Προς το περιεχόμενο

ηχος μπουζουκιου


boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχην παρατηρηστε σε ποια κατηγορια εβαλα το θεμα!!! cool ε? :wink:

 

Παιδια πρεπει να βοηθησουμε εναν απελπισμενο φιλο μπουζουχτση (ή μηπως εμένα να του το παιξω φωστηρας...) ο οποίος εχει ενα πολυ καλο μπουζουκι (ειναι ακριβη και καλη κατασκευη και ακουγεται υπεροχα unplugged) αλλα δε ξερει τι να αγορασει ωστε να πετυχει ηχο της προκοπης στα μαγαζια (μικρα ή μεγαλα ) όπου παιζει κατα καιρους .

Απ οτι καταλαβα ο ηχος που θελει ειναι να ειναι μεγαλος και με παρουσια σαν αυτους στις <<μεγαλες πιστες>> αλλα με λαικη χροια διοτι δε παιζει σε μεγαλες πιστες και συνηθως παιζει παλιες κλασσικες επιτυχιες του παρελθοντος ( αντι του σωστου ρεπερτοριου που περιλαμβαει , κοκκινου βανδη τσαλικη ...)

Με μια προχειρη ματια που εριξα στην αγορα νομιζω οτι χρειαζεται κατι που θα δωσει τον χαρακτηρα του οργανου που κρυβεται μεσα στο ηχειο και στα ξυλα του , και οχι τον πλαστικο ηχο και την μαγνητιλα του emg μαγνητη που τωρα φοραει.

Προτεινετε λυσεις που να περιλαμβανουν ολη την αλυσιδα απο το οργανο μεχρι το di του ηχοληπτη χωρις να παραλειψετε οτι υπαρχει και αναγκη αγορας μονιτορ ηχειου, και χωρις να παραλειψεται οτι προκειται για ανθρωπο με πεπερασμενο αριθμο χρηματων διαθεσιμο για αυτην την αγορα(φεδερ μη μας αρχισεις παλι με τα avalon... :lol: )

Eυχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αν εχει μαγνητη ή πιεζοηλεκτρικο μικ ή πυκνωτικο μικ ή 2 απο αυτα δε μας απασχολει?

πιστευεις οτι ενα μικροφωνο δε θα απεδιδε τονχαρακτηρα του οργανου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και ο αγαπημένος μου ήχος μπουζουκιού είναι ο ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ήχος των 60's (δηλ.μαγνήτης ΙDEAL & FENDER TWIN REVERB τσίτα στο reverb!) αν ο φίλος σου επιζητά ΦΥΣΙΚΟ ήχο τότε η ΜΟΝΗ λύση που έχει (εκτός απο μικρόφωνο) είναι αυτό

 

http://www.pick-uptheworld.com/greekbou.htm

 

είναι με διαφορά το "φυσικότερο" σύστημα για αναπαραγωγή ακουστικού ήχου σε live περιβάλον

 

προσωπικά το χρησιμοποιώ σε μια ακουστική που έχω και το μόνο που χρησιμοποιώ μετά είναι ενα φθηνό art tube προενισχυτάκι και ακούγεται πολύ καλά.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα ο φιλος μου αγορασε το mindprint envoice mk2 που προτεινες αλλα το συνδυασε με ενα alesis picoverb(αηδια!!!!)

κατα την γνωμη μου ο ηχος του αλλαξε αλλα αυτος εχει κολησει σε μια λεπτομερεια και δε ξερω πως να του την φτιαξω. Ακουει πολυ σκληρο το μπουζουκι στην κατω χορδη στα τελευταια ταστα. με το eq δε βγαζω ακρη. εκοψα μεσαια με στενο q σε διαφορες συχνοτητες απο 1,5 εως τα 4 αλλα δε αλλαξε κατι δραστιικα.(γυρω στα 2,5 ισως και να αλλαξε κατι καπως)

Επειδη επεμενε εβαλα τον κομπρεσορα του envoice να λειτουργει σαν limiter και το ρυμισα να <<τρωει>> 1 εως 3 db (αναλογα το χτυπημα της πενας) και ανοιξα λιγο το tube saturation και <<μαλακωσε>> καπως . Πιστευω οτι επρεπε να εχω multiband compressor για να γινει σωστα αυτο που θελει ο φιλος μου. γενικα σηκωσα τα χερια ψηλα και δε ξερω τι μπορω να κανω .Νομιζω οτι ειναι αδυνατο να γινει όπως μου το περιγραφει αλλα ισχυριζεται οτι στο μαγαζι οπου δοκιμασε τον εξοπλισμο ακουγοταν ετσι οπως ηθελε με τις ρυθμισεις του πωλητη(να σημειωθει οτι τις ρυθμισεις αυτες του πωλητη τις βρηκα ετοιμες οταν ανοιξα το μικρο rack του φιλου μου).

Εχεις κατι να προτεινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασε επισης ενα αυτοενισχυομενο ηχειο μαρκας shark! πρωτη φορα την ακουω αλλα ακουγεται πολυ καλα .

Το σεταπ ειναι ολοιδιο δεν εχει αλλαξει τιποτα.

Ο μαγνητης ειναι emg (κατα την γνωμη μου ειναι αυτος υπευθυνος για το φαινομενο αλλα δε μπορω να το αποδειξω...) και οι χορδες δε ξερω αν ειναι κοντα ή μακρια

ααα ακου κι αυτο το ξεχασα . το pico verb ειναι συνδεμενο insert prin to eq του envoice και ο compressor επηρεαζει και το reverb αναγκαστικα.Μηπως να το συνδεσω μετα το mindprint?

επισης βλεπω οτι παρολο που ο emg einai ενεργος στελνει σχετικα ασθενες σημα στον προενισχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το κοιταξω και θα σου πω ,

απο που ρυθμιζεται στο μπουζουκι το υψος και η κλιση?

απ'οτι θυμαμαι παντως η αποσταση απο τιςχορδες ηταν σαφως μεγαλυτερη απο οτι αντιστοιχα η αποσταση σε μια ηλ κιθαρα. Λες να πειραζει αυτο? λες γιαυτο να μην έχει και δυνατο σημα? συγκεκριμενα έπρεπε να φτασω στο +22db το gain tou envoice για να χτυπαει λιγο κοκκινα...!(με το picoverb εκτός αλυσιδας)

με παραξενεψε παντως οτι το knob input του picoverb επηρεαζε τα ενδεικτικα led sto envoice. καλα αυτο πως γινεται . που εβαλαν τα σημεια ινσερτ δηλαδη οι τεχνικοι της mindprint μετα το gain kai prin το led meter? παραδοξο δεν ειναι? λες να εκανα καμια μαλ... εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου