Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι η αξία ενός επισκευασμένου οργάνου?


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...στην περίπτωση που η κατάσταση παύει να είναι άριστη επειδή κρύβεται επιμελώς ένα weak spot, ναι.

 

δηλαδή εσύ μια σπασμένη κιθάρα που έχει κολληθεί (και δεν έχει το παραμικρό οπτικοακουστικό ψεγάδι) θα την έλεγες (αγόραζες ως) άριστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειμαι κάτοχος επισκευασμένης κιθάρας στο ίδιο επαχθές σημείο που παίζει σαν να μην έσπασε ποτέ.

Εσπασε στα χέρια μου , την επισκεύασα ώστε να παίζει αλλά να μην κρύψω το σπάσιμο και νοιώθω απόλυτα παντρεμένος μαζί της εξ άλλου το αξίζει με χίλια γιατί ειναι  Gibson :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα έτσι δεν θα ήξερες αν φτιάχνεται το όργανο (ακόμα και ένας πολύ καλός μάστορας δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά αν μετά την επισκευή το όργανο θα παίζει "σωστά"). Προφανώς αν είναι να στο χαρίσουν δεν σε ενδιαφέρει αυτό.

 

Λοιπόν, μια σπασμένη και επισκευασμένη (στο headstock) πχ 335 των 1500€ πόσο θα την παίρνατε?

 

Παρε παραδειγμα με την κιθαρα που εβαλες στο αρχικο ποστ σου, σιγουρα μπορει να σου πει ο μάστορας και τιμη και αν φτιαχνει.

Το ιδιο και με εναν ενισχυτη θα τον πηγαινα μαζι με τον πωλητη και θα μου εδεινε τιμη.

 

Ποσο θα πηγαινε μια επισκευη για την 335 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή εσύ μια σπασμένη κιθάρα που έχει κολληθεί (και δεν έχει το παραμικρό οπτικοακουστικό ψεγάδι) θα την έλεγες (αγόραζες ως) άριστη?

Είναι άριστη, είναι σαν να την έχεις να ξαναβαψει...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή εσύ μια σπασμένη κιθάρα που έχει κολληθεί (και δεν έχει το παραμικρό οπτικοακουστικό ψεγάδι) θα την έλεγες (αγόραζες ως) άριστη?

 

Όχι... αυτό ακριβώς λέω, μιας και εκεί υπάρχει πια ένα ευπαθές weak spot που δεν προϋπήρχε, κι έτσι η κατάστασή της δεν είναι πια άριστη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άριστη, είναι σαν να την έχεις να ξαναβαψει...

 

Είναι ένα κομμάτι ΣΠΑΣΜΕΝΟ ξύλο που ΚΟΛΛΗΘΗΚΕ και από ΠΑΝΩ ΒΑΦΤΗΚΕ. Αλλά αυτό δεν έχει σημασία (νομίζω κανείς δεν νοιάζεται για το τι θεωρεί ο καθένας "επισκευασμένο" ή "άριστο")

 

να συμπεράνω οτι θα αγόραζες (αυτή που λέω εγώ επισκευασμένη) στην τυπική τιμή που πωλείται μια μεταχειρισμένη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι ένα κομμάτι ΣΠΑΣΜΕΝΟ ξύλο που ΚΟΛΛΗΘΗΚΕ και από ΠΑΝΩ ΒΑΦΤΗΚΕ. Αλλά αυτό δεν έχει σημασία (νομίζω κανείς δεν νοιάζεται για το τι θεωρεί ο καθένας "επισκευασμένο" ή "άριστο")

 

να συμπεράνω οτι θα αγόραζες (αυτή που λέω εγώ επισκευασμένη) στην τυπική τιμή που πωλείται μια μεταχειρισμένη?

 

Θα την αγόραζα (εάν και εφόσον φυσικά...) σε χαμηλότερη τιμή από μια μεταχειρισμένη  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την αγόραζα (εάν και εφόσον φυσικά...) σε χαμηλότερη τιμή από μια μεταχειρισμένη  ;)

Θα την αγόραζα (εάν και εφόσον φυσικά...) σε μια τιμή συμφέρουσα για μεταχειρισμένη. Με λίγα λόγια δεν νομίζω ότι θα με επηρέαζε ο ψυχολογικής παράγοντας εάν η επισκευή ήταν επιτυχημένη.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή αυτό το θέμα, θυμήθηκα οτι έχω συναντήσει πάρα πολλές gibson σπασμένες στο γνωστό σημείο που έχουν επισκευαστεί και παίζουν άψογα.

 

Καταρχήν,θα χαιρόμουν πολύ αν "πέτυχες" και σου άρεσε κάποια από τις 4 "σπασμένες" Les Paul  (1987,1988,1993 και μία R0 του 2003) στην Ελλάδα που ήταν δικές μου.Για τη μία από αυτές (1993) είμαι σίγουρος οτί "κυκλοφορεί" ακόμα στη Θεσσαλονίκη.Για τις υπόλοιπες δεν ξέρω που είναι πλέον,οπότε υπάρχει η πιθανότητα να δοκίμασες μία από αυτές και να σου άρεσε.

 

Μετά από συνολικά 7 "σπασμένες" Les Paul που είχα (USA Standard,R8,R9,R0) σου εγγυώμαι προσωπικά πως αν έχει γίνει ΣΩΣΤΗ δουλεία,καταρχήν δεν είναι εύκολο να το καταλάβεις και -το κυριότερο- δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα μα τίποτα από μία "κανονική" σε ότι αφορά την "ηχητική απόδοσή" τους. ;)

 

(Παρεμπιτόντως,ήταν ένα από τα -λίγα- σωστά που έλεγε ο συγχωρεμένος ο Ed Roman)

 

Σχετικά με την αξία τους: Όλες τις αγόρασα (μεταχειρισμένες) ένα 30% -κατά μέσο όρο- κάτω από την "κανονική" τους αξία και τις έδωσα -πάνω κάτω- στα ίδια λεφτά.  ;)

Αυτά ΠΡΟ κρίσεως...

 

Υπό τις σημερινές -τραγικές- συνθήκες καταλαβαίνεις πως είναι αδύνατον να κοστολογήσεις ένα επισκευασμένο όργανο όταν βλέπεις οτί εδώ (πρακτικά καινούργια) όργανα που απλά έχουν "την ταμπέλα" του μεταχειρισμένου "φέυγουν" για...λίγη μουρταδέλα και ελιές.  ;D  

 

 

Είστε τόσο σίγουροι, ότι μπορείτε να διακρίνετε ένα επισκευάσμενο όργανο;

 

+1  ;)

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα την αγόραζα (εάν και εφόσον φυσικά...) σε μια τιμή συμφέρουσα για μεταχειρισμένη. Με λίγα λόγια δεν νομίζω ότι θα με επηρέαζε ο ψυχολογικής παράγοντας εάν η επισκευή ήταν επιτυχημένη.

 

Νομίζω ότι λέμε το ίδιο πράγμα. Εγώ το λέω χαμηλότερη, εσύ συμφέρουσα  ;D ;)

 

ΥΓ: Μου αρέσει σαν όρος το συμφέρουσα  :D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου