Προς το περιεχόμενο

Floyd Rose σε Epiphone LP


Pakos69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που ίσως φανεί "χαζή" σε μερικούς. Έχω μια Epiphone LP stadar και θα ήθελα να τις βάλω ένα tremolo bar style "Floyd Rose", καταρχάς γίνεται μια τετοια "μόντα"? και αν γίνεται, μπορώ να το κάνω μόνος ή χρειάζεται να το πάω σε ειδικό?

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που ίσως φανεί "χαζή" σε μερικούς. Έχω μια Epiphone LP stadar και θα ήθελα να τις βάλω ένα tremolo bar style "Floyd Rose", καταρχάς γίνεται μια τετοια "μόντα"? και αν γίνεται, μπορώ να το κάνω μόνος ή χρειάζεται να το πάω σε ειδικό?

Ευχαριστώ!!

 

Αν η ερώτησή σου είναι χαζή, η Gibson θα πρέπει να είναι τελείως παλαβή, γιατί αυτό ακριβώς είχε κάνει με Les Paul τη δεκαετία του '80.  ;)

 

Για μόνος σου απλά ΞΕΧΝΑ το. Αν ρωτάς, σημαίνει ότι δεν έχεις τα εργαλεία ή τις γνώσεις, οπότε ο τεχνικός είναι μονόδρομος.

 

Πάντως αν θέλεις απλώς ένα τρεμολο στην Les Paul και το FR δεν είναι... φετίχ σου, σκέψου την ιδέα ενός Bigsby ή ενός "Les Paul tremolo" (συνδιασμός γέφυρας/τρέμολο).

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...καλό φένεται. Αυτ'ο πως το βάζω? Βγάζω τον καβαλάρη και το βιδώνω και είμαι έτοιμος? ή θέλει "σκαωιμο" το σώμα και άλλες μόντες?

thnx!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...καλό φένεται. Αυτ'ο πως το βάζω? Βγάζω τον καβαλάρη και το βιδώνω και είμαι έτοιμος? ή θέλει "σκαωιμο" το σώμα και άλλες μόντες?

thnx!!!

 

Όχι δεν θέλει σκάψιμο. Δεν είμαι σίγουρος αν είναι plug and play όμως, δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.  :-\

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς thnx!!!Μια ακομη ερωτηση...locking nut παιζει? ή ουτε καν? Επισης, αυτο το tremolo bar μπορει να κανει και ups και  downs όπως ενα floyd ή είναι "vintage" τύπου, δλδ για λιγα πράγματα?

\thnx και πάλι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και το stetsbar σε μια SG guitar of the week 38 courtesy of Superfunk

 

 

 

Ας απολαύσουμε και μια Custom Shop Gibson Les Paul με Floyd Rose  8)

LPXSITCF1-Finish-Shot-jpg.aspx

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Stetsbar είναι νομίζω η καλύτερη δυνατή λύση για vibrato σε κιθάρα τύπου gibson. Ωστόσο, ίσως να σου κοστίσει περισσότερο από την Εpiphone που έχεις, οπότε θα σου πρότεινα αυτό:

 

http://www.freedomguitar.com/products_bowen_handle.php

 

Και αυτό είναι περίπτωση αντίστοιχη του Les Trem στο οποίο αναφέρθηκε προηγουμένως ο φίλος TGL. Δεν χρειάζεται σκάψιμο και το εγκαθιστάς εύκολα μόνος σου.

 

Δεν το έχω δοκιμάσει για να πω την αλήθεια -αν και όλο λέω να το παραγγείλω- άλλα είχα συνομιλήσει μέσω email με τύπο που το είχε εγκαταστήσει στην κιθάρα του και ήταν ευχαριστημένος (αν σε ενδιαφέρει στείλε μου PM για να σου προωθήσω το email αυτό, μόνο που είναι στα αγγλικά).

 

Το συγκεκριμένο τρέμολο ανεβάζει και κατεβάζει το pitch αλλά οπωσδήποτε μην περιμένεις να έχει και την έκταση του Floyd Rose. Επίσης, για να λειτουργήσει καλύτερα (όπως ισχύει και για το Les Trem άλλα και τα τύπου Bigsby γενικότερα), χρειάζεται να αλλάξεις και την tunomatic γέφυρα με μια roller όπως πχ αυτή:

 

http://www.thomann.de/gr/goeldo_turnomatic_roller_bridge.htm

 

Σε κάθε περίπτωση όλες οι παραπάνω επιλογές θα λειτουργήσουν μια χαρά, αρκεί να μην έχεις σκοπό να παίξεις Van Halen. Άλλωστε -κατά την προσωπική μου άποψη πάντα- ο εκφραστικότερος κιθαρίστας που χρησιμοποιεί Les Paul με τρέμολο μάλλον είναι ο Neil Young και αυτός δεν έχει παρά ένα απλό bigsby!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου