Προς το περιεχόμενο

Yamaha SLG200S (Silent) buzzing!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ! Έχω συναντήσει ένα πρωτόγνωρο και μοναδικό πρόβλημα στην κιθάρα μου, την yamaga slg200s. Ενώ η κιθάρα ήταν σε άψογη κατάσταση, ξαφνικά κατά το παίξιμο άρχισε στις A και D χορδές να ακούγεται ένας περίεργος συντονισμός, ένα περίεργο buzzing (όχι στα ηλεκτρικά, στο ξύλο). Παρότι την σέταρα πρόσφατα Δις σε δύο διαφορετικούς επαγγελματίες, κανείς δεν βρήκε το λόγο που συμβαίνει αυτό το buzz, δίνοντας μου ο ένας τη λύση, πως ο συντονισμός προέρχεται από την πλακέτα των ηλεκτρικών της κιθάρας. Είμαι σε απόγνωση, γιατί πόνταρα πολύ σε αυτή την κιθάρα ως προς τη μελέτη μου και τώρα κάθε φορά που παίζω με χαλάει αυτός ο θόρυβος. Πραγματικά δεν ξέρω το βασικό λόγο του post. Σίγουρα είναι κείμενο απόγνωσης και μακάρι να έχετε να μου προτείνετε κάτι, οτιδήποτε! Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Reborn είπε

την σέταρα πρόσφατα Δις σε δύο διαφορετικούς επαγγελματίες, κανείς δεν βρήκε το λόγο που συμβαίνει αυτό το buzz, δίνοντας μου ο ένας τη λύση, πως ο συντονισμός προέρχεται από την πλακέτα των ηλεκτρικών της κιθάρας.

 

Καταλαβαίνω την απόγνωσή σου, αλλά φαντάζομαι ότι κι εσύ καταλαβαίνεις ότι αν δυο επαγγελματίες που είχαν την κιθάρα στα χέρια τους για κάποιο χρονικό διάστημα δεν μπόρεσαν να βρουν τι φταίει, πώς κάποιος εδώ από μακριά και χωρίς την κιθάρα στα χέρια του θα μπορέσει να δώσει λύση?

 

Μπορεί να φταίει οτιδήποτε ...

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Καταλαβαίνω την απόγνωσή σου, αλλά φαντάζομαι ότι κι εσύ καταλαβαίνεις ότι αν δυο επαγγελματίες που είχαν την κιθάρα στα χέρια τους για κάποιο χρονικό διάστημα δεν μπόρεσαν να βρουν τι φταίει, πώς κάποιος εδώ από μακριά και χωρίς την κιθάρα στα χέρια του θα μπορέσει να δώσει λύση?

 

Μπορεί να φταίει οτιδήποτε ...

Ευχαριστώ για την απάντηση! Κυρίως σκέφτηκα μήπως το έχει ξαναπάθει κάποιος με τη συγκεκριμένη κιθάρα (μία στο εκατομμύριο) ή μήπως υπάρχει κάποιο εξεζητημένο service στα συγκεκριμένα όργανα, δεν ξέρω αλήθεια! Σίγουρα δεν περιμένω τον μάγο με την εξ' αποστάσεως απάντηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τυχον ο συντονισμος ειναι απο την πλακετα των ηλεκτρονικων, μηπως υπαρχει δυνατοτητα να βαλεις κατι (καποιο κομματι υφασμα ισως) να την "κραταει" καπως / να απορροφα τους κραδασμους? Δεν ξερω πως μοιαζει το cavity των ηλεκτρικων στη συγκεκριμενη κιθαρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, odis13 είπε

Αν τυχον ο συντονισμος ειναι απο την πλακετα των ηλεκτρονικων, μηπως υπαρχει δυνατοτητα να βαλεις κατι (καποιο κομματι υφασμα ισως) να την "κραταει" καπως / να απορροφα τους κραδασμους? Δεν ξερω πως μοιαζει το cavity των ηλεκτρικων στη συγκεκριμενη κιθαρα...

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το δοκίμασε ένας εκ των τεχνικών, δυστυχώς δεν έγινε τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καιρό ήρθε φιλαράκος έντρομος με την ηλεκτρική του που έτριζε σε μια συγκεκριμένη συχνότητα...

ψάξε από κεί και από δω δεν έφερε αποτέλεσμα, τι χορδές αλλάξαμε το τρίξιμο δε σταμάτησε

κάποια στιγμή στήνοντας προσεκτικά το αυτί εξ επαφής  πάνω από τη κιθάρα, βρέθηκε ο ένοχος: ένα παξιμάδι από αυτά που σφίγγουν τα κλειδιά στη θέση τους ήταν ξέσφικτο και χόρευε μαζί με τις χορδές. Τα δε υπόλοιπα ήταν έτοιμα κι αυτά να ακολουθήσουν

προσεκτικό σφίξιμο  λοιπόν και.. τέλος

 

Και φυσικά αν δέν ειναι κάτι από τα διακριτά εξαρτήματα της κιθάρας τότε ..

τόχω ξαναγράψει έχα βάλει κάποτε μεταλικό truss rod χωρίς μόνωση στο κανάλι του μπράτσου και φυσικά δεν σταμάτησε ποτέ να ακούγεται ο συντονισμός του κάτι σαν βουητό στις μεσαίες...

  • Ευχαριστώ 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, nasokosm είπε

Πριν καιρό ήρθε φιλαράκος έντρομος με την ηλεκτρική του που έτριζε σε μια συγκεκριμένη συχνότητα...

ψάξε από κεί και από δω δεν έφερε αποτέλεσμα, τι χορδές αλλάξαμε το τρίξιμο δε σταμάτησε

κάποια στιγμή στήνοντας προσεκτικά το αυτί εξ επαφής  πάνω από τη κιθάρα, βρέθηκε ο ένοχος: ένα παξιμάδι από αυτά που σφίγγουν τα κλειδιά στη θέση τους ήταν ξέσφικτο και χόρευε μαζί με τις χορδές. Τα δε υπόλοιπα ήταν έτοιμα κι αυτά να ακολουθήσουν

προσεκτικό σφίξιμο  λοιπόν και.. τέλος

 

Και φυσικά αν δέν ειναι κάτι από τα διακριτά εξαρτήματα της κιθάρας τότε ..

τόχω ξαναγράψει έχα βάλει κάποτε μεταλικό truss rod χωρίς μόνωση στο κανάλι του μπράτσου και φυσικά δεν σταμάτησε ποτέ να ακούγεται ο συντονισμός του κάτι σαν βουητό στις μεσαίες...

Εξαιρετικά ευρήματα τα όσα διάβασα! Στη silent το πρώτο πράγμα που μου πήγε από την αρχή στο μυαλό είναι ότι φταίνει τα αποσπώμενα παξιμάδια που ενώνουν τα δύο σώματα (και χρησιμοποιούνται και ως πιαστράκια για τη ζώνη της κιθάρας. Τα έβγαλα εντελώς και πάλι υπάρχει συντονισμός! Έχω σιγουρέψει από τα εμφανή σημεία του πως όλα είναι καλά βαλμένα.... (Μήπως να ναι όντως κάνα truss rod να μπούμε σε νέες περιπέτειες άραγε;;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το truss rod δεν βγάζει εμφανές τρίξιμο ειναι κάτι σαν δευτερεύων συντονισμός που τον αισθάνεται και το χέρι σαν παραπάνω ταλάντωση

θα το καταλάβεις ως εξής

παίξε τη νότα που συντονίζει σιγά, αν δεν ακούς συντονισμό και τον ακούς όταν αυξήσεις ένταση ειναι πολύ πιθανό

 

  • Ευχαριστώ 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, nasokosm είπε

Το truss rod δεν βγάζει εμφανές τρίξιμο ειναι κάτι σαν δευτερεύων συντονισμός που τον αισθάνεται και το χέρι σαν παραπάνω ταλάντωση

θα το καταλάβεις ως εξής

παίξε τη νότα που συντονίζει σιγά, αν δεν ακούς συντονισμό και τον ακούς όταν αυξήσεις ένταση ειναι πολύ πιθανό

 

Το τελευταίο ακριβώς μου κάνει! Αν παίζω σιγανά δεν βγάζει αν παίζω δυνατά βγάζει. Επειδή κάπου χάθηκα, αν ειναι αυτή η περίπτωση τι ακριβώς να κάνω;!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να κάνεις αν δεν είσαι τεχνικός

την είδα στο διαδίκτυο όπως είπαν και παραπάνω με τα ηλεκτρονικά πλακέτες, βύσματα, κλπ δύσκολο να βρείς άκρη στην περίπτωση που ταλαντώνουν

φαντάζομαι έβγαλες την μπαταρία μήπως φταίει αυτή

πότε ξεκίνησε το θέμα? μετά το σετ απ ή όταν την πήρες?

  • Ευχαριστώ 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου