Προς το περιεχόμενο

Λιγη βοηθεια για μια ηχογραφηση ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αδερφε το προβλημα που ειχα με το audacity ηταν το εξης.

 

Γαφω τα ρυθμικα μετα σε αλλο καναλι παιζω lead κινουμενος παντα μαζι με τα ρυθμικα.

Την ωρα που το γρφω ολα καλα με μετρονομο ολα σωστα.

 

Οταν το βαζω για να το ακουσω καμια σχεση τα ρυθμικα με τα lead ενο ειναι ειναι γραμμενα σωστα με μετρονομο και ακουγονται σωστα την ωρα της εγγραφης.

 

Απ'οτι ακουσα εχει γινει και σε αλλους αυτο δεν ξερω σε σενα.

Αυτο το προβλημα δεν το εχω με το samplitube11 που ειναι πιο επιπεδου απο το audacity και κατεβαινει και κουτρα.

 

Τωρα ΑΝ ο ηχος ακουγεται χαλια,πιτα τζιτζικια ή ψευτικος ή γενικος σκατα ειναι αυτο που λεγαμε για μπακαλιστικη κωλοεγγραφη.

 

Αν δεν θελεις ή δεν εχεις δυνατοτητα για μικροφωνο τοτε παλεψε το με το samplitube11 μεσω φιλτρων και eq  μιξης.

 

Μπορεις να κανεις και το ιδιο πραγμα εγγραφη σε δυο καναλια με διαφορα eq settings το καθενα και οταν τα παιξεις μαζι να εχει ενα καλουτσικο αποτελεσμα με πιο αληθινο ηχο θελει λιγη δουλιτσα και ψαξιμο.

 

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Φιλε μικροφωνο εχει πανω το λαπτοπ μου μηπως μπορεις να μου στειλεις το λινκ του προγραμματος που λες

 

Αδερφε μου εκεινο το μικροφωνο ξεχνα το δεν κανει.

 

Το προγραμα μου το ειχε κατεβασει ενα παιδι αν ξερεις καποιον τροπο να σου το στειλω μεσω mail θα στο στειλω ευχαριστως.

Εκτος αν πατησεις να σου κανει αναζητιση για free download μηπως το βρεις.

 

Το βραδυ θα επιστρεψω κανε αμα θες μια αναζητιση στο youtube για το μικροφωνο να παρεις νια ιδεα γιατι παιζει ρολο το μικροφωνο η θεση που θα τοποθετιθει το μικροφωνο.

 

Κανε και μια αναζητση στο εδω noiz γραψε εγγραφη κιθαρας ή μικροφωνο κιθαρας δεν θυμαμαι συγκεκριμενα που ηταν και ας μην παρεις μικροφωνο ριξε μια ματια να εχεις μια ιδεα.

 

Αν τα βρεις σκουρα με το download του samplitube11 στειλε μου σε μηνυμα το mail σου μηπως και υπαρχει τροπος να στο στειλω.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zografos τι ακριβως θελεις να κανεις?θελεις να γραψεις τραγουδια ολοκληρα ,καποια ριφ ,ιδεες σου για να μην τις ξεχνας?

αν θελεις να γραφεις καποια πραγματα για να θυμασε τι παιζεις με αυτοhttp://www.samsontech.com/zoom/products/handheld-audio-recorders/h1/ εισαι πολυ καλυτερα απο αυτο που προσπαθεις να κανεις τωρα.Το να γραψεις σε προγραμα στον υπολογιστη σου και να επεξεργαστης ,να κανεις μουσικη ,με καλο αξιοπρεπη ηχο,θελει αρκετο ψαξιμο ,δεν ειναι τοσο απλα οσο μαλλον τα φανταζεσαι τα πραγματα,θελεις εξοπλισμο και βασικο να γνωριζεις πως θα τον χρησιμοποιησης και να τον αξιοποιησης καταλληλα,δεν στο λεω γιατι εγω τα ξερω ολα, ακομα ψαχνομαι και προσπαθω να βγαλω καλο ηχο και ασχολουμαι κανα δυο χρονια με την εγγραφη στο pc.(κοιταω βεβαια να παιζω πιο πολυ παρα να κολλαω με τα προγραμματα και το pc).

γιατι σε βλεπω βιαζεσαι και θα παιδευτης αρκετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελω ειναι να παιζω διαφορα κομματια πχ Seek n Destroy να τα ηχογραφω για να βλεπω το αποτελεσμα ξερω εγω τον ηχο πως ακουγετε γιατι απο κινητο και βιντεο δεν βγαζω ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που θελω ειναι να παιζω διαφορα κομματια πχ Seek n Destroy να τα ηχογραφω για να βλεπω το αποτελεσμα ξερω εγω τον ηχο πως ακουγετε γιατι απο κινητο και βιντεο δεν βγαζω ακρη

τον ηχο του ενισχυτη και της κιθαρας σου ?`η πως παιζεις εσυ?γιατι αν μιλας για τον ηχο ,ε δεν τον ακους οταν παιζεις?

με το μηχανημα που σου εδειξα εμεις γραφουμε τις προβες μας για να δουμε τι καναμε να διορθωσουμε λαθοι κτλ.και το κανει αρκετα καλα για προχειρα πραγματα και γραφη αρκετα καλα για τετοιου επιπεδου μηχανημα (και κανει κατω απο 100 ευρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να δω πως πεζω λαθη και τετοια αλλα οχι να παρω και μηχανημα (τουλαχιστον οχι ακομα). Για αυτο θελω να μαθω κανα προγραμματακι για αυτην την δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου