Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με BX5a?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδια!

 

Αυτη τη φορα φτιαχνω αυτο το θεμα επειδη αρχισα να ανησυχω για τα πολυαγαπημενα μου monitor. Απο τον δεκεμβριο εχω αγορασει τα M-Audio BX5a* και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος! Τα θεωρω απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει για τα λεφτα τους!

 

Το θεμα μου ομως ειναι οτι το ενα ηχειο καθε φορα που το ανοιγω (εχοντας προφανως το volume του στο 0) κανει ενα μικρο... παφ (pop) :P Δεν ξερω αμα ειναι προβλημα ακριβως αλλα το αλλο ηχειο δεν το κανει και απο μια μικρη ερευνα που εκανα ειδα οτι αρκετοι χρηστες λενε οτι το ενα τους ηχειο μετα απο 5-6 μηνες τους ψωφισε!!! Λετε να ηρθε και η σειρα του δικου μου?  :'(

 

Εχω δοκιμασει και να ανοιξω πρωτα τα ηχεια και μετα την καρτα ηχου (το μαστερ volume της στο 0) και το αντιθετο. Τα καλωδια κανουν καλη επαφη. Λετε να φταει το καλωδιο (ειτε που το τροφοδοτει με ρευμα ειτε αυτο που το συνδεει με την καρτα ηχου)???

 

*http://www.m-audio.com/products/en_us/StudiophileBX5aDeluxe.html

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλημερα παιδια!

 

Αυτη τη φορα φτιαχνω αυτο το θεμα επειδη αρχισα να ανησυχω για τα πολυαγαπημενα μου monitor. Απο τον δεκεμβριο εχω αγορασει τα M-Audio BX5a* και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος! Τα θεωρω απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει για τα λεφτα τους!

 

Το θεμα μου ομως ειναι οτι το ενα ηχειο καθε φορα που το ανοιγω (εχοντας προφανως το volume του στο 0) κανει ενα μικρο... παφ (pop) :P Δεν ξερω αμα ειναι προβλημα ακριβως αλλα το αλλο ηχειο δεν το κανει και απο μια μικρη ερευνα που εκανα ειδα οτι αρκετοι χρηστες λενε οτι το ενα τους ηχειο μετα απο 5-6 μηνες τους ψωφισε!!! Λετε να ηρθε και η σειρα του δικου μου?  :'(

 

Εχω δοκιμασει και να ανοιξω πρωτα τα ηχεια και μετα την καρτα ηχου (το μαστερ volume της στο 0) και το αντιθετο. Τα καλωδια κανουν καλη επαφη. Λετε να φταει το καλωδιο (ειτε που το τροφοδοτει με ρευμα ειτε αυτο που το συνδεει με την καρτα ηχου)???

 

*http://www.m-audio.com/products/en_us/StudiophileBX5aDeluxe.html

Μάλλον θέμα πυκνωτή του ηχείου είναι. Λογικά θα συνεχίσει να δουλεύει. Αν θες να τον αλλάξεις κάνει περίπου 4,00 € .

Και εμένα το κάνει. Δεν τα άλλαξα.

Ψάξε με keyword "m-audio bx5a capacitor"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα αυτο ειναι λοιπον το capacitor!!! Στο αμαζον οι χρηστες που αναφερουν οτι τους χαλασε το ηχειο λενε οτι στο σιτε της m audio υπαρχει ενα ποστ που αναφερει πως να αλλαξεις μονος σου "capacitor". Εσυ αυτο το "προβλημα" ποσο καιρο το εχεις?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ααα αυτο ειναι λοιπον το capacitor!!! Στο αμαζον οι χρηστες που αναφερουν οτι τους χαλασε το ηχειο λενε οτι στο σιτε της m audio υπαρχει ενα ποστ που αναφερει πως να αλλαξεις μονος σου "capacitor". Εσυ αυτο το "προβλημα" ποσο καιρο το εχεις?

Πολύ καιρό πια....δεν θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα τα δικά μου (Mackie MR5 MKII) κάνουν έναν "ποπ" όταν τα σβήνω και άλλον έναν ήχο πιο μικρό, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα.. Τώρα αν είναι φυσιολογικό δεν ξέρω πάντως νομίζω ότι τέτοιους ήχους κάνουν γενικά τα monitor στο άνοιξε-κλείσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου