Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ηλεκτρονικών σε Epiphone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μπει σε ένα τριπάκι να βελτιώσω όσο γίνεται την κιθάρα μου epiphone lp100 και αφού έβαλα πάνω τους burstbuckers(απίστευτη διαφορά στον ήχο) θέλω να ρωτήσω αν αξίζει να αλλάξω και τα ηλεκτρονικά(καλώδια,switches κτλ).

Θα δω καμμία διαφορά στον ήχο?

Ευχαριστώ και πάλι

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι τρομακτικά πράγματα. (Εγώ τουλάχιστον δεν ανήκω στους "ψείρες" :lol: )

 

Αν έχεις το περιθώριο, άλλαξε τα βέβαια.

 

Η ουσιαστικότερη διαφορά που είδα εγώ είναι ότι πλέον τα ποτενσιόμετρα δεν λειτουργούν σαν on-off, αλλά παίρνω αυτό που ζητάω σε διάφορες θέσεις. Βάζεις κι ένα πιό φρέσκο switch...Γιατί όχι;

 

Απλά θα σου έλεγα ότι δεν είναι ζήτημα ζωής και θανάτου. Μια επιπλέον "ανάσα" για τους μαγνήτες σου όμως, σίγουρα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω ότι αξίζει να το ψάξεις.

 

Δεν είναι και τρομερό το κόστος εξάλλου (εκτός αν πας σε 'εξωτικές'/vintage/snakeoil/φυκιά για μεταξωτές κορδέλες, επιλογές, αλλά μου φαίνεσαι για ξύπνιο παιδί :lol: )

 

Το λιγώτερο να μπεις στο κλειστό club αυτών που παίζουν με το volume/tone της κιθάρας τους και δεν το έχουν στο 10 συνέχεια. :D :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λιγώτερο να μπεις στο κλειστό club αυτών που παίζουν με το volume/tone της κιθάρας τους και δεν το έχουν στο 10 συνέχεια. :D :wink:

 

Χαχα, αυτό ακριβώς εννοώ κι εγώ...

 

"Κλειστό club", :lol: :lol: :lol: :lol: , Θεέ μου, φοβερή μπηχτή! Έγραψες Abraxas!!! :lol: :lol

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κλειστό club"' date=' :lol: :lol: :lol: :lol: , Θεέ μου, φοβερή μπηχτή! Έγραψες Abraxas!!! :lol: :lol[/quote']

 

:lol: Μπουεχεχεχε, evil is my middle name mate :twisted: :twisted:

 

Να πούμε ότι με την αλλαγή των pots μπορεί να παίξει κανείς και με τιμές πυκνωτών, κλπ, για να δει που τον πάει, να κάνει και μια ψευτογειωσούλα με την ευκαιρία (καλή ιδέα ακόμα και σε διπλούς), τέτοια πράγματα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον ηχο αν συνηθιζεις να παιζεις με τερμα ανοιχτα τα ποντεσιομετρα ΟΧΙ,αν ομως θες να "ακουνε" και να μη λειτουργουν μονο στο τερμα της διαδρομης τους ΝΑΙ θα δεις διαφορα,ο διακοπτης σου αν ΔΕΝ ειναι αμερικανικος ΣΙΓΟΥΡΑ θα τα φτυσει καποτε οποτε αλλαξε τον,τα καλωδια στον ΗΧΟ δεν παιζουν κανενα ρολο (πολυ μικρες ετσι και αλλοιως οι διαδρομες μεσα στην κιθαρα) και μια και εχει διπλους μαγνητες θεμα θορυβου δεν υπάρχει,ασε που προσωπικα δεν εχω ακουσει "θωρακισμενη" κιθαρα που να διατηρει ομορφα τα πριμα της... παντα χανει τη λαμπεραδα της :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον ηχο αν συνηθιζεις να παιζεις με τερμα ανοιχτα τα ποντεσιομετρα ΟΧΙ' date='αν ομως θες να "ακουνε" και να μη λειτουργουν μονο στο τερμα της διαδρομης τους ΝΑΙ θα δεις διαφορα,ο διακοπτης σου αν ΔΕΝ ειναι αμερικανικος ΣΙΓΟΥΡΑ θα τα φτυσει καποτε οποτε αλλαξε τον,τα καλωδια στον ΗΧΟ δεν παιζουν κανενα ρολο (πολυ μικρες ετσι και αλλοιως οι διαδρομες μεσα στην κιθαρα) και μια και εχει διπλους μαγνητες θεμα θορυβου δεν υπάρχει,ασε που προσωπικα δεν εχω ακουσει "θωρακισμενη" κιθαρα που να διατηρει ομορφα τα πριμα της... παντα χανει τη λαμπεραδα της :wink: )[/quote']

 

Thanks...

Η αλήθεια είναι ότι συνηθίζω να παίζω στο full γιατί στο συγκρότημα μου έχουμε πολλές εναλλαγές από χαμηλές σε δυνατές εντάσεις και έτσι μπορώ να ρυθμίσω τις εντάσεις μου καλύτερα από το distortion.(με βολεύει περισσότερο)

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση τα παραπάνω ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει (αν αλλάξω pots) να βάλω τους μαγνήτες πιο κοντά στις χορδές έτσι ώστε όταν ανοίγω τέρμα να έχω ελαφρύ distortion?

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να καταστρεψεις τελειως τον ηχο σου (& το intonation της κιθαρας σου) καντο... 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου