Προς το περιεχόμενο

Fender AM STD STRAT Truss Rod - Πρόβλημα δεν πιάνει το allen


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καλημέρα κι από εμένα.

 

@ mario, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις, είναι να προμηθευτείς ένα allen 1/8" ( 0,125" ή 3,17mm), το οποίο είναι και το σωστό για την Αm Std.

 

Xαλάρωσε τις χορδές, και ακούμπησε την κιθάρα οριζόντια, με το headstock να μην είναι στον αέρα, αλλά να πατάει σε κάτι σταθερό (2-3 βιβλία πχ). Ρίξε μια-δυο σταγόνες λάδι ή WD40 μέσα στο truss rod nut, για να λιπάνει τα πάσα.

 

Τοποθέτησε το allen και πριν ξεκινήσεις να το περιστρέφεις, πίεσε με το ελεύθερό σου χέρι την ταστιέρα προς τα κάτω. Αυτό θα ελευθερώσει λίγο την πίεση στο Truss rod.

Δοκίμασε πρώτα να ξεσφίξεις τη βίδα. Αν νιώθεις ότι το allen έχει καλό grip και δεν περιστρέφεται μέσα στη φωλιά της βίδας, τότε δοκίμασε με 'αποφασιστικές' και μικρές κινήσεις, να σφίξεις( έχοντας ελευθερώσει την πίεση που ασκούσες με το άλλο σου χέρι).

 

Αν δεν 'πιάνει' το allen, τότε έχουν φαγωθεί τα πάσα στη φωλιά της βίδας.

 

Δυστυχώς, στην Αm Std, η βίδα δεν βγαίνει για να αντικατασταθεί έτσι απλά. Πρέπει πρώτα να βγει η καβίλια από καρυδιά (truss rod plug) που το περιβάλει, να αντικατασταθεί η βίδα και να ξαναμπεί η καβίλια ή να αντικατασταθεί κι αυτή με καινούρια.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ευχαριστώ θερμά άπαντες.

 

@audiokostas & @RayDTutto: Σαφώς και πέρασε απ' το μυαλό μου να μην έχω το σωστό allen γι' αυτό και δεν πίεσα την κατάσταση. Απ' όσο μπορώ να διακρίνω με το φακό όμως είναι αρκετά αλλοιωμένο το εξαγωνικό σχήμα.

 

Θα προμηθευτώ το allen της fender, θα ακολουθήσω τις σαφέστατες οδηγίες του φίλου @Πνοή και Νύξη και αν δεν βγάλω άκρη, θα προσπαθήσω να τον ευχαριστήσω κι από κοντά.  :)

 

Θα ενημερώσω για οποιαδήποτε εξέλιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ θερμά άπαντες.

 

@audiokostas & @RayDTutto: Σαφώς και πέρασε απ' το μυαλό μου να μην έχω το σωστό allen γι' αυτό και δεν πίεσα την κατάσταση. Απ' όσο μπορώ να διακρίνω με το φακό όμως είναι αρκετά αλλοιωμένο το εξαγωνικό σχήμα.

 

Χωρίς να θέλω να σου ανεβάσω τις προσδοκίες, όλα τα allen nuts των truss rods έτσι φαίνονται.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να σου ανεβάσω τις προσδοκίες, όλα τα allen nuts των truss rods έτσι φαίνονται.

 

Ευχαριστώ και πάλι, οι προσδοκίες ανέβηκαν όμως.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Προμηθεύτηκα το allen της fender (το οποίο δεν κλώτσησε καθόλου), ακολούθησα τις οδηγίες του φίλου @Πνοή και Νύξη, και πλέον έχω άλλο όργανο.

 

Συμπέρασμα: Όταν θέλουμε να βιδώσουμε κάτι, παίρνουμε το σωστό κλειδί.

 

Σας ευχαριστώ όλους θερμά για το χρόνο σας, έμαθα πολλά πράγματα από τις απαντήσεις σας.

 

Καλές βουτιές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Hello

 

Πηρα προσφατα μια Am Std Strat του '97 απο τις αγγελιες και παρατηρησα οτι λειπει το truss rod nut!

Το παρατηρησα γιατι εβαλα μεσα το allen και δεν πιανει πουθενα, κοιταξα μεσα και δεν εχει τιποτα (see pic 1).

Δεν ξερω πως χαθηκε αλλα σιγουρα πρεπει να αντικατασταθει. Η διαδικασια ειναι απλη οσο αγοραζω καινουργιο και το βιδωνω? (sounds too easy...)

 

Εν τω μεταξυ, για να γκρινιαξω και λιγο, πηρα τη συγεκριμενη κιθαρα γιατι μου αρεσε και οπτικα αλλα και στο χερι και σαν ηχος, νιωθω ομως οτι κατι δεν παει καλα. Ο πωλητης (πολυ καλο παιδι) μου ειπε οτι ειναι ολη original αγορασμενη πρωτο χερι απο Αμερικη χωρις να εχει αλλαχτει τιποτα. Οταν την πηρα σπιτι και εβγαλα pickguard κτλ ανακαλυψα οτι λειπει το ενα απο τα 2 στρογγυλα adjusters που βρισκονται γυρω απο τα pivot screws της γεφυρας.

Επισης, στο σωμα εχει καποιες εξτρα τρυπες προφανως απο την προσπαθεια να μπει καποιο αλλο pickguard.

Moral of the story, η αγορα μεταχειρισμενου κρυβει πολλες εκπληξεις και θελει προσοχη, ιδιαιτερα οταν η τιμη ειναι πολυ δελεαστικη  :)

 

DSC01278.thumb.JPG.d8e097bdb5c8a7af43ac43a1851dc17e.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ από την φώτο σαν να φαίνεται πως έχει στρογγυλέψει η βίδα και όχι ότι λείπει,μπορεί να ξεγελάει και η φώτο,αν μπορείς βγάλε άλλη μια που να είναι πιο πολύ εστιασμένη σε όλη την βίδα(αν υπάρχει)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως η καμερα δεν εστιαζει σωστα αν την βαλω πιο κοντα, αλλα εβγαλα κανα δυο ακομα.

παντως εβαλα μεσα ενα μικρο λεπτο κατσαβιδακι και δεν "χτυπαει" μεταλο πουθενα

DSC01280.thumb.JPG.d427af3af08cbb728c95e607a3250e87.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σένα φαίνεται να υπάρχει κάτι αν δεν υπήρχε η βίδα τότε θα έπρεπε να φανούν τα πάσα από την βέργα όπως εδώ

WarmothTrussRodAdjuster2.jpg

 

αν μπορείς να βγάλεις μια παρόμοια με αυτή θα μας βοηθούσε

 

FRANKEN-P031.jpg

 

μήπως με κανένα φλάς από κάμερα θα βοηθουσε

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δυο φωτογραφιες με φλας ειναι  :)

Δεν εχω βγαλει τις χορδες οποτε δεν μπορω να βαλω τον φακο πιο κατω.

Οπως και να 'χει, δοκιμασα παλι με το κατσαβιδακι και τελικα χτυπαει κατι μεταλλικο, μαλλον το tip του truss rod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου