Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση neck heel / nut


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρες , που μπορώ να βρω  τα specs τον μανικιών στις fender & squer tele,θελω να ταιριαξω στην affinity ενα μανικι  λίγο ποιο άνετο , μου αρεσουν οι διαστάσεις της ακουστικης μου  42 mm στην μεριά του nut to heel ειναι 53mm τέρμα μπροστά το πρόσωπο και το nut 42 (το μανισιο μανικι ειναι 40αρι και μου φαινετε πολυ μικρό  μαλλων προοριζεται για κινεζουν με μικρά δάχτυλα? )  επισεις  κανενας καλος maniko-seller - ebayer  ;D  οικονομικος ; διοτι δυστηχως δεν παιρνει καθολου ρουτερ το σώμα για να ταιριαξω ενα οποιοδήποτε.

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση την γεφυρα υπολογιζεται η διασταση! Αν ο λαιμος ειναι μικροτερος τοτε λογο spacing οι ακριανες χορδες θα βγαινουν απ εξω η θα ειναι στα ορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βαση την γεφυρα υπολογιζεται η διασταση! Αν ο λαιμος ειναι μικροτερος τοτε λογο spacing οι ακριανες χορδες θα βγαινουν απ εξω η θα ειναι στα ορια.

 

 

πως υπολογιζεται δηλαδή , η γεφυρα ειναι 6-Saddle Top-Load Tele® Bridge απο οτι γράφει στα specs http://www.fender.com/en-GR/products/search.php/?partno=0310203550 , επείσης ο λαιμος ειναι παντα μικροτερος απο την γέφυρα δε εχω δει το αντιθετο μιλαω για την 6αρα με τα βαγονακια οχι την vintange  καθως δε εχω δει ποτε μου απο κοντα

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως βλεπεις το μανικι ξεκιναει απο το nut σε 42πχ και στο τελευταιο ταστο συνηθως ειναι 56mm. (Αναλογα την κιθαρα)

 

Το 56mm βγαινει απο το string spacing της γεφυρας για να ταιριαξει ακριβως χωρις να εχει μεγαλα η μικροτερα κενα στις ακρες.

 

Ελπιζω να εγινα σαφης. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι καταλαβαινω τι λες , αρα  εφοσον βλεπω οτι ολες οι fender εχουν ιδιες διαστασεις  στο heel  τοτε με με μια 6αρα γεφυρα απο μια fender standar δε θα ειχε προβλημα αν την  ανοιγα τις ιδιες τρυπες αμφιβαλλω  αν εχει και τωρα βασικα με την δικια του  γεφυρα , φυσικα το μανικι θα ειναι  πλατυ και δεν θα βγαινουν οι μι γιαυτο το λογο το αλλαζω αλλωστε  με αυτο  http://www.stewmac.com/shop/Bodies,_necks,_wood/Electric_guitar_necks/Replacement_Neck_for_Tele_Guitar.html  εγώγ φοβαμαι  μην κατσουν στραβα οι μαγνητες και δε πεφτουν  σωστα πανω στις χορδες .

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου