Προς το περιεχόμενο

ακουστικα για μπασο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι επαγγελματιας μπασιστας και θελω να αγορασω ακουστικα για τα aviom. εχω δουλεψει με τα shure e5 αλλα δεν εχω μεινει καθολου ευχαριστημενος. το μπασο δεν ειχε καθολου ογκο και ακουγοταν σαν κιθαρα. ψαχνω ακουστικα για να μπορω να ακουω αξιοπρεπως χωρις μεγαλο κοστος .εχω ακουσει καλα λογια τα sennheiser ie8.παρακαλω την βοηθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑKG K-240 MK II

Audio-Technica ATH-AD700

Audio-Technica ATH-M50 Closed

Beyerdynamic DT100

Beyerdynamic DT770 PRO

Sennheiser HD-25-1

Sony MDR-V6

.

.

.

.

Στα budget, ανεπιφύλακτα

Superlux HD662

Superlux HD330

 

Δες και εδώ

http://www.headphonereviews.org/index.php

http://www.hifiheadphones.co.uk/

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑKG K-240 MK II

Audio-Technica ATH-AD700

Audio-Technica ATH-M50 Closed

Beyerdynamic DT100

Beyerdynamic DT770 PRO

Sennheiser HD-25-1

Sony MDR-V6

.

.

.

.

Στα budget, ανεπιφύλακτα

Superlux HD662

Superlux HD330

 

Δες και εδώ

http://www.headphonereviews.org/index.php

http://www.hifiheadphones.co.uk/

 

θα τα μελετησω.ευχαριστω για την απαντηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα εντυπωσιαστεί από τα Shure SE310. Αλλά ακριβά για μένα.

Κοίτα και εδώ....

http://www.hifiheadphones.co.uk/best-in-ear-headphones.html

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα aviom δύσκολα να ακούσεις ποιότητα ανεξάρτητα απο το τι ακουστικά θα φορέσεις...

Στην θέση σου έκανα την εξής μαμουνιά.

Έπαιρνα την έξοδο απο το aviom με το mix που είχα κάνει, στο οποίο είχα το μπάσο ΚΛΕΙΣΤΟ

Την έξοδο την έριχνα σε ένα μικρό κονσολάκι 4 καναλιών στα κανάλια 1-2 ( stereo ).

Στο κανάλι 3 έριχνα το μπάσο μου απο έξοδο παράλληλη με αυτή που έδινα στον ηχολήπτη, απο το D.I. box δηλαδή.

Άκουγα το όλο πράγμα απο το κονσολάκι, και όχι απο το aviom.

Ακουστικά χρησιμοποιούσα Shure E5 ΟΧΙ με σφουγγαράκια, αλλά  με τάπες σιλικόνης. Βελτιώνουν τον ήχο για το όργανό μας σε υπερθετικό βαθμό.

Συμπλήρωνα το σετάπ με ένα bass shaker που βίδωνα στο πάτωμα δίπλα μου, και που έδινε τον απαραίτητο όγκο μέσω του κραδασμού που περνάει απο το σώμα μας. Το αρνητικό είναι πόνοι στα πέλματα, γιατί περνάει πολύ ενέργεια στα πόδια  :'(

Δυστυχώς στα μαγαζιά οι μπασίστες έχουν θέμα.

Πολύ δύσκολο να ακούσεις ήχο. Υποχρεώνεσαι έτσι να ακούς με τα πόδια αντί για τα αφτιά. Κυριολεκτώ, μιάς και ο όγκος του μπάσου περνάει μέσα απο τα πέλματα και διαχέεται στο σώμα μέσω  των οστών. Αυτή την δουλειά κάνει το shaker.

Προσπάθησε να πείσεις ηχολήπτη - μαέστρο - φίρμα  ή οποιονδήποτε προσπαθεί να σε πείσει-υποχρεώσει να παίζεις με in ear, να σου επιτρέψει να βάλεις κ ένα μικρό ενισχυτή πίσω σου, ώστε να παίρνεις τον όγκο απο αυτόν αντί του shaker. Τα ηλεκτρικά όργανα παίζουν με ενισχυτές άλλωστε. Τα in ear είναι για να ακούει ο μουσικός λεπτομέρεια, ΜΑΖΙ με τον ήχο του ενισχυτή του. Αυτά αλλού, γιατί στο Ελλαδιστάν....

Καλή ευκολία σου εύχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα aviom δύσκολα να ακούσεις ποιότητα ανεξάρτητα απο το τι ακουστικά θα φορέσεις...

Στην θέση σου έκανα την εξής μαμουνιά.

Έπαιρνα την έξοδο απο το aviom με το mix που είχα κάνει, στο οποίο είχα το μπάσο ΚΛΕΙΣΤΟ

Την έξοδο την έριχνα σε ένα μικρό κονσολάκι 4 καναλιών στα κανάλια 1-2 ( stereo ).

Στο κανάλι 3 έριχνα το μπάσο μου απο έξοδο παράλληλη με αυτή που έδινα στον ηχολήπτη, απο το D.I. box δηλαδή.

Άκουγα το όλο πράγμα απο το κονσολάκι, και όχι απο το aviom.

Ακουστικά χρησιμοποιούσα Shure E5 ΟΧΙ με σφουγγαράκια, αλλά  με τάπες σιλικόνης. Βελτιώνουν τον ήχο για το όργανό μας σε υπερθετικό βαθμό.

Συμπλήρωνα το σετάπ με ένα bass shaker που βίδωνα στο πάτωμα δίπλα μου, και που έδινε τον απαραίτητο όγκο μέσω του κραδασμού που περνάει απο το σώμα μας. Το αρνητικό είναι πόνοι στα πέλματα, γιατί περνάει πολύ ενέργεια στα πόδια  :'(

Δυστυχώς στα μαγαζιά οι μπασίστες έχουν θέμα.

Πολύ δύσκολο να ακούσεις ήχο. Υποχρεώνεσαι έτσι να ακούς με τα πόδια αντί για τα αφτιά. Κυριολεκτώ, μιάς και ο όγκος του μπάσου περνάει μέσα απο τα πέλματα και διαχέεται στο σώμα μέσω  των οστών. Αυτή την δουλειά κάνει το shaker.

Προσπάθησε να πείσεις ηχολήπτη - μαέστρο - φίρμα  ή οποιονδήποτε προσπαθεί να σε πείσει-υποχρεώσει να παίζεις με in ear, να σου επιτρέψει να βάλεις κ ένα μικρό ενισχυτή πίσω σου, ώστε να παίρνεις τον όγκο απο αυτόν αντί του shaker. Τα ηλεκτρικά όργανα παίζουν με ενισχυτές άλλωστε. Τα in ear είναι για να ακούει ο μουσικός λεπτομέρεια, ΜΑΖΙ με τον ήχο του ενισχυτή του. Αυτά αλλού, γιατί στο Ελλαδιστάν....

Καλή ευκολία σου εύχομαι.

Πολυ καλο αυτο. ποιο bass shaker εχεις? στις περισσοτερες δουλειες εχω και ενισχυτη αλλα στα εξτρα δεν θελουνε οποτε εκει εχω μεγαλυτερο προβλημα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου