Προς το περιεχόμενο

texas special απο που παιρνει γειωση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παλι δε δουλευει  και αυτη την φορα το κυκλωμα φαινετε ενταξει  χμ, με το jack output τι παιζει  το μαυρο εχει 2 καλωδια  συνδεσα το γυμνο  και το κοκκινο και αφησα το ασπρο , υπαρχει περιπτωση  να φταιει αυτο?

επισεις εχω περασει μια χορδη απο μπουζουκι μια φα ετσι χυμα για να δοκιμαζω απλα το λεω μπας και μου διαφευγει κατι..   ???

φοτο απο τα  0,22  σε λιγο  ???

IMAG0084.jpg

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To κόκκινο από που έρχεται? To jack είναι το μαμά? Τι μαγνήτες είχες πριν?

 

Μάλλον το "μαύρο" έρχεται από το jack και είναι με πλεντάζ! Το "γυμνό" στη γείωση και το άσπρο στο volume!

 

 

Μόλις είδα,

μηπως παιζει τιποτα με το jack output? απο οτι βλεπω ειναι στερεο   εγω συνδεσα το  κοκινο και το  γυμνο

Που το βρήκες αυτό το jack?  ::)

 

To κόκκινο δεν το χρειάζεσαι, είναι για active όργανα! "Γυμνό" στη γείωση και άσπρο στο μεσαίο του volume.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν ειχα τους μανησιους ιδιου τυπου τωρα μαρκα μην ρωτας..  το κοκκινο ερχετε απο το jack output (Λογικα το αρνητικο) και παει στο ποτ διπλα στο switch στο μεσαιο ακροφυσιο

, το  μαυρο διπλα στο πυκνωτη ερχετε απο το jack το ασπρο του neck αν θυμαμε καλα συμφωνα με το σχεδιο ερχετε απο το neck και παει στο διακοπτη..    μερικα καλωδια εινναι κομμενα γιαυτο τα ενωσα με αλλα χρωματα.

 

https://lh5.googleusercontent.com/-FP_gzwSQMJM/UAa-Nc6pe7I/AAAAAAAAAOQ/CGp96beZ-Jw/s1152/xx.jpg

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά εφταιγε οντως το jack με την παραπανω συνδεσμολογια δουλεψε αμεσως ,  myster_maze  κερναω καφε ποτάρα αμα περνας απο κομοτηνη ποτε στείλε πμ!

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον  με τον πυκνοτη  0,47  εχει προβλημα ο neck , δινει πολυ λιγο output και διχνει να μην δουλευει το tone .

σημερα το ανοιξα και ξυλωσα εντελως τον πυκνωτη και ο μαγνητης εδειξε το πραγματικο του χαρακτηρα ενω επαιζε σε ιδια ενταση  και ο neck ομως το προβλημα ειναι οτι στις μπασσες χορδες η κιθαρα σκοτώνει ομως όταν κατεβαινεις στις χορδες  σολ /σι / μι τότε πριμαρι  αρκετα και βρωμίζει..  any ideas ?

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να κοιτάξεις τις κολλήσεις σου και το αν έχεις κάνει σωστά το wiring. Ωστόσο 0,47 είναι πολύ μεγάλος για tone, οι κλασικές τιμές είναι 0,022-0,047.

 

Έχε υπ'όψη ότι οι Texas Special είναι ultra hot μαγνήτες οπότε ένα "γρέζι" παίζει να το έχεις! Εννοείται ότι πρέπει να ρυθμίσεις σωστά και το ύψος των μαγνητών, παίζει μεγάλο ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο λογο  μπορεί να μην δουλευει το volume στο να μην  κλινει εντελως αυξανει ομως..  τρελα πραγματα με αυτους τους  τεξανους ρε γαμωτο ..

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει περίπτωση δεν δουλευει αυτό το πραγμα σωστα έχω τσεκαρει  15 φορες το κυκλωμα εχω αλλαξει ενα κάρο  πυκνωτες εχω δοκιμασει  και το παρακατω σχεδιο  απο το site της fender για την  τελε stadar , παπάρια μέντολες!  το volume δε λεει να δουλεψει  και το κλασικο προβλημα παραμενει ο neck δεν βγαζει την σωστή ενταση  ??? ??? ??? υπαρχει  καποιος εδώ μέσα που να δουλευει τους τεξας σπεσιαλ με τριπλο διακοπτη και το συγκεκριμενω  σχεδιο γιατι στο τέλος με βλεπω να τους πετάω στα σκουπιδια  HELP!

 

υ.π η παλια συνδεσμολογια δουλευε με 2 πυκνωτες απο οσο θυμαμε με κατι 473k  100 v  ενω οι ts  ειχαν εναν 0,047 και  0.022 , παρολαυτα στα σχεδιαγραματα βλεπω μονο ενα cap και εχω προβλημα στο output του neck και στα ποντεσιομετρα volume και tone..  

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου