Προς το περιεχόμενο

Τρίξιμο χορδών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η απόσταση είναι πολύ μικρή αλλά , απ'ότι βλέπω ήδη, επειδή είχα συνηθίσει να παίζω με σάπιες κιθάρες τα τελευταία 5 χρόνια και τις κοπάναγα (το action πολύ ψηλά....), τώρα που παίζω πιο "χαλαρά" δεν ταστάρει καθόλου! Επίσης όντως, επειδή ήδη ξεκίνησα να το συνηθίζω, δεν μπορώ να πιστέψω ότι το χέρι μου "τρέχει" πιο γρήγορα!! Τελικά ένα καλό σετάρισμα κάνει παπάδες!

Πολύ κοπάνημα ααχαχαχαχχαχαχααχ

Καλη συνέχεια, καλημέρες και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απόσταση είναι περίπου 1,2mm (από το 12το τάστο) και πραγματικά, όσο και να χαλαρώσω συνεχίζει να τρίζει. Το παίξιμό μου έχει χάσει κάθε δυναμισμό και η ταχύτητα είναι πάνω κάτω η ίδια. Επίσης τα bends μου έχουν χάσει κάθε feeling και γενικά η κιθάρα μου δεν είναι πια η ίδια -.-

Από το κατάστημα που πήρα τηλέφωνο και τους είπα το και το μου είπαν ότι θέλουν έξτρα χρήματα για την εργασία καθώς και έξτρα λεφτά για να αλλάξουν πάλι χορδές, πράγμα που με θύμωσε πάρα μα πάρα πολύ (αφού μάλιστα έχω και την απόδειξη). Δεν έχω να πω κάτι άλλο, αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιον τεχνικό, τον παρακαλώ πάρα πολύ να το κάνει.

Ευχαριστώ και πάλι

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχει κάποιος να μου προτείνει κάποιον τεχνικό, τον παρακαλώ πάρα πολύ να το κάνει.

 

φυσικα και εχω...τον SteveB

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

καιρος να μαθεις να σεταρεις την κιθαρα σου,δεν νοειται κιθαριστας να μη ξερει να κανει μια απλη ρυθμιση relief,action & intonation (φυσικα ενας κιθαριστας που δεν ξερει να αλλαζει χορδες ειναι απλα για σφαλιαρες).

 

η κιθαρα σου θελει απλα λιγο relief δηλ.ξεσφιγμα στο truss rod (στον οδηγο που σου λινκαρα γραφω πως ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ τσεκαρεις το relief της κιθαρας σου)  & ισως λιγο σηκωμα στο action (ή ενα απο τα δυο),δεν ειναι αναγκη να τρεχεις στους...μαστορες για κατι τοσο απλο.

 

ενα ακομα πλεονεκτημα του να μαθεις να σεταρεις μονος σου την κιθαρα σου ειναι οτι θα την σεταρεις οπως γουσταρεις ΕΣΥ και οχι οπως θεωρει ο καθε μαστορας οτι πρεπει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι είμαι για σφαλιάρες είναι το μόνο σίγουρο!

Το πρόβλημα είναι ότι φοβάμαι υπερβολικά μην κάνω καμιά βλακεία  :-\

Το κάτι τόσο απλό εμένα μου φαίνεται.....βουνό γιατί έχω και το άγχος μην φτιάχνοντας αυτό διαλύσω κάτι άλλο!Τέλος πάντων, θα το προσπαθήσω κ ο θεός...βοηθός...

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυρίζοντας counterclockwise το trust rod ελατώθηκε το τρίξιμο (Τρίζει μόνο η ΜΙ κ αυτό όταν παίζω πολύ "δυνατά"), και έφτασε όσο μια λεπτή πένα η απόσταση (κοινώς ακολούθησα τις οδηγίες). Παρατηρώ όμως ότι η απόσταση των πάνω τάστων (1-2 μέχρι και 5) είναι πολύ μικρότερη απ'ότι η απόσταση των χορδών από τα χαμηλά τάστα (10+). Για να σιγουρευτώ και να μην κάνω καμιά πατάτα, τώρα είναι που κατεβάζω λίγο το action? Και πώς ακριβώς θα το επιτύχω σωστά σε floyd rose? Πριν με βρίσετε, σκεφτείτε ότι είμαι νέος και φοβισμένος :Ρ

Το feeling πάντως ήδη είναι καλύτερο

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώ όμως ότι η απόσταση των πάνω τάστων (1-2 μέχρι και 5) είναι πολύ μικρότερη απ'ότι η απόσταση των χορδών από τα χαμηλά τάστα (10+).

 

ετσι ειναι σε ΟΛΕΣ τις κιθαρες,ασε το action ησυχο..... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ τα πράγματα είναι ΠΟΛΥ καλύτερα!

Πριν μίλαγε το άγχος, τώρα το καθαρό μυαλό :Ρ

καιρός να κάτσω να το ψάξω λίγο πάνω!

Ευχαριστώ superfunk!

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα.

Η κιθαρα μου ειναι μια martin 00CX1AE αγορασμενη το 2008,απο τοτε δεν εχει κανει ποτε service ουτε σεταρισμα(λαθος μου το ξερω)και τον τελευταιο καιρο οταν παταω την νοτα στην Λα το τριτο ταστο δηλαδη την νοτα ντο καποιες φορες κανει ενα τριξιμο,ναι μεν για να το ακουσεις πρεπει να το ξερεις αλλα εμενα μου σπαει τα νευρα γιατι ποτε δεν ειχα τετοια θεματα με αυτην την κιθαρα.

Οταν ειναι σε ηχεια δεν ακουγεται τιποτα,επισης με το κουρδιστηρι οταν παταω το 12ο ταστο ολες οι νοτες ειναι ελαχιστα πιο ψηλα.

Τι ακριβως παιζει?με ενα απλο σεταρισμα σε μαστορα θα κανω δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα κάνεις δουλειά σε μάστορα,αρκεί να είναι καλός!

Αυτό πάντως που είδα με σιγουριά τώρα που το μελέτησα λίγο καλύτερα, είναι ότι αυτό το άρθρο

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

 

είναι πραγματικά ό,τι χρειάζεσαι. Δεν παίζει να την ξαναπάω ποτέ για service ^_^

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου