Προς το περιεχόμενο

Heritage - Saints & Sinners (Official Music Video)


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

 

 

Ανεβάζω και κάποιους δικούς μας σε παρόμοια φάση

 

 

Πολύ καλοί τα παιδιά- αν και μου πάνε προς System Of A Down και όχι τόσο stoner.

 

Και οι Heritage αξιολογότατοι- μου trashισαν λίγο παραπάνω για να είμαι ειλικρινής.

 

Βέβαια (αν και δεν είμαι κοντά με το στιλ) συνεχίζω να θεωρώ ότι η πιο ολοκληρωμένη εγχώρια μπάντα που έχω δει/ακούσει από αυτό το είδος είναι αυτά τα παλικαράκια (χωρίς φυσικά αυτό να μειώνει τις αξιόλογες προσπάθειες των άλλων παιδιών)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ Terry

 

Κοίτα από άποψη ήχου…..οι Planet of Zeus   είναι πολύ πιο κοντά και στα ακούσματά μου.

 

Το video τους όμως δεν μου άρεσε τόσο.

 

Εξηγούμαι:

Εννοώ τα πλάνα της μπάντας.

 

Πρόκειται για «soundtrack» σε ταινία μικρού μήκους , γυρισμένη από Έλληνα σκηνοθέτη, στις Η.Π.Α. .

Τα πλάνα της ταινίας ….είναι καταπληκτικά.

 

Τα πλάνα όμως της μπάντας….πέραν ότι τα θεωρώ λίγο ανακόλουθα με το video…πιστεύω ότι υστερούν κατά πολύ από αυτά των Heritage….και σε φωτογραφία και σε σκηνοθεσία….και σε μοντάζ.

 

Στα + όμως των planet…το performance της μπάντας , που είναι πιο πώρωση.

 

Όπως και να έχει μιλάμε πάντως για τρεις πάρα πολύ καλές δουλείες…και μόνο ενθαρρυντικό μπορεί να είναι αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικο βιντεο,δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο επαγγελματιες του εξωτερικου!

 

Πολυ ωραια μπαντα,μπομπα φωνη!

 

Για μενα το γεγονος οτι καποια παιδια,στην πεθαμενη επαρχια,κανουν αυτο που αγαπουν παιζοντας ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ,σ ενα στυλ που δεν εχει τυχη στην Ελλαδα αλλα αυτο γουσταρουν,ειναι απο μονο του αξιο θαυμασμου.Και τα οπτικοποιουν κιολας με επαγγελματισμο και αναλογη αισθητικη.

Μπραβο τους που αντιμετωπιζουν το παθος τους με σοβαροτητα και μερακι που θα ζηλευαν πολλοι εγχωριοι ελληνοφωνοι καλλιτεχνες που εχουν αρκεστει στην επαναληψη και την ιδια κουρασμενη συνταγη εδω και χρονια.

 

RESPECT.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

στην πεθαμενη επαρχια,

 

ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ

 

που θα ζηλευαν πολλοι εγχωριοι ελληνοφωνοι καλλιτεχνες

 

Αυτές είναι τρεις φράσεις κλειδιά, που περιγράφουν ακριβώς την κατάσταση.

Στην τελευταία μόνον θα προσέθετα τη λέξη "εγχωριοι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ελληνοφωνοι καλλιτεχνες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αυτοι ειναι οι αγαπημενοι μου. Παλιοι φιλοι και συμπαιχτες (μ εφαγε η ατιμη η "ξενιτια")

 

 

Δυστυχως, δεν εχουν βιντιο με μποτες σπηρουνια και καυτες σελες

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στα παιδιά και +1 σε ό,τι είπε ο Σταύρος.Respect μόνο και μόνο για το μεράκι τους,σε μια χώρα "δύσβατη" για το είδος :)

Να πω σε αυτό σημείο κι εγώ τη γνώμη μου επειδή παρακολουθώ πολύ την σκληρή/ή μη εγχώρια underground σκηνή . Αξιόλογες μπάντες υπάρχουν.Τρομερές παραγωγές επίσης υπάρχουν .Μουσικάρες επίσης υπάρχουν μέσα σε αυτές τις μπάντες. Τέλος,σε πολλές από αυτές τις μπάντες διακρίνω μεράκι και κ@ύλα (ξέρετε πώς το εννοώ),το οποίο είναι και το ζητούμενο  :) Αυτό που ΔΕΝ διακρίνω όμως είναι το "κάτι διαφορετικό". Δεν διακρίνω ιδέες που θα με κάνουν να μου καρφωθεί το όνομα της αντίστοιχης μπάντας στο μυαλό.Δεν διακρίνω κάποιο distinctive ύφος που θα κάνει τον χορτασμένο από rock μουσικές δυτικό ακροατή να γυρίσει το βλέμμα του προς την ελληνική μπάντα που του έριξε το σαγόνι στο πάτωμα με τη μουσική της.Ακούω τρομερά παιξίματα κι εκτελεστική δεινότητα,ακόμα ακούω και φωνάρες,ΑΛΛΑ όλα αυτά πάνω σε τετριμμένες ,κακά τα ψέματα ,μουσικές φόρμες .Και αν όχι τετριμμένες τότε σίγουρα "ξανακουσμένες" από δυτικές μπάντες στο παρελθόν.ΞΕΚΑΘΑΡΑ , το αγκάθι το εντοπίζω στον τομέα "σύνθεση"/"φαντασία" .Ήταν απλά κάποιες σκέψεις μου.Σε καμία περίπτωση ΔΕΝ κράζω τους συντοπίτες μου,προς θεού(με μικρό) .Πίσω από όλα αυτά δεν έχω εξετάσει το σημαντικότερο παράγοντα που αν τον εξετάσω τότε  όλα τα παραπάνω ίσως και να μην έχουν σημασία. Ο παράγοντας είναι ο εξής απλός : "Το σημείο αφετηρίας και ο στόχος της κάθε μπάντας" Δηλαδή : Τα παιδιά γράφουν τη μουσική τους με στόχο ξεχωρίσουν σε παγκόσμιο επίπεδο και να το κάνουν for a living ,ή απλά εκφράζονται και κάνουν το hobby τους ?  :) Αυτά τα ολίγα,εντελώς αυθόρμητα και με την όποια εμπειρία μπορεί να έχει ένας ..πιτσιρίκος της ηλικίας μου  :D

 

Τέλος να παραθέσω 2-3 ονόματα που σίγουρα μου τράβηξαν την προσοχή σε εγχώριο επίπεδο και ακούω ΦΡΕΣΚΑ πράγματα στις δουλειές τους

 

1) Spyros Charmanis

 

2) Άγνωστοι παντελώς,από Πάτρα και διαλυμένοι πλέον. Satyagraha

 

3)Γνωστοί,εν ενεργεία με αρκετές καλές ιδέες σε ορισμένα κομμάτια τους.Need

 

 

4)Intravenus

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό που ΔΕΝ διακρίνω όμως είναι το "κάτι διαφορετικό".

 

Θα σταθώ σε αυτό.

Χωρίς να διαφωνώ σε όλα τα άλλα που λες.

Πιστεύω ότι η μουσική δεξιότητα είναι (και) πολιτισμική/ βιωματική.

Αν πάρω οποιουσδήποτε Έλληνες (που έχουν κάποιες βάσεις) …είτε από την Άρτα , είτε από τα Γιάννενα είτε από οπουδήποτε και τους αφήσω για κάνα χρόνο στο L.A. και καταφέρουν να το νοιώσουν φυσικό τους περιβάλλον , είμαι 100% σίγουρος ότι θα αλλάξει εντελώς η μουσική τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σταθώ σε αυτό.

Χωρίς να διαφωνώ σε όλα τα άλλα που λες.

Πιστεύω ότι η μουσική δεξιότητα είναι (και) πολιτισμική/ βιωματική.

Αν πάρω οποιουσδήποτε Έλληνες (που έχουν κάποιες βάσεις) …είτε από την Άρτα , είτε από τα Γιάννενα είτε από οπουδήποτε και τους αφήσω για κάνα χρόνο στο L.A. και καταφέρουν να το νοιώσουν φυσικό τους περιβάλλον , είμαι 100% σίγουρος ότι θα αλλάξει εντελώς η μουσική τους.

 

 

100% σύμφωνος .Αν δεν έγραφα τόσο αυθόρμητα,θα είχα συμπεριλάβει και αυτόν το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ παράγοντα στο post μου  :) Παράλειψή μου,όπως και πολλά άλλα!

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου