Προς το περιεχόμενο

οι ιδέες ενός φιλοσόφου για τις ιδέες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα κάνω ένα σχόλιο για το ζήτημα των "κοινωνικών συμβολαίων" που αναφέρθηκε: ας είμαστε πολύ προσεκτικοί, επ' αυτού.

 

Το να παίζεις στους Snooze:Loop είναι κάτι, το να γεμίζεις στάδια όμως (θα έλεγαν οι περισσότεροι) είναι πολύ σημαντικότερο. Το να είσαι αυτοδίδακτος καθηγητής σε αμερικανικό πανεπιστήμιο είναι επίσης κάτι, αλλά το να έχεις την προσωπική ευθύνη της καθημερινής αγωγής μαθητών που σε αναγνωρίζουν σαν Δάσκαλο, είναι (θα έλεγαν κάποιοι) πολύ σημαντικότερο.

 

Θα ήταν προτιμότερο να μην είχε γίνει χρήση του επιχειρήματος περί κοινωνικών συμβολαίων: οι ιδέες υπάρχουν και παρουσιάζονται προκειμένου να κριθούν, ανεξάρτητα από το αν τις κατανοεί (ή τις εγκρίνει) οποιοσδήποτε άλλος εκτός απ' τον καθένα μας κατ' ιδίαν.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μετά τη στρατευμένη τέχνη, έχουμε και τη στρατευμένη επιστήμη. Ο Μούσιας και η παρέα του είναι από τα πλέον σιχαμένα άτομα του Πλανήτη. Ωραία πατέντα: "Οι τραγόπαπες κονομάνε με την πίστη: Εμείς θα κονομίσουμε με την απιστία- το ίδιο είναι".

 

Εκκλησία των... Άθεων. ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ.  ;D

 

 

Μπήτε και κάντε καμιά δωρεά...

 

 

https://secular.org/civicrm/contribute/transact?reset=1&id=3

 

... και μη μολύνετε το forum με επίορκους επιστήμονες.

 

Το εδάφιο (ε) υποχρεώνει τον ιδιοκτήτη που βγάζει τον σκύλο του βόλτα, να καθαρίζει τα κόπρανα του ζώου του άμεσα. Και αυτό είναι αυτονόητο σε άλλες χώρες. Δεν χρωστούν τίποτα οι άλλοι πολίτες να πατούν τα κόπρανα των σκύλων μας, ούτε είναι σωστό να έχουμε την απαίτηση από τον Δήμο μας να τα καθαρίζει. Και μία τέτοια συμπεριφορά δεν προάγει την ζωοφιλία, αφού μετατρέπει τους πολίτες σε εχθρούς των ζώων. Δεν είναι τίποτα να έχουμε μαζί μας ένα σκουπάκι κι ένα μικρό φαράσι για να μαζεύουμε τα κόπρανα του σκύλου μας και να τα πετάμε στον πλησιέστερο κάδο. Μια τέτοια κίνηση δείχνει αυτοσεβασμό, φροντίδα για το περιβάλλον και βέβαια σεβασμό στους συμπολίτες μας.

 

http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=307

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν προτιμότερο να μην είχε γίνει χρήση του επιχειρήματος περί κοινωνικών συμβολαίων: οι ιδέες υπάρχουν και παρουσιάζονται προκειμένου να κριθούν, ανεξάρτητα από το αν τις κατανοεί (ή τις εγκρίνει) οποιοσδήποτε άλλος εκτός απ' τον καθένα μας κατ' ιδίαν.

 

ο Dennett αυτοπροσδιορίζεται ως αυτοδίδακτος, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Δεν γίνεσαι καθηγητής Πανεπιστημίου έτσι. Αν προσέξεις εγώ τον εισάγω ως κάποιον που έχει ασχοληθεί με τη Φιλοσοφία του Νου, ακριβώς για να μη φανεί η θέση μου ως επίκκληση σε αυθεντία.

 

Οι ιδέες σαφώς υπάρχουν και παρουσιάζονται για να κριθούν, αλλά εξήγησα γιατί έβαλα αυτό το θέμα. Γιατί έχουμε ακούσει τις απόψεις των μοντέλων και των σκυλοτραγουδιστών, δηλαδή ό,τι είναι deviant από την κανονική ζωή, αλλά παράγωγο του lifestyle απαιτεί την προσοχή μας, ενώ "ένας τύπος που οι άλλοι τον λένε φιλόσοφο" υποχρεούται να δεχτεί ad hominem κριτική.

 

Αυτά για τα συμβόλαια, θα προτιμούσα το inside joke για τη μπάντα μου να μην αποτελούσε εφαλτήριο για αυτά που συζητώ σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αξιοπερίεργο είναι ότι στο wiki entry όπου αυτοπαρουσιάζεται σαν αυτοδίδακτος, αναφέρεται ξεκάθαρα ότι έχει σπουδάσει (σε Harvard και Οξφόρδη, ανάμεσα σε άλλα). Βέβαια, κάποιες περγαμηνές μετράνε περισσότερο για τους αντιφρονούντες ( :) ).

 

[Όσον αφορά το σοβαρό σκέλος της συζήτησης: με κίνδυνο να έχω καταλάβει λάθος, κεντρικό σημείο της σύντομης διάλεξης είναι ο μιμητισμός ιδεών, και όχι τόσο οι ιδέες καθαυτές. Η αποστασιοποίηση που αναφέρθηκε, αφορά στην περισσότερο συναισθηματική προσέγγιση του ζητήματος (πολιτική/θρησκεία/άλλο) η οποία αφαιρεί (ή περιορίζει αν θέλετε) την απαραίτητη κριτική ικανότητα όσων φέρουν τις εν λόγω ιδέες.]

1672365531_.jpg.1a89719ff4f3da0cc465c75aa6cb603e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορι για το πολλαπλό posting : κάποιος mod διόρθωσε το λινκ στο αρχικό μου τοστ και πλέον η ομιλία εμφανίζεται χωρίς ελληνικούς υπότιτλους.

 

Το υποτιτλισμένο βίντεο είναι αυτό : dotsub.com/view/07b3ad8c-50dd-4032-9511-5a26d256aee6?utm_source=player&utm_medium=embed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά για τα συμβόλαια, θα προτιμούσα το inside joke για τη μπάντα μου να μην αποτελούσε εφαλτήριο για αυτά που συζητώ σοβαρά.

 

Δεν έκανα κανένα inside joke, όντως θεωρώ "κάτι" (επαρκούς για τα μέτρα μου σπουδαιότητας) το να παίζει κάποιος στη μπάντα σου. Απλώς - και είναι βέβαιο αυτό - ότι υπάρχουν κάποιοι που δεν το θεωρούν "τίποτα", ομοίως και την πιθανότητα να είναι κάποιος καθηγητής πανεπιστημίου, αυτοδίδακτος ή όχι.

 

Το αξιοπερίεργο είναι ότι στο wiki entry όπου αυτοπαρουσιάζεται σαν αυτοδίδακτος, αναφέρεται ξεκάθαρα ότι έχει σπουδάσει (σε Harvard και Οξφόρδη, ανάμεσα σε άλλα). Βέβαια, κάποιες περγαμηνές μετράνε περισσότερο για τους αντιφρονούντες ( :) ).

 

Δεν υπάρχει τίποτε αξιοπερίεργο. Οι φιλόσοφοι είθισται να επικαλούνται - ομού μετά της επιστημονικής τους κατάρτισης, όταν υφίσταται - κάποιο είδος προσωπικά βιωμένης στιγμής "ενόρασης", όπου όλα τα μέχρι τότε δεδομένα δένουν στο γλύκισμα που σερβίρουν (ο σαρκασμός είναι μη-στοχευμένος).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκανα κανένα inside joke

 

το ξέρω, ο ΝΔ το έκανε και εσύ το χρησιμοποίησες μέσα στην επιχειρηματολογία σου για κάτι παντελώς άσχετο. Σχηματικά μπορεί να στέκει, γι αυτό έγραψα "προτιμώ" και όχι "μην το λες αυτό" :)

 

Το οτι κάποιοι δεν το θεωρούν τίποτα να μιλάει κάποιος επί ενός θέματος πάνω στο οποίο έχει τη μέγιστη δυνατή κατάρτιση είναι το βασικό μου επιχείρημα (και απορία). Δικαίωμά τους προφανώς, αλλά με απασχολούν τα αίτια αυτού του φαινομένου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα διευκρινήσω κάτι με τη σειρά μου, και χωρίς να θέλω να πάρω άλλο χώρο από την συζήτηση (θα με ενδιέφερε ιδιαίτερα να διαβάσω τις απόψεις των υπόλοιπων μελών επί του αρχικού θέματος): αξιοπερίεργο θεώρησα το γεγονός ότι ένα από τα σημεία που στάθηκε η κουβέντα είναι το ότι είναι 'αυτοδίδακτος', ενώ στην ίδια πηγή από όπου αντλήθηκε η εν λόγω πληροφορία, αναφέρονται ξεκάθαρα οι σπουδές του. Όσο για τα περι ενόρασης (όχι ότι θέλω να κάνουμε κουβέντα για τον dennett, για τον οποίω παραδέχομαι ότι γνωρίζω ελάχιστα), δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει το συγκεκριμένο συμπέρασμα (στην ίδια πρόταση επικαλείται την δουλειά άλλων κορυφαίων επιστημόνων).

 

μα για ποιό inside joke μιλάτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι κάποιοι δεν το θεωρούν τίποτα να μιλάει κάποιος επί ενός θέματος πάνω στο οποίο έχει τη μέγιστη δυνατή κατάρτιση είναι το βασικό μου επιχείρημα (και απορία). Δικαίωμά τους προφανώς, αλλά με απασχολούν τα αίτια αυτού του φαινομένου.

 

Το αίτιο (στην περίπτωσή μου) είναι ότι δεν εκτιμώ ότι έχει τη μέγιστη δυνατή κατάρτιση.

 

Κατά την ταπεινή (λέμε τώρα) γνώμη μου, δεν πρόκειται καν για φιλοσοφία. Πρόκειται απλά για νοητικές ασκήσεις/παιγχνίδια από εκείνα που διασκεδάζουν διανοητικούς τύπους όπως εμένα.

 

Καλά-καλά, δεν είμαι βέβαιος καν αν πρόκειται για επιστήμη. Μάλλον έχω τη γνώμη ότι ο καθένας που τον άκουσε κατάλαβε ό,τι γούσταρε (σκόπιμη χρήση λέξεως), το οποίο - αν θυμάμαι καλά - δε συμβαίνει συνήθως με τις επιστημονικές θεωρίες.

 

Ο ίδιος ο τίτλος του thread είναι πολύ επιτυχής από αυτή την άποψη.

 

@ndnikola

Η λέξη "ενόραση" χρησιμοποιήθηκε περιπαιχτικά από εμένα. Αναφέρομαι στο σύνηθες μοτίβο δηλώσεων και συμπεριφορών διαφόρων φιλοσοφημένων, οι οποίοι καίτοι αντλούν από πηγές (όπως οι κορυφαίοι(;) επιστήμονες που επικαλείται ο Dennett, εν' τέλει καταλήγουν στο δικό τους "μοναδικό" χαρμάνι διατυπώσεων / πεποιθήσεων. Οπωσδήποτε βέβαια, ούτε εγώ γνωρίζω αρκετά για τον Dennett, οπότε δεν επιδιώκω δημόσιο έπαινο για τη γνώμη μου επί όσων είπε.

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αίτιο (στην περίπτωσή μου) είναι ότι δεν εκτιμώ ότι έχει τη μέγιστη δυνατή κατάρτιση.

 

Το κατανοώ αυτό ως αίτιο, αλλά θα ήθελα να μάθω από που προκύπτει.

Ποιά είναι η μέγιστη δυνατή κατάρτιση κατά τη γνώμη σου?

 

Μάλλον έχω τη γνώμη ότι ο καθένας που τον άκουσε κατάλαβε ό,τι γούσταρε (σκόπιμη χρήση λέξεως), το οποίο - αν θυμάμαι καλά - δε συμβαίνει συνήθως με τις επιστημονικές θεωρίες.

 

Aν μου βρεις μια ανθρώπινη συζήτηση όπου ο καθένας δεν καταλαβαίνει αυτό που γουστάρει θα σε παραδεχτώ :)

Χωρίς πλάκα, ο κανόνας λέει οτι οι επιστημονικές θεωρίες είναι το κατεξοχήν υλικό για παρανοήσεις. (google "scientific misconceptions")

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου