Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με σεταρισμα σε Fender Squier Strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εβαλα το καποταστο στο 1ο ταστο. μετα παταγα το 14ο ταστο και μετρησα την αποσταση απο το 7ο. Παιδια δεν ειμαι ειδικος..Προσπαθω να μαθαινω! Αν εχετε να μου προτεινετε να δοκιμασω κατι ευχαριστως!!! :D

 

Πατάς 1ο και τελευταίο τάστο (ή 17ο) στην Μπάσα ΜΙ (Ε) χορδη και μετράς την απόσταση μεταξύ χορδής και της κορυφής του 8ου τάστου στο περίπου:

http://www.fender.com/en-GR/news/index.php/?display_article=552

 

Aν χωράει ίσα ίσα μια λεπτή πένα 0.25mm εκεί, είναι μια χαρά το relief. Αν δε χωρά τίποτα, πρέπει να χαλαρώσεις το μπρατσο. Αν χωρά τα πάντα όλα στο κενό αυτό, θέλει σφύξιμο το μπράτσο, κούρδισμα κι έλεγχο ξανά με την πένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει twist-άρει το μπράτσο που είναι το χειρότερο σενάριο...

 

Οι καβαλάρηδες φαίνεται να είναι σχεδόν στο ίδιο ύψος και στην άλλη φωτογραφία η 6ή χορδή έχει χαώδες κενό σε σχέση με τις άλλες.  ;)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υπάρχει το ενδεχόμενο να έχει twist-άρει το μπράτσο που είναι το χειρότερο σενάριο...

 

 

Μπρρρ.... ακόμα πιο ανατριχιαστικό- αλλά και πάλι από την φωτό του μπράτσου δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη  :)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ξαναλεω κανω χρονια setup στις κιθαρες μου και ειναι ολες αψογες!!! Οπως ξαναειπα στις δικες μου κιθαρες ποτε δεν αντιμετοπισα παρομοιο προβλημα!

 

Οι οδηγίες που πρέπει να ακολουθήσεις έχουν ποσταριστεί! Γιατί δεν τις ακολουθείς? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επίσης θα ήθελα να πω ότι με έμπλεξε λίγο αυτό που είπε ο φίλος μας: «Αν τα βαγονακια κατεβουν περισσοτερο μετα θα τασταρει ασχημα»

 

Με τις χορδές στον...θεό (και προεξέχουσα την μπάσα Μι) μου φαίνεται πολύ δύσκολο να ταστάρει κάτι αν κατέβουν και άλλο τα βαγονάκια  ::)

 

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το nut πρεπει να εχεις πατημενο το 2ο ταστο αλλο επανω στο ταστο στο σιδερακι δηλαδη Τοτε πρεπει να σου αφηνει η χορδη απο το πρωτο ταστο αεαρα ισα ισα που χοραει ενα χαρτι.

 

Αν θελει χαμηλομα υπαρχουν ειδικες λιμες για το nut θελει προσοχη,καλυτερα μαστορα.

 

Measure at the top of the 17th ftet.

Fenders suggested action are as follows:

 

Neck radius - 7.25"

Bass side - 5/64"=1.9844 mm

Treble Side - 4/64"

 

Neck radius - 9.5" - 12"

Bass side - 4/64"=1.59mm

Treble side - 3/64 " = 1.1906mm

 

Αυτες τις αποστασεις βρηκα για να ξερεις ποσο χαμηλομα θελουν οι χορδες.

Απο την φωτο φαινεται οτι μπορεις να τα χαμηλοσεις κι'αλλο.

 

Εκει που εχω βαλει το = ειναι μετατροπη σε χιλιοστα(mm).

 

Η κιθαρα εχει παει ποτε σε μαστορα πρωτο σερβις κτλ.?

 

Αν δεν εχει παει δεν ξερουμε αν το fret leveling ειναι καλο.

Εκτος αν το εχεις τσεκαρει.

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι τα βαγονακια τα βλεπω πολυ ψηλα.Κατεβαζε τα σιγα σιγα και δοκιμαζε.Εκτος αν το εχεις κανει ηδη.Μαλακα ομως!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "κλειδί" είναι η πρώτη φωτο, στην οποία φαίνονται οι χορδές να σχηματίζουν οξεία γωνία με την ταστιέρα (να απομακρύνονται από αυτήν) μετά το nut. ;)

 

Μαλακα ομως!

Βάλε και κανένα τόνο, νόμιζα ότι μίλαγες για μένα. ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "κλειδί" είναι η πρώτη φωτο, στην οποία φαίνονται οι χορδές να σχηματίζουν οξεία γωνία με την ταστιέρα (να απομακρύνονται από αυτήν) μετά το nut. ;)

Βάλε και κανένα τόνο, νόμιζα ότι μίλαγες για μένα. ;D ;D

χαχα κι εγω τωρα που το βλεπω ετσι φαινεται...φυσικα δεν εχω τετοιο σκοπο

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχήν σφίξε καλά τις βίδες του Neck μετά πάμε για χαρτονάκι αν δεν έρθει.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου