Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι η αξία ενός επισκευασμένου οργάνου?


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή αυτό το θέμα, θυμήθηκα οτι έχω συναντήσει πάρα πολλές gibson σπασμένες στο γνωστό σημείο που έχουν επισκευαστεί και παίζουν άψογα. Η γενική άποψη για επισκευασμένες κιθάρες είναι οτι είναι τόσο καλά κολλημένες που αν πέσουν θα σπάσουν κάπου αλλού και όχι στο ίδιο σημείο, οπότε θεωρητικά, αν η κιθάρα παίζει καλά, δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί το βεβαρυμένο παρελθόν τους. (Προσωπικά θα με απασχολούσε για καθαρά ψυχολογικούς λόγους).

 

Δεν έχω καταλάβει με βεβαιότητα τι παίζει με τη μεταπωλητική τους αξία (αν υπάρχει ;D). Tέτοιες κιθάρες τις επισκευάζουμε με στόχο να τις κρατήσουμε για πάντα (μιας και αποκλείεται να πωληθούν κοντά στην "ακουστική τους αξία") ή μπορούν να πωληθούν σε μια λογικά μειωμένη τιμή? Θα αγοράζατε ποτέ μια επισκευασμένη κιθάρα?

 

Ευχαριστώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα αγοράζατε ποτέ μια επισκευασμένη κιθάρα?

 

Κιθάρα με το συγκεκριμένο πρόβλημα θα αγόραζα μόνο από γνωστό και  μόνο αν ξέρω ότι έχει παίξει έτσι για καιρό χωρίς πρόβλημα.

Και σίγουρα σε πολύ χαμηλότερη τιμή από εκείνη αντίστοιχου μεταχειρισμένου μοντέλου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κιθάρα με το συγκεκριμένο πρόβλημα θα αγόραζα μόνο από γνωστό και  μόνο αν ξέρω ότι έχει παίξει έτσι για καιρό χωρίς πρόβλημα.

Και σίγουρα σε πολύ χαμηλότερη τιμή από εκείνη αντίστοιχου μεταχειρισμένου μοντέλου.

 

+1000

 

Περίπτωση από περίπτωση διαφέρει- αλλά αναμφίβολα αφαιρεί αρκετά ως πολύ από την μεταπολιτική αξία.

 

 

IMHO είναι βασικό να ξέρεις και ποιος έχει κάνει την επισκευή- υπάρχουν μάστορες και μάστορες  ;) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κύριοι, συμφωνώ μαζί σας btw αλλά θα ήθελα να ακούσω και αλλες απόψεις :)

 

από την μεταπολιτική αξία.

 

post-political value? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη στις μερες μας (δυστυχως τελικα),υπαρχει πληθωρα προσφορας οργανων σε εξευτελιστικες τιμες,πρεπει να ειναι κατι πολυ ιδιαιτερο και σε σκοτωμενη τιμη,για να το παρω επισκευασμενο.Αλλα ακομα και ο ιδιος ο Leo (λιγο δυσκολο) να το εχει επισκευασει,ποτε δεν θα παιζω με την ιδια ψυχολογια οπως με ενα αρτιο οργανο!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα τι οργανο,προσωπικά δε με χαλάει να είναι επισκευασμένο κατα καιρούς  εχω δώσει και έχω πάρει αρκετα τετοια οργανα  κυριως ακουστικά ,  αν πιάνει το χερι σου και λίγο μπορεις να κάνεις θαυματα  αξίζει πιστευω η να το ανταλαξεις με ένα αλλο  επισκευασμενο η να παρεις ενα με καποιο προβλημα και να το φτιάξεις όχι να πουλησεις ενα προβληματικο οργανο , εγώ τουλαχιστο έτσι θα έκανα, φυσικά να ξερεις οτι μπαινεις σε ενα τρυπακι  περιεργο και θα έχεις ολο επισκευασμενα όργανα μεχρι να σου κατσει ενα που θα το αγαπησεις και θα αράξεις σε αυτό χαχαχα!

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κύριοι, συμφωνώ μαζί σας btw αλλά θα ήθελα να ακούσω και αλλες απόψεις :)

 

post-political value? ;D

 

Ουπς  ;D Ι διδ it again  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yποθέτω ότι λόγω τοποθέτησης του θρεντ στο Guitars μιλάμε αποκλειστικά για κιθάρες και λοιπά ξύλινα έγχορδα, παρά τον τίτλο? Γιατί αν πάμε στα πνευστά (μεταλλικά ή μη), η ιστορία πιθανόν να είναι εντελώς διαφορετική μιας και δεν είναι τόσο εύθραυστα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το θέμα αφορά σε κιθάρες κλπ, αλλά γράψε ό,τι θες ;D

 

Προσθέτωντας στις παραμέτρους, δεν είχα ποτέ ακουστική κιθάρα που να μην έχει φουσκώσει πίσω από τον καβαλάρη (μια που έχω τώρα έχει βαθουλώσει μπροστά του). Σε τέτοιες περιπτώσεις, στη δική ΣΟΥ κιθάρα, αρχικά ανησυχείς, αλλά σε καθησυχάζει ο μάστοράς σου οτι "αφού δεν έχει ανοίξει, δεν θα ανοίξει ποτέ". Και πάλι όμως για μια "ξένη" κιθάρα δεν μπορείς να πεις με βεβαιότητα κάτι τέτοιο και μάλλον δεν θα αγόραζα μία που μοιάζει ετοιμόρροπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θα επερνα και κιθαρα και ενισχυτη σε κακη κατασταση αλλα αν και εφόσον ειχε την δυνατοτητα πληρους επισκευης.

Οχι ομως επισκευασμενο, θα ηθελα να επιλεξω εγω ποιος θα κανει την δουλεια.

Οσο αφορα την τιμη επειδη προσφατα χαρησα ενα ακορντεόν πιστευω οτι πρεπει να εχει την τιμη ενος αντιστιχου μεταχειρησμενου - τα εξοδα επισκευης.

Ομως πολλες φορες αυτα τα οργανα σκοτωνονται στην αγορα ή χαριζονται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου