εκπλαγεις με το τι αποτελεσματα μπορει να φερει ενα καλο σεταρισμα...

 

δοκίμασα να παίξω λίγο πιο χαλάρα, πρέπει να το συνηθίσω λίγο lol όντως με λίγο πιο ελαφρύ παίξιμο δεν τρίζει καθόλου και δεν το περίμενα!και απ'ότι ήδη βλέπω, "τρέχει" κ πιο πολύ το χέρι!ευχαριστώ πολύ φίλε!!!

 

ειχα το ιδιο προβλημα σε Ibanez RG στην ΜΙ-ΣΙ-ΣΟΛ ανοιχτες χορδες ακομα και στα πατηματα. συνειδητοποιησα οτι αυτες οι 3 χορδες ηταν στραβιες δηλαδη ηταν ζικ ζακ σαν φυδι.. παρατηρησε το μηπως σε βοηθησει καλη τυχη!  :)

 

υ.γ. σε εμενα δεν τασταρανε απλα τριζανε

 

οι ανοιχτές μου δεν τρίζουν καθόλου!το πρόβλημα μάλλον απ'ότι φαίνεται είναι στο ότι έπαιζα πολύ..."βαριά!" ευχαριστώ για την απάντηση πάντως!

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα...αν δεις παρολο που παιζεις πιο χαλαρα να συνεχιζει τσεκαρε τον καβαλαρη (Bridge) μηπως ειναι στραβωμενες εκει μεσα οι χορδες και τα κλειδια μηπως ειναι βαλμενες λαθος και γι αυτο τριζουν!  ;)

Punk Rock means Freedom! ~Kurt Cobain~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα την συζητηση αυτη με ενα κατασκευαστη οργανων..μου ελεγε ο ανθρωπος οτι το ποιο μεγαλο προβλημα στο σεταρισμα των οργανων ειναι το τριξιμο...Φοβοταν να σεταρει οπως ηθελε το οργανο γιατι θα ετριζε...ομως αυτο που δεν υπολογισε ειναι οτι οι περισσοτεροι βαρανε τα οργανα λες και ειναι σακοι του μποξ...ασχετος αν το οργανο εχει τους ποιο hot μαγνητες που υπαρχουν τα βαρανε με μεγαλη δυναμη...αυτο μονο κακα αποτελεσματα εχει...τριξιμο φλεγμονες κουραση χαμηλη ταχυτητα κλπ...οργανα ειναι ρε παιδια...δεν ειναι σακοι του μποξ...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να μας πεις τι action έχει αυτή τη στιγμή η κιθάρα σου? (πόσο απέχει η κορυφή του τάστου από την χορδή, στο 12ο τάστο).

 

Αν είναι υπερβολικά χαμηλό, 1,5mm π.χ. και κάτω, δύσκολο να μην τρίζει η κιθάρα (βέβαια δεν ξέρω από jackson κιθάρες αλλά σε φέντερ για παράδειγμα το βρίσκω υπερβολικά χαμηλό).

 

Μπορείς να πας στον ίδιο που σου έκανε το σετ-απ και να του ζητήσεις ευγενικά να σου σηκώσει τις χορδές λίγο ακόμα, εφόσον σε ενοχλεί στο τρίξιμο (χωρίς περαιτέρω χρέωση, εφόσον το σετ-απ στο έκανε ο ίδιος και τον έχεις πληρώσει, έχεις το ''δικαίωμα'' να του ζητήσεις κι άλλο ανέβασμα, ή εν τέλη να κάνει κάτι για να μην τρίζει, αφού αυτός ξέρει καλύτερα μιας και αυτός είδε την κιθάρα σου, από το ίντερνετ δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσει να σε βοηθήσει κάποιος το ίδιο καλά).

 

Πάντως θα σε συμβούλευα να μην έχεις πολύ χαμηλό action έτσι κι αλλιώς, και να προσπαθήσεις να συνηθίσεις με λίγο πιο ψηλο (καλά, όχι και στο θεό, metal παίζεις) για να μην ανοίγεις καινούργιο thread σε ένα-δυο χρόνια με θέμα ''τί τάστα να βάλω στην κιθάρα μου?''  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα σε συμβούλευα να μην έχεις πολύ χαμηλό action έτσι κι αλλιώς, και να προσπαθήσεις να συνηθίσεις με λίγο πιο ψηλο (καλά, όχι και στο θεό, metal παίζεις)

Γιατι να μην εχει χαμηλο action?μαζοχισμος και τετοια?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μην εχει χαμηλο action?μαζοχισμος και τετοια?

 

για να μην ανοίγεις καινούργιο thread σε ένα-δυο χρόνια με θέμα ''τί τάστα να βάλω στην κιθάρα μου?''  ;D

 

(Φυσικά είναι θεμιτό το χαμηλό action, εγώ μιλάω για υπερβολικά χαμηλό καθώς περα απ'το τρίξιμο θα φαγωθούν τα τάστα πιο γρήγορα και θα χρειαστούν πιο σύντομα τρίψιμο και εν τέλει refret.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει τα ταστα ουτος η αλλος καποτε θα θελουν αλλαγη...γενικα το action οσο ποιο χαμηλο γινεται να ειναι ειναι θεμητο να γινει...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου