Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με σεταρισμα σε Fender Squier Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

...

 

Μπρρρ... ανατριχιαστικό  ;D Όμως η φωτό δεν βοηθάει για να δούμε αν έχει πάρει το μπράτσο- αν και συνεχίζω να το πιστεύω.

 

Και δεν μας είπες τι έσφιξες τελικά;  

 

Edit: πάντως από τα καβαλαράκια έχεις να του δώσεις προς τα κάτω. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα το καποταστο στο 1ο ταστο. μετα παταγα το 14ο ταστο και μετρησα την αποσταση απο το 7ο. Παιδια δεν ειμαι ειδικος..Προσπαθω να μαθαινω! Αν εχετε να μου προτεινετε να δοκιμασω κατι ευχαριστως!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υψος/action είναι τρελό...

Πάντως τα βαγονάκια με το allen κατεβαίνουν κι άλλο απ ότι φαίνεται.

Αν δεν είναι τόξο το μπράτσο σου αλλά έχει νορμάλ relief και τερματίσεις τα βαγονάκια, τότε πρέπει αναγκαστικά να βάλεις Shim, κομματάκι χαρτονάκι ή γυαλόχαρτο κάτω απ το μπράτσο. Δεν είναι δύσκολο αλλά θέλει πειραματισμό μέχρι να το πετύχεις στο σωστό action...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησε τις οδηγίες του SF, Βασικό set up κιθάρας.

 

Αν και πάλι είναι ψηλά πρέπει να κάνεις shimming. Θα βρεις πολλές πληροφορίες με ένα google search εδώ το πρώτο που πέτυχα μπροστά μου, How to Shim a Neck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το υψος/action είναι τρελό...

Πάντως τα βαγονάκια με το allen κατεβαίνουν κι άλλο απ ότι φαίνεται.

Αν δεν είναι τόξο το μπράτσο σου αλλά έχει νορμάλ relief και τερματίσεις τα βαγονάκια, τότε πρέπει αναγκαστικά να βάλεις Shim, κομματάκι χαρτονάκι ή γυαλόχαρτο κάτω απ το μπράτσο. Δεν είναι δύσκολο αλλά θέλει πειραματισμό μέχρι να το πετύχεις στο σωστό action...

 

Τότε ναι... ΑΛΛΑ  ;D

 

Η κιθάρα δεν είναι του Faceles, είναι ενός φίλου του... Μήπως, λέω τώρα, να τον ρωτούσε πρώτα αν θέλει το κουτσουράκι του να γίνει... πειραματόζωο;  ;D ;D ;D ;D

 

Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να την πας εσύ ή ο φίλος σου για ένα σετάπ στον μάστορη για να μην έχουμε τίποτα άλλα topic- του στιλ «τραγωδία σε σετάπ»  ;D ;D  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να την πας εσύ ή ο φίλος σου για ένα σετάπ στον μάστορη για να μην έχουμε τίποτα άλλα topic- του στιλ «τραγωδία σε σετάπ»  ;D ;D  

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ξαναλεω κανω χρονια setup στις κιθαρες μου και ειναι ολες αψογες!!! Οπως ξαναειπα στις δικες μου κιθαρες ποτε δεν αντιμετοπισα παρομοιο προβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου